şükela:  tümü | bugün soru sor
  • harp okulunun hentbol takimina sag kanat oyuncusu, voleybol takimina da pasor yetistiren bi nevi altyapi okulu.
  • hafızam beni yanıltmıyor ise, deli müzik öğretmeni gülbahar dönmez ile birlikte anımsanan bir okuldu bu. liseye başladığım ve arada bir alay alternatif okul dolaşmama rağmen geri dönüp bitirdiğim okuldur aynı zamanda.
  • durduk yerde rüyama giren, sabah sabah saatlerce aklımdan çıkmamış eski okulum.

hiç normal bir müdürü olamamıştı, hepsi de garip adamlardı. turgut özal'a benzeyen bir bilgisayar lab.'ı hocasını da çinde bulundururudu ki, hala yaşıyor mu bilmem. birden fazla okul işgalinin de yaşanmış olduğu, enstantaneleri saymakla bitmeyecek ama oldukça yoğun anılara da neden olmuş bir eğitim kurumuydu.

ilk yıllarımızda* spor salonunun arka kısımlarını ve kalorifer kompleksini terk edilmiş bir koloniyi araştıran space trooper edası ile keşfettiğimiz, her önünden geçişimde "keşke" ile başlayan cümleler kurmama neden olan mekan.
  • bahcesinde baska bir lise barindiran, namik kemal ilkokuluna hayli uzak, bomba ihbarlari, kavga gurultu, yumurta savasi, ketcap savasi, un savasi vb savaslara her yil ev sahipligi yapan ve evet gulbahar donmez ile un yapmis bir okul. lise caginda 'etekler asagi' repligi de bu meshur gulbahar her gorundugunde duyulur ve geregi yapilirdi. bir de seyyar satici atik vardi okul civarinda sik sik boy gosteren.
  • hulya avsar ve kardesi helin de bu okula gitmisler. bir can dundar roportajinda okumustum diye hatirliyorum.
  • hayatımın 7 yılını bir karadelik gibi yutmuş okuldur. ciddi problemleri olan öğretmenleri ile ün yapmıştır. spor salonu soyunma odalarının duşları kilitli olduğu dönemlerde kafayı çizmiş bir hoca oraya sık sık uzaylıların geldiğini ışık hüzmelerinin kapının altından görüldüğünü iddia ederdi. dede efendinin gülnihal'ini "yine bir gülbahar..." diye öğreten ve şarkıyı besteleyen kişinin kendisi olduğunu iddia eden gülbahar hoca tabiki unutulmaz. bir gün ansızın "ah canım ben çok seviyorum seniiiii!" deyip yanaklarımdan öpüşü sonra -allahım-ben-ne-yaptım- bakışları fırlatıp aniden uzaklaşması da ben de derin bir yaradır. bir de etek kontrolü vardı tabi bütün okulun önünde bir kızın eteğini başına geçirmişti "bu kadar kısa giyeceğine giyme" diye. beden eğitimi hocaları hep okulun en popüler yüzleri olurdu. arada bir okul çıkışında merdivenlerden hentbol takımına adam yakalarlardı. ne manyak okuldu!
  • kızılaya,bahceliye,maltepe pazarına yakın olması sebebiyle okulu asmanın sart oldugu lise.3 yılımı 40dakikalık gidiş yolu cekerek gecirdiğim hiç bişey almadıgım okulumdur.kazma dişli ali onuk,sarı saclı nihal isimli müdür muavini ve yangın bedenci arzu hocadan baska pek bişey yok aklımda anıttepeye dair.
    ilk kız kıza sacların ellerde kaldıgı kavgalara,öğretmen dövüldüğüne hatta vurulduguna,bıcak zoruyla sevgili olmak için tehditlere burda sahit olmustum.etek boyu,kazak içine gömlek giymeme gündemi olustururdu,kısa boylu,cok cirkin,kızıl kabarık sacları olan kadın bir cografyacı vardı,gülerdik,ilk zayıfımın ve cografya nefretimin temelidir.resmi bayramlarda yapılası en güzel sey olan anıtkabir ziyaretleri burda cok kolaydı,10 dakikada kafile halinde yürünerek gidilir,ata'ya saygı,anma yerine getirilir,5 dakikada toz olunurdu...
    4 kişilik bir grubumuz vardı,genelde millet öyle gezerdi zaten,tüm sınıfı tanıyan herkesle konusan kişi cok azdı,bizim grubumuzun amacı anadolu lisesi veya fen lisesinden puan kesilmesin diye düz liseye gecen zeki ögrencileri sindirmekti!!basardıkmı bilmiyorum???ama arkadaslıklar olmasa cekilmeyecek bir okuldu anıttepe ...cok gezdik,yakınlarında cok park bahce olmasını fırsat bilip ilk öpüşlerimizi yasadık banklarda...98de mezun olana kadar...

(bkz: lale devri cocuklarıyız biz)
  • 11 kasım 2007 kpds e bünyesinde girdiğim okul... sözüm bu okulun kız öğrencilerine: bu kadar pis olmanız şart mıdır?? sözüm bu okulun yöneticilerine: sabun denen materyal gerçekten çok mu pahalıdır?? sözüm bu okulun öğretmenlerine: siz öğrencilere okul tuvaletinde sabun yokken temizlik kavramını nasıl aşılıyorsunuz??
  • bu lisede kolpalık eğitimi verilir.anıttepe lisesi kolpalığın başkentidir.
  • facebook araciligiyla mezunlarini 'coluk cocugunu kapta gel, gencliginin gectigi bahcede oynamaya gel' sloganiyla bulusmaya davet eden nezih lisemizdir. yukaridaki cumleden anlasildigi gibi dernek baskani tum mezunlara coluk cocuklarini bir kapa koyup getirmelerini onermistir. dernek baskaninin baska bir israri 'cosmak' ve cosulmasi yonundedir: "okulun bahcesinde belkide ozlediginiz ama unuttugunuz bir sira arkadasinla gorusup bahcedeki coskuya coskunla destek verebilirsin" diyor baskanimiz. baskanimiz once sizli bizli basliyor cumleye, sonra senli benli oluyor bizimle. icimizde bir sikinti var. unuttugumuz ama ozledigimiz insanlar var. unuttugumuz birini ozledigimiz ve o kisiyle cosmak istedigimiz duygusuna kapiliyoruz. geceleri ter icinde uyanip, 'kimi ozledim lan, ben kimi? cosacaktik cosamadik, coluk cocugu kaba koyup nereye gotursek de cossak? diye agliyoruz. lisemizin bahcesinde bulusup unuttugumuz insanlarla cosuyoruz, kendimize geliyoruz. yasa be baskanim.
    nerede bir cumleye sizli bizli baslayip cumlenin sonunda enseye saplak gote parmak kivamina gelen bir insan varsa o insan anittepe lisesindenmis, ben bunu ogrendim.