şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bademcik iltihaplanmasının had safhası tabir edebilirim bunu bademciklerin alınması olasıdır bu durumda.
 • bogaz iltihaplanmasıdır. bogaz agrısı ve yuksek ates gorulur. (bkz: bademcik ameliyatı).
 • şu an itibarı ile bende tekrar başgösteren illet..yine penicilin yolları gözüktü yar yar..
 • başınıza gelene kadar neler olabileceğini tahmin bile edemeyeceğiniz durum(bkz: worst)
  şiddetli acı,en az 1 hafta bir şey yiyip içememek,yutkunamamak,10 tane penicilin iğnesi,akabinde götün kevgire dönmesi,yüksek ateş,baş ağrısı gibi harika özelliklere sahip cehennemden çıkma bir hastalık..
 • bademciklerin vücut için öneminden dolayı maalesef her sene en az 4-5 kere tekrarlayıp aşırı kronik hale gelmeden doktorların bademcik ameliyatını reddettiği durum..bademcik alındığı takdirde anjinden pek farkı olmayan başka bir hastalık sözkonusudur..
  (bkz: farenjit)
 • insanin bademciklerinin konusmasini engelleyecek, hatta bu yüzden bir hafta boyunca yaninda kalem kagitla * dolasmasina neden olabilecek kadar sismesi. kisi eger hiyarlik yapip delikanli ayaklarina vapurda disari oturursa basina gelebilecek bir durum. insanin atesi olmasa bile beyni kayniyormus hissi gelir.
 • anjin (bademcik iltihabı, tonsillit)

  ağzın içinde, yutağın başlangıcında, sağ ve solda bulunan bademciklerin iltihabı. çok rastlanan bu hastalık, kendi yaptığı hasardan çok, vücudun başka yerlerinde, çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar(komplikasyonlar) nedeniyle oldukça önemlidir. anjin, en çok 5-15 yaş grubunun hastalığı olup, orta yaş ve sonrasında pek rastlanmaz.

  sebebi: beta hemolitik steptokok denilen bakteri.

  hastalığın seyri: ani titreme, kol ve bacaklarda ağrılar başlar. ardından, ateş 39-40 dereceyi bulur. nabız 120'yi aşar. yutkunma güçlüğü ve boğazda, kulağa vuran şiddetli ağrı vardır. muayenede bademcikler kırmızımtrak, şiş, kıvrımları arasında cerahat toplanmış halde görülür. küçük dil, yumuşak damak ve yutak, şiş, kırmızı ve iltihaplıdır. 3-4. günlerde ateş normale düşer ve hastalık geçer.

  komplikasyonlar: bu hastalığın en önemli tarafı, vücudun başka yerlerinde yapabildiği bozukluklar, yani komplikasyonlarıdır. bunlar arasında en başta gelenleri şunlardır: sinüzit, boyun ve çenealtı bezlerinde iltihaplanma, boğazda bademcikler çevresinde apseleşme. bu sayılanlar anjinin yakın komplikasyonlarıdır. anjin, bir de uzak organlarda olan bozukluklara sebep olur. bunlar:

  a) ani böbrek yetmezliği ve bunun kronikleşmesi ile kronik böbrek yetmezliği: bu sonuncusu da devamlı yüksek tansiyona sebep olur.
  b) ateşli romatizma: kız çocuklarında daha sık görülür. ileride kalp kapak hastalıklarına neden olur.

  tedavi: yatak istirahati yapılmalı ve sulu gıdalar verilmelidir. antibiyotikler ve ağrı kesici-ateş düşürücüler kullanılır.

  her bademciği ameliyatla almak gereksizdir. ancak sık sık iltihaplanırsa, romatizma veya böbrek yetmezliğine neden olmasın diye alınabilir.

  bitkilerle tedavi yöntemi de şu şekilde önerilir :

  anjin - 1

  (gargara) süzme bal
  kaynatılmış 1 s.b. sıcak suya 1-2 ç.k. bal karıştırılır. eş ölçüde papatya, anason, adaçayı, nane, rezene, kekik ve civanperçeminden yapılmış çay da karıştırılabilir. günde birçok kere gargara yapılır.

  anjin - 2

  ılık adaçayı ile gargara yap. veya aç karnına, taze sıkılmış havuç suyu içilir. arpa çayı içilir.

  anjin - 3

  propolis tentür 50 mı
  bir kaç damla tentürü ılık suya damlatılıp gargara yapılır.

  anjin - 4

  süzme veya şekerlenmiş bal
  günde birçok kere 1 ç.k. bal (veya şekerlenmiş bal) ağızda eritilerek yenir.
  not: koyulaşmış, özellikle şekerlenmiş balın mikrop öldürme, iltihap temizleme gücü yüksektir.
 • (bkz: antibiyotik)
  (bkz: augmentin)
 • (bkz: anjiyo)
 • shogun dizisinde, sonuna "san" eklenerek, binlerce defa kullanılmış bir kelime...