• 6 aylık kızımın sabah 7'de gireceği operasyon. dua edin.
  • "kuzum anjuyo ya giriyorum seni çok seviyorum"

dün annemden aldığım son mesaj. 52 yaşındaydi. dünyanin en güzel insaniydi.

benim için anjiyo budur.

edit: bu mesaja çok soru soran oldu, maalesef genellikle elim klavyeye gitmedi cevap yazmak için. binde bir ihtimal de olsa anjiyo da komplikasyonlar olabiliyor. amaç sadece anjiyo ile damara bakmak iken, doktor bilgilendirme yapmadan stent takmaya çalışıyor. bir kaç denemeden sonra damari yirtiyor. ameliyathane covid sebebi ile kapali olduğu için başka hastaneye sevk edilirken yolda, ya da yola bile çıkmadan vefat ediyor. ortada büyük bir ihmalkarlik var. ınsan kendinden çok fazla emin olunca oluyor böyle seyler. lütfen başka soru sormayın.

edit 2: "umarim kötü bir sey olmadi" diye mesaj atanlari engelledim, kufur etmemek icin. saf misiniz, salak misiniz lan? nesini anlamiyorsunuz su entry'nin? sana öldü diye mesaj mi atayim. bak yazdim yine moralim bozuldu. şaka gibi bir şey ölüm. lütfen mesaj atmayin.
  • korkulacak bisey degilmis. 5dk surdu anneminki. tum damarlar acikmis. mutluyum, huzurluyum.
  • 31 yasinda, surekli spor yapmis ve yapmaya devam eden, cocukluk zamani tum takim sporlarinda verilen gorevleri layikiyla yerine getirmis, sigarayi 1 sene kadar once birakmis, yediklerine dikkat eden, fazla kilolarindan kurtulmus, her gun en az 5 km kosan sahsimin yaklasik 1 saat sonra tecrube edecegi hede.

sebebi ise dun aksamdan beri kalp krizi geciriyor gibi gorunmem.
  • ne kadar yanlış ve yanıltıcı bilgiler görüyorum. şaşıyorum. bir kardiyolog bir girişimci arkadaş da çıkıp açılın lan dememiş.

olm kafayı mı yediniz? yok 20 saat sürüyor. yok karakter değişiyor. vay operasyon... yahu yapmayın. etmeyin.

anjiyografi denen şey damarlarınızın boyalı madde denen şey ile görüntülenmesidir. sadece götüntülenmesi. ilgili bölge seçilmişse ki genelde kalptir bu en baba tutacağı 20 dakikadır. ha varis vardır vay efendim tüm bacak damarlıarı tıkalıdır o ayrı. ama tıkalı bir damar var ise ki zaten önceden bt ile az çok görülür stent takılabilir hazır girilmişken ama takılmaya da bilir. hazır girilmiş stent takılsın denebilir.

normal stent kalmadı zaten. ilaçlı denen stenti de devlet ödüyor. eriyen stent için ise henüz araştırmalar yeterli düzeyde değil. iyisi mi siz ilaçlı stenti tercih edin. hem göte az girer ücret olarak güvenceniz yoksa. eriyen stente 10 bin civarı para isteyenler var aman diyim yani. vay efendim amerikanyalardan getirdik falan. aman yani.

damarınız tıkalı olsa dahi illa anjiyo veya by pass yapılmaşı şart değildir.

(bkz: tıkalı damarları açmak)
  • 15 dakika sürüyor genelde, annem yaptırırken babam da tutturdu ben de istiyorum diye, doktor da onay verince yanyana dizildiler, çok basit bir operasyon, korkulacak bir şey yok rahat olun.
  • inanmazsınız google'a anjiyo nedir yazınca ilk çıkan sayfalardan biri wiki ve oradaki şöyle tanımı şöyle: anjiyo, anjiyografi ya da arteriografi özellikle atardamar, toplardamar ve kalbin içini(lümen) görüntüleyen medikal görüntüleme tekniğidir.

ve üstelik daha da ilginci burada sözlükten kendisi hakkında şu an, şu saat itibariyle benimki ile birlikte on dokuz entry var ve bunlardan yedincisi şöyle: korkulacak bisey degilmis. 5dk surdu anneminki. tum damarlar acikmis. mutluyum, huzurluyum. (22.02.2011 17:20 enboleyn)

çok ilginç değil mi?
  • halk arasında tedavi zannedilen, dolaşım sistemi ana ağının görüntülenmesi yöntemi.
  • yaklaşık bir saat sonra babamın tecrübe edeceği şey. dün akşam göğüs ağrısıyla alıp arabayı hastaneye gidiyor. kalp krizi şüphesiyle sevk edildi. dün geceden beri yoğun bakımdaydı. allah tüm hastalarımıza şifa versin. inşallah bunu da sağsalim atlatırız.
  • babamın cuma günü olacağı.

doktorun söylemine göre hemen hemen bütün ara arterler ve ana arter tıkalıymış. abim telefonda söyledi, çünkü 6 yıldır kendisiyle görüşmüyoruz.

kafa karışık, hüzünlü, acaip.

umarım iyi olursun baba...

ek: şaşırdım, daha yazalı birkaç dakika olmasına rağmen 10 küsür mesaj geldi, teşekkürler. kendisi şuan durumun kritikliğine binaen uyutuluyormuş. daha önce kaybettiğimiz çok değerli bir kalp cerrahı olan sevgili can dostum keşke hayatta olsaydı da, işe el atsaydı. bu entrynin amacı tamamen duygu yoğunluğumun karmakarışıklığını betimleme üzerine. çok sağolun.
hesabın var mı? giriş yap