şükela:  tümü | bugün
 • (anjiyo-ödem) enfeksiyon, gida alerjisi, ilaç alerjisi, böcek sokmalari, vs sonucunda ciltte yaygin ödem müsahede edilmesiyle kendini belli eden alerjik reaksiyon..
 • genelde urtiker ile beraber gorulen alerjik reaksiyon.
  antihistaminikler, adrenalin ve kortikosteroid ile tedavi edilir.
 • (bkz: avil)
  (bkz: prednol)
 • (bkz: anjiyonörotik ödem)

  psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilen hastalık. zira lustral ile geçeceği varsayılır temel olarak, beşyüzellisekiz çeşit iğneyle vücudunuz kevgire çevirildikten sonra tabi.
 • solunum yollarında ödeme yol açması halinde ölümle sonuçlanabilecek bir dermatoloji acilidir. hastanın dudağında veya dilinde şişme olması ciddiye alınması gereken bulgularındandır.
 • son 6 saat içinde bir crebros, bir telfast, iki tavegyl ve üç adet 16mg prednol almış olmama rağmen yutağımda oluşan bu illet halen yerini korumaktadır.

  4 yıldır kronik olarak bu rahatsızlığa sahip olan beni son bir yılda neredeyse hiç atak yapmayarak "ulan kurtuldum herhalde sonunda" diye sevindirmişken bir anda düzenli kullandığım ve acil durumlarda kullanmam gereken tüm eczayı almış, günlük dozlarda tavan yapmış, bünyemi kortikosteroid ve antihistaminik ile doldurmuş olmama rağmen direnecek kadar inatçı bir şekilde geri dönmüş olan illettir.

  artık pılıyı pırtıyı topladım bekliyorum soluk yolunda agresif tavır sergilerse hastaneye koşmak için. hastaneden içeri girip "bana entübasyon yapar mısınız?" diye soran ilk hasta olabilirim.
 • insanın olur olmaz yerleri de şişebiliyormuş, bugün görmüş oldum. ishal nedeniyle yiyemediğim çikolata mı yoksa kullandığım antibiyotik mi bilmiyorum çok fena şişirdi bir tarafımı. ha fena da olmadı aslında. bir gün uyandığınızda rocco siffredi vari bir vücutla karşılaşınca insanın hiç bir şey yapmayıp kendini ödüllendiresi, ne içtiysem aynısından istiyorum moduna giresi geliyor. lakin jeton düşmeye başlayınca anlıyor insan bir şeylerin ters gittiğini bir şeyin dokunmuş olabileceğini ve soluğu doktorun yanında alıyor. test sonuçlarına bakan doktordan beklenen söz, 'haberler kötü artık bu şekilde yaşayacaksınız', fakat sevgili doktorum hemen müdahele edip ne içiyorsam bırakmamı emrediyor ve üstüne 2 tane de kol gibi ceza iğnesi veriyor. 'e ben çikolata yiyememiştim ondan yesem bol bol belki düzelir hı?' feryatları da boş tabiki. sonrasında 40+20 mg prednol, ve bir miktar avil ampul. kafa güzel halde eve varılıp derin bir uyku çekilir. uyanınca kafa hala güzeldir, iğnenin üzerinden 10 saate yakın zaman geçmiştir hala acısı dinmemiştir. ama sağlığa tekrar kavuşmuş olmanın verdiği acının yanında bir hiçtir iğnenin acısı* herkesin böyle hoş anılarla tanışmasını dilediğim değişik, hin bir hastalık. ama hedef neden parmak, burun ya da ne bileyim kulak falan değildi işte onu hiç anlamış değilim.
 • bir diş hekimi ziyareti sonrası ortaya çıkabilir.
 • örneğin benim tuza alerjim var. yediğim zaman 10 dakika geçmeden vücutta şişmeler ve kaşınmalar başlıyor. ayrıca, gören kişilerin şoklardan şoklara girmesine yol açan hastalık. solunum yollarında ödem olursa ölünebiliyormuş.