şükela:  tümü | bugün
  • tam da ama motoru yerli değil diyecektiniz ki diyemediniz. evet motoru da yerli.

mazot? belki.
  • türkiyemizin güzide kurumlarından tai tarafından geliştirildi.

-40 bin feet (yaklaşık 13 km) irtifada görev yapabilmesi
    -700 kg faydalı yük taşıyabilmesi planlanıyor

bu arada samancılara duyurmak lazım yine bir başka güzide kurumumuz olan tei tarafından geliştirilen pd170 yerli motorları ile uçuyor.

samancılar kullanılan yakıtın yerli olmamasına değinebilirler.

anka aksungur
  • hakkı yenen araç. lakin daha uçmamış olan akıncı über süper denirken aksungur'un esamesi okunmuyor. bayraktar değil de taı nin özel firma olduğu ve damada ait olduğu paralel evrende ben eminim tam tersi olurdu.

neyse akıncı daha motor çalıştırırken aksungur çoktan yüzlerce uçuş saatini geride bıraktı bile.

şimdi bazıları diyecektir aynı sınıf değil ki diye.. değil tabii aksungur 40 saat havada kalacaktır. akıncı daha az. akıncı daha fazla yük taşıyacaktır. ama bir f-16 yüksekliğinde o bombaları taşıyacak mı şüpheliyim.

nihayetinde ikisi de olsun. ama yandaşlar yüzünden devletimin halkımın fabrikası tai min yaptığı aksungur'umun hakkı yenmektedir.

siz sipariş sayısında bunu göreceksiniz. akıncı mı yoksa aksungur mu çok sipariş alacak bakın bakalım?
  • tusaş'ın anka platformundan yola çıkarak geliştirdiği bir nevi anka nın ağbisi olan insansız hava aracı.

aksungur'un görev süresi ve yük kapasitesi dramatik şekilde yükseltilmiş. bu çok stratejik bir eşik. konvansiyonel bombaları taşıyabilen insansız hava aracı olması anlamında diyorum.

bir de akıncı var. ama her nedense kamuoyu ve çomar tayfası orada burada akıncı aşağıya akıncı yukarıya tartışıp duruyor. aksungur çoktan yapıldı uçtu ama damat'ın akıncı' sı belki güzel bir platform olsa da henüz uçmasa bile herkesin ağzında akıncı dolaşıyor.

ben buna yalakalık derim.
  • iyi bir makine.

fakat benim türk savunma sanayiinde öteden beri fark ettiğim bir şey var, her firma, her kurum, her şeyden yapmaya çalışıyor. aralarında bir iş bölümü yok. yani evet, rekabet iyidir; ama türkiye gibi parasını hesaplı harcamak durumunda olan bir ülkede, siyasî konjonktürden ötürü pakistan, malezya, katar ve belki ukrayna dışında pek de bir ihracat olanağı da bulunmadığı için, her kamu kurumunun veya savunma alanında faaliyet gösteren şirketlerin beş koldan aynı klasmanda makine, alet edevat yahud silah geliştirmesine de lüzum yok gibi geliyor bana.

tusaş, tai filan, bunlar devlet kurumları. yaptıkları iha'lar alınacak. anka'nın önceki modelleri kullanılıyor. baykar'ın bayraktar tactical'ı da kezâ böyle. bunların ikisinin de silahlı modelleri yine kullanımda. bunların hepsi male sınıfı iha'lardır. aksungur ve akıncı, bunlar hale sınıfı, hemen hemen anladığım kadarıyla aynı kabiliyetlere sahip iha'lar. bunların dışında vestel filan da iha yaptı ve ihraç etti meselâ. vestel'in iha'sı ülkece yaşadığımız insansız hava aracı enflasyonundan ötürü kullanılamıyor. neden? e, çünkü combat proven ötekiler.

şimdi bunu yapacağınıza, tai'ye birisi dese ki, sen bununla uğraşma, paranı iha'lara harcayacaksan, artık sürü drone teknolojisine harca. biz baykar'la devam edeceğiz, daha makul ve performans odaklı bir çözüm olmaz mıydı?

aynısı kara araçları için de geçerli. bmc'si, otokar'ı, nurol makina'sı, hepsi mayına dayanıklı 4x4 araç peşinde. kobra'sı, amazon'u, bilmem nesi... hepsini mi alacak bu ülke kardeşim, gidin başka şeyler yapın, 6x6 yapın, 8x8 yapın, ne bileyim. hatta bu kadar çeşit varken aselsan gazını alamadı, o da "alın, ben yüzde 100 yerli yaptım..." diye araç yaptı bi ara. kimse de almadı jhsadha.

bilmiyorum, belki de böylesi daha iyidir tabi.
  • tai’nin yerli motorla ürettiği gururlandıran insansız hava aracıdır. 40,000 feette 700 kg yük taşıyabilen bu hava araçları beni aşırı aşırısı gururlandırmıştır.
  • hissedarları türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı (tskgv) (%54.49), savunma sanayii müsteşarlığı (ssm) (%45.45) ve türk hava kurumu (thk) (%0.06) tusaş tarafından üretiler iha.

akçomarlar tarafından içi akp'li dolarken göklere çıkarılmış, ancak damadın parlatılmasıyla birden yok edilmiştir.

tsk güçlendirme vakfının olmasına rağmen trt'de reklam belgeselleri dönmez. mühendislerini, baş mühendisini bir allah'ın kulu tanımaz.

motorunu da kendileri üretmektedir.

ama varsa yoksa damat.
  • bana endüstriyel anlamda şimdilik akıncı'dan daha başarılı gelen iha.

bunu soylememin sebebi küçük kardeşi anka ile aynı platform ve motorun kullanılması.

ortak olan bu parcalarin olduğu ürünleri ne kadar montanlı üretirseniz neredeyse tüm maliyetleri o kadar azaltirsiniz.
  • malezya ve endonezya istemiş. yerli milli falan diye dalga geçiyoruz ama türkiye çok güzel bir noktaya geldi.

çok mutlu oluyorum bu haberlerden.

https://youtu.be/yz6bitbvpyq?t=815
  • 12 adet mam-l mühimmatı ile 20000 feet yükseklikte 28 saat uçuş gerçekleştirmiş. pek yakında hizmete girer inşallah.