• tai'nin yüksek faydalı yük kapasiteli insansız hava aracıdır.
  • yapı itibariyle iai heron'a benzeyen iha.
  • (bkz: #86460314)

gelecek ay geldi.
  • türkiyemizin güzide kurumlarından tai tarafından geliştirildi.

-40 bin feet (yaklaşık 13 km) irtifada görev yapabilmesi
    -700 kg faydalı yük taşıyabilmesi planlanıyor

bu arada samancılara duyurmak lazım yine bir başka güzide kurumumuz olan tei tarafından geliştirilen pd170 yerli motorları ile uçuyor.

samancılar kullanılan yakıtın yerli olmamasına değinebilirler.

anka aksungur
  • uçuyor gönlümün efendisi
  • tai’nin yerli motorla ürettiği gururlandıran insansız hava aracıdır. 40,000 feette 700 kg yük taşıyabilen bu hava araçları beni aşırı aşırısı gururlandırmıştır.
  • tam da ama motoru yerli değil diyecektiniz ki diyemediniz. evet motoru da yerli.

mazot? belki.
  • iyi bir makine.

fakat benim türk savunma sanayiinde öteden beri fark ettiğim bir şey var, her firma, her kurum, her şeyden yapmaya çalışıyor. aralarında bir iş bölümü yok. yani evet, rekabet iyidir; ama türkiye gibi parasını hesaplı harcamak durumunda olan bir ülkede, siyasî konjonktürden ötürü pakistan, malezya, katar ve belki ukrayna dışında pek de bir ihracat olanağı da bulunmadığı için, her kamu kurumunun veya savunma alanında faaliyet gösteren şirketlerin beş koldan aynı klasmanda makine, alet edevat yahud silah geliştirmesine de lüzum yok gibi geliyor bana.

tusaş, tai filan, bunlar devlet kurumları. yaptıkları iha'lar alınacak. anka'nın önceki modelleri kullanılıyor. baykar'ın bayraktar tactical'ı da kezâ böyle. bunların ikisinin de silahlı modelleri yine kullanımda. bunların hepsi male sınıfı iha'lardır. aksungur ve akıncı, bunlar hale sınıfı, hemen hemen anladığım kadarıyla aynı kabiliyetlere sahip iha'lar. bunların dışında vestel filan da iha yaptı ve ihraç etti meselâ. vestel'in iha'sı ülkece yaşadığımız insansız hava aracı enflasyonundan ötürü kullanılamıyor. neden? e, çünkü combat proven ötekiler.

şimdi bunu yapacağınıza, tai'ye birisi dese ki, sen bununla uğraşma, paranı iha'lara harcayacaksan, artık sürü drone teknolojisine harca. biz baykar'la devam edeceğiz, daha makul ve performans odaklı bir çözüm olmaz mıydı?

aynısı kara araçları için de geçerli. bmc'si, otokar'ı, nurol makina'sı, hepsi mayına dayanıklı 4x4 araç peşinde. kobra'sı, amazon'u, bilmem nesi... hepsini mi alacak bu ülke kardeşim, gidin başka şeyler yapın, 6x6 yapın, 8x8 yapın, ne bileyim. hatta bu kadar çeşit varken aselsan gazını alamadı, o da "alın, ben yüzde 100 yerli yaptım..." diye araç yaptı bi ara. kimse de almadı jhsadha.

bilmiyorum, belki de böylesi daha iyidir tabi.
  • geliyormuş. kaynak
hesabın var mı? giriş yap