şükela:  tümü | bugün
  • 6 haziran 1944 gecesi müttefik kuvvetleri normandiya'ya çıkarma harekatına başladı. ilk etapta paraşütçü birlikleri alman savunmasının arkasına inişler yaptı. aynı günün sabahı normandiya sahillerine amerikan, ingiliz, kanada birlikleri çıkarma harekatını başlattı. çıkarmadan 7 saat sonra sahil alman varlığından temizlenmiş durumdaydı. fakat asıl sorun bir çıkarma sırasında gerekli lojistik destek ve tedarik akışını nasıl gerçekleştirilebileceğiydi. bunun için dünya tarihinde ilk defa düşünülen bir sistem hazırlandı. projenin fikir babası ingiltere başbakanı winston churchill’di. başbakana göre yapay bir liman yapmaktan başka çare yoktu.

    projenin hayata geçirilebilmesi kıyı özellikleri, rüzgar, dalga iklimi, dalga tahmini, akıntılar, zemin araştırmaları verileri ışığında liman hızla projelendirdi. limanın parçaları olan büyük dubalar, iskeleler, köprü dubaları, bağlantılar ingiltere’de 1942-44 yılları arasında inşa edildi sonrasında bu üniteler deniz yoluyla taşınarak normandiya kıyılarına yerleştirildirler ve müttefiklerin başarılı olmasında büyük rol oynadılar.
  • bu seyyar limana ait devasa yüzdürme dubalarının kalıntıları günümüzde (fransa/normandiya) arronmanches les bains denilen ve çıkarma sahilinin tam ortasına denk gelen turistik bölgede ziyaret edilebilir.
  • ing : (bkz: phoenix) (bkz: phoenix breakwaters) (bkz: mulberry harbour)

    tanım : denizin ortasına yapılmış bir çeşit liman, iskele türü yapı.