• kendisine ayrılan proje bütçesi, üniversite'de 1. sınıfı yeni bitirmiş birer tane mimarlık, şehir bölge planlama, peyzaj mimarlığı, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği ve işletme ögrencisine teslim edilseydi ve i.melih onlara karışmasaydı daha verimli ve hoş bir uygulama projesi çıkarırlardı. işte bu kadar başarısız, verimsiz, çirkin, aşırı pahalı, gereksiz ve yaratıcılıktan uzak bir projedir.

zaten sorun bu disiplinleri umursamayan ve dinlemeyen bir ademoğlunun, fantazilerini gerçekleştirdiği sırada küçük bir afrika ülkesini komple satın alacak para harcamasına göz yumanların bundan daha iyisini haketmiyor oluşunda yatıyor.
  • girişler 5 tl dediler ailecek gittik otopark parası 5 tl verdik. daha sonra 1 saat sıra bekledikten sonra girişlerin 12.5 tl kişi başı olduğunu öğrendik. sınırsız ise 70 tl olmuş. birkaç hafta içinde yüzde yüzden fazla zam yapmışlar. olmaz olsun böyle parkıda ankasıda. girmeden geri döndük. insanlara nerden geçireceklerini şaşırmış haldeler resmen.
  • başlıktan gördüğüm kadarıyla fiyatları hızla artan park.
    ben dün gittim sınırsız 75, giriş 15 olmuş durumda. otopark hala 5 lira.
    en büyük üç sıkıntı;
    1) sosyal medyada bir at resmi var bilen bilir, arka kısmı şahane çizilmiş ön kısmını bebek tamamlamış gibi olan. parkın durumu bundan farksız. tamamlama işi öyle acele ve gelişigüzel yapılıyor ki insan gezerken tedirgin oluyor.
    açılışın üstünden aylar geçmiş her tarafta inşaat malzemeleri kablolar.. zeminler yıkık dökük, peyzaj yarım yamalak, çoğu bölüm hala kapalı.
    2) sanırım alan şirket minimum gider maksimum kazanç derdinde. etrafta rehber yok. temizlik işçisi ve güvenlik minimum. bayram olmasına rağmen kaliteli bir animasyon yok.
    3) ortam yine orta doğu bataklığı. ben bu kadar arabı en son istanbul taksim’de görmüştüm. her taraf afrikalı ve orta doğulu. %10 türk insanı vardır.

madem kaçınılmaz bir şekilde yapılacaktı iyi planlanıp en güzel şekilde bitirilmeliydi. cidden şehre turist getirecek ankara’nın sembolü bir park olabilirdi. şu an yapılışıyla da işleyişiyle de sadece ranta fayda sağlıyor.

hiç mi iyi bir şey yok? benim keyif aldığım 3 adet roller coaster var ve sadece bunlar için bile yine giderim. ki en heyecanlı olabilecek tren hala çalışmıyor. vaktiniz varsa sınırsız alın, light speed, yatarak 4lü bünülen ve dik olan coasterlara tekrar tekrar binin. en azından ben bir dahakine öyle yapıcam. baya başarılı aletler.
  • başkente gerekmeyen ve kuvvetle muhtemel zararına çalışacak şey. kendisini elli yılda ödeyen yatırım mı olur? yeşil alana konulmasını saymıyorum bile.
  • bu kadar masraf yerine var olan agaclarit kesmeyip dinlenme alanlari yapsaydin. insanlar huzur içinde çocuklarıyla vakit gecirseydi ne olurdu ki. önünden gunde 2-3 defa gecerim ama hala gitmedim. uzun bir süre daha gitmemeyi düşünüyorum. test(!) aşaması bitsin bakariz.
  • gidip görmüş biri olarak tek söylenebilecek şey, koca bir garabet.

vizyonsuzluk, orta doğululuk, varoşluk. hepsinin birleşmiş hali. dünyada çok güzel örnekleri varken, onlardan bile fikir alamayacak bir zihniyet ve vizyonsuzlugun eseri. tecrübe ettiğim tüm platformları kırık dökük. hangar gibi yerlerin dış kısımlarını yine varoş, robot/heykellerle süslemişler ancak içleri atari salonundan hallice.

mansur başkanın yerinde olsam, ya komple kapatip en baştan yatırım yapardım ve şu anki rezil halinden kurtarirdim. bütçe yok vs deniyorsa da komple kapatıp yıkardım. ortada yapma bir göl etrafına da bisiklet yolları, insanların kafa dinleyebileceği güzel yeşil alanlar yapardım.

şu an giriş 15tl olmuş diyorlar. değil 15tl, 1.5tl dahi etmez gezip görmek için.
  • zamanında irfan değirmenci haber yapınca yazmıştım yine yazayım belki birine faydalı olur

- lunapark çinde sipariş üzerine üretilen makine parkurlarından oluşuyor. yani o üretimden bu yana çindeki üretici kim bilir ne hayati dizayn değişiklikleri yaptı, hatalarını düzeltti ve fakat burada monte edilen cihazların bundan henüz haberi yok. batıdaki üreticilerin satış sonrası destek yani sorumluluk, kurumsallık, marka imajı ve süreklilik yoksa kalite ve güvenlik standardından söz edilemez. aman dikkat.

- batıdaki araba markalarından birebir model kopyalanıp iç piyasaya sürüldüğü bir ülkeden bahsediyoruz. ileride bu lunaparkta eğer bir olay meydana gelirse hesap sorulacak veya bu olayı önceden tespit edecek bir destek beklemeyin derim

https://www.youtube.com/watch?v=4rzvt5wq8nm
  • ankara’nın belediyece yaptırılmış en büyük yanlış yatırımı. ankara gibi bir yere zaten yeteri kadar turist gelir, eğer biz kurtuluş savaşımızın hikayesini doğru anlatabilirsek. başka kaç tane savaş var bir milletin birden fazla milleti bozguna uğrattığı, bir elin parmak sayısını geçmez. bugün japonya da, almanya da bizim gibi büyük güçler ile savaşmış milletler “tarih turizmi” yapıyorlar hikayelerini hem doğru anlaşılmasını sağlıyor hem de gelir elde ediyorlar(gerçi almanya biraz haksız gibi).

neyse zaten anka parka haciz gelmiş büyük ihtimal ile kapatırlar. olan oradaki ormana parasını alamayan işçilere ve ankara halkının dolayısı ile türkiyenin kesesine olur. karar gazetesi link
  • gökçek'e göre 1.45 milyar liraya, muhaliflere göre 2 milyar liraya mal olan ve eleştiri konusu olan tema parkı.
    işletmecilere dair gündeme düşen haberler doğruysa yazık ankaralı'ya... boş vaktini orada geçirip internette ingilizce övgü dolu paylaşımlar yaparak turistleri özendirmediği için... devasa yatırım çöp olacak bu gidişle.

haber

benim belediyeye başka bir önerim var. turist filan da istemez.
    tesislerin bir bölümü besi çiftliği, bir bölümü mandıra yapılsın.
    çevredeki dinlence alanları mangalcılara açılsın.
    eti ve diğer yiyecekleri çiftlikten almak şartıyla...
    otoparkı da "ikinci el oto satış yeri"
    yaparsınız!
    tema park'ın 'tema' kısmı sökülüp araplar'a, mesela petrol bitmeden turist çekme yolları arayan, batıdaki gibi plajlara bile razı suudi prensine satılırsa, en azından park bizim olur.
hesabın var mı? giriş yap