şükela:  tümü | bugün
11153 entry daha
  • şehrim, atım avradım silahım.ne zaman kızsam yeniden seviyorum bu şehrin kirli grisini.sevdiğim, doğduğum, aşık olduğum, terk edildiğim, eninde sonunda kendimi bulduğum şehir.iyi ki varsın la ankara
  • ilk kez 2 gün önce geldiğim ve sevmediğim şehir.

havalimanından otobüse bindikten sonra otobüste 40'lı yaşlarında ankara'da oturan şahane tatlı bir öğretmenle muhabbet etmeye başladık. kadına 'burada nerelerde gezebilirim?' dediğinde 3-4 tane yer sayabildi sadece.

taksiyle emek'e giderken trafik olmayan bir yerden devlet aracı geçiyor diye 10 dakika trafiği kapattılar. o sırada ters yöne giren çekici araç da dümdüz yoluna devam edebildi. muhtemelen ceza da almamıştır.

dün akşam arkadaşımla seğmenler'e gitmek için kızılay'dan minibüse bindik. adam bizi kızılay'dan seğmenler'e olan uzaklıktan daha uzak bir yerde indirdi. oradan navigasyonla seğmenler'e giderken kaldırımdaki tüm ağaçların kesilmiş olduğunu gördük, tam bir rezalet.

insanlar trafik ışıklarına göre değil, arabaların gelip/gelmemesine göre karşıdan karşıya geçiyor. ziya gökalp caddesi, kızılay'da ise ne yaya geçidi ne de trafik ışığı var. yol boşsa karşıdan karşıya öyle geçiliyor. yolu gidiş ve geliş olarak ayırmak için yolun ortasındaki kaldırımda ise 1 metrede bir saçma sapan saksı tarzı bir şey var. içleri boş, insanlar da içlerine çöp atmış duruyor öylece. bu salak saksımsı şeye para gömüleceğine ağaç dikilseydi, daha şahane olmaz mıydı melih bey?

yine de istanbul'a nadiren -şişli, osmanbey, etiler, taksim'e nazaran- oldukça fazla ağaç ve doğal alan gördüm, o güzeldi.

her yerde polisler, korumalar ve özel araçlar var ve çok rahatsız edici bir durum. dün gece taksiyle seğmenler'den kızılay'a dönerken trafik vardı. taksiciye 'bu saatte normal mi?' diye sorduğumda 'yok abi ya. ilerde silahlı çatışma çıkmış, biri birisini vurmuş normal şey gerçi burada' dedi. teksas mı len burası, ne normali?

iki kere taksiye bindim, ikisinde de şoförler cana yakın ve samimiydi.

özetle: anıtkabir olmasa pek de sevilmeyecek şehir.
  • ilk kez gelip iki günde sevmeyen insanların barındığı şehir.
  • ikili üçlü beşli etrafında bir şey olmayan 30 ar katlı apartmanlar, büyük büyük yollar fakat yürüme yolu yok yaya geçidi, üst geçit alt geçit yok, şehrin her yerinde etrafında bir şey olmayan siteler etrafında otobüs minibüs yok. eski mahallelerinde değil de bu bölük pörçük yolu izi belli olmayan devasa apartmanlarda nasıl yaşıyor acaba insanlar ilginç.
  • yirmi küsur yıldır kendilerini yönetmesi için melih gökçek'i seçen şehir başka da ne denir bilmiyorum. bir beton denizi adeta.
26 entry daha