şükela:  tümü | bugün
 • https://twitter.com/…tatus/1297130752002396160?s=19

  başvuruyu yaptıktan sonra mhp lideri devlet bahçeli'yi ziyaret edip talimat almışlar. parti liderlerinden talimat alan bir baro, gerçekten inanılır gibi değil.

  (bkz: yargının siyasallaşması)

  silerlerse diye;
  görsel
 • bizim çoklu baroya neden karşı olduğumuzu ve çoklu baronun en büyük sorununu bizden iyi anlatmışlar.

  artık bir siyasi partiden emir ve talimat aldığını açıkça ilan eden bir baromuz oldu.

  biz bağımsız baroda kalıp hukuku savunmaya devam edeceğiz.
 • hakim ve savcıları "taraf olmayan bertaraf olur" diyerek çürüttüler. sırada avukatlar var.

  çoklu baro saçmalığı eğer sona erdirilmezse olacakları anlatayım:

  -barolar siyasetin arka bahçesi olacak. kirli siyaset, adliyelere daha kolay sirayet edecek. adalet mekanizması hukukun üstünlüğünü kenara bırakıp, gücü elinde tutanın borusunu öttürdüğü bir mekanizma haline gelecek.

  -avukatlar arasında meslektaş dayanışması yok olacak. şu anda iyi kötü, her görüşten avukat aynı çatı altında, eşit muamele görmekte. adliyelerde herkes birbirine meslektaşım der, gerisini pek kurcalamaz. bu düzenlemeyle hizip yaratılacak, avukatlar arasında birlik ve esas amaç olan hukuku tesis etmek ikinci plana atılacak.

  -avukat müvekkil arasındaki ilişkiler liyakattan çok siyasi görüşlere dayalı olarak kurulacak. bu durum hem avukatlara hem de vatandaşlara zarar verecek.

  -avukat/müvekkil ve hakimler arasındaki ilişki de kör gözüne parmağım misali siyasileşecek. hakimler artık cübbeye değil, baro adına/numarasına bakacak. siyasi davalarda ciddi sıkıntılar çıkacak. her vatandaş, vekalet verdiği avukatın kayıtlı olduğu baro nedeniyle fişlenecek. bu husus açıkça adil yargılanma hakkına aykırıdır.

  -baroların asli görevleri olan cmk, adli yardım gibi görevlendirmelerin nasıl yapılacağı belli değil. askeriyede bir söz vardır. "sıçtığın bok nizamiyeye varmadı" derler. onca yıllık baro hafızası, kurul ve merkez çalışmaları hakkında en ufak bilgisi ve tecrübesi olmayan tipler baro kurmaya kalkıp da şayet kurabilirse, bu tip baro hizmetlerini layıkıyla vermeleri mümkün değil. bunun sonucunda vatandaş zarar görecek, adli kolluk işini yapamayacak, savcılık ve mahkemeler ciddi bir kaosun içine çekilecek.

  -bu yapay baroların disiplin işlemlerini nasıl yapacağı ayrı ve trajikomik bir muamma. adam hem "gel gel" yapıp, hem de bünyesindeki avukatları soruşturmaz. iki kere iki dört. meslek örgütleri, birilerinin sikinin keyfine göre girip çıkacağı, "ben seni beğenmedim" deyip tercih edebileceği bir yapı değildir. hele ki barolar, tarihsel ve yasal süreçleri irdelendiğinde, bunu kaldırmaz. baro dediğin yalnızca bir meslek örgütü de değildir. kamu kurumu niteliğindedir, hukukun üstünlüğünü savunmakla mükelleftir. aidat alıp da kuru pasta veren derneklerle karıştırmayın.

  örnek vereyim: diyelim ki emeyçpi barosuna kayıtlı bir avukatı şikayet ettiniz. bu avukat, bu emeyçpi barosuna zaten yalvar yakar gelmiş. belki bir iki belediyeden iş koparırım, emeyçpili bir şirketten para kazanırım derdiyle kaydolmuş. baro yönetimi falan silme emeyçpili. zaten birarada olma sebepleri bu. bu adamlar birbirini soruşturur mu? kimi kime şikayet edeceksin? müvekkilinin parasını iç eden, müvekkilini dolandıran, devamlı disiplin suçu işleyen avukatlar açısından bakınca, bu yapılarla organize bir suç örgütü yaratmak mümkün.

  - avukatların yıl içinde kaç kere baro değiştirebileceği, bu değişikliklerin uyap a nasıl yansıtılacağı belirsiz.

  yani neresinden baksanız, saçmalığın daniskası.

  avukatlar emir almaz. çok çok müvekkilinden talimat alır. eğer meslek etiği ve edilen yemine aykırıysa, işi reddeder. emir almaya meraklı olan varsa, buyursun istediği partinin arka bahçesine prefabrik barosunu kursun. yalnız şu da bilinsin ki, ilk taşı atana kimse merhamet etmez. artık meslektaş olmaktan çıkarsınız.

  ankara'da tek bir baro vardır ve tek bir baro kalacaktır. avukatları, hukuku siyasallaştırmalarına izin vermeyeceğiz. vatandaşı fişlemelerine izin vermeyeceğiz. bu iş, umarım en kısa zamanda aym'den döner ve birilerinin geçmişinde kara bir leke olarak kalır.
 • yeni üye kaydı için sıhhiye, dışkapı ve balgat adliyelerine stand kurmuşlar.

  baro değil karaambar kamyoncular derneği sanki.
 • yok artık daha neler dediğimiz ne varsa fazlasıyla başımıza geldi ve gelmeye devam etmekte. hah bu da onlarda biri işte. tez vakitte tarihin utanç sayfalarına karışmasını temenni ederim.
  (bkz: 7249 sayılı kanunun yürürlükten kaldırılmasına dair kanun)
 • baroların siyasete bulaşıp mesleki sorunları göz ardı ettiği savı ile çıkarılan kanuna göre kurulmak istenen, ancak daha kurulmadan bir siyasi liderden emir ve talimat aldığını açıklayan saçma oluşum. rezalet.
 • arz ve talimatla açılmıştır, yazdım ama açamamışlar. usul hatası yapmışlar. kapıkulluğu yapıp avukatlıktan anlamadıklarından kanuna aykırı iş yapmışlardır.

  şu avukatlık komple yasaklansın da siz rahat edin biz avukatlar da rahat edelim. zaten yaptığınız avukatlık değil, kapıkulluğu.

  “görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile ne hakime, hele ne de iktidara tabiyiz. bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. en kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. avukatlar tarih boyunca köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı!”
 • adamlar baro kuruyor siyasi parti liderine gidip emir ve talimatlarını aldık diyede tüm türkiyeye duyuruyor bir tek bana mı ilginç geliyor anlamadım ki.
 • yargı alanındaki siyallaşma ve kutuplaşma zaten biliniyordu. çoklu baronun kabulünden sonra resmiye dökülmüş oldu. buyrun size taraflı, bağımlı adalet sistemi. ama akp kendine öyle bir kitle yarattı ki rüyada yaşıyorlar adeta. mesela bir akp fanına sırf bu olayın bile türkiye'nin kredi notunu ve yatırım güvenirliğini nasıl olumsuz etkileyebildiğini uzun uzun anlatsanız bile dinlemez, abuk sabuk cevaplar verir.
 • kuruluş sürecinde, bir siyasi parti liderinden emir ve talimat almak üzere ziyaret gerçekleştiren kuruculara sahip muhtemel baro.

  2 bin imzaya ulaşıp ulaşamadıkları henüz belirsiz sanırım.