şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdiye kadar hiç kimsenin söylemediği ve söylememesi gereken, hele ki kesinlikle 'alışın bunlara' şeklinde devam etmemesi gereken söz.

  ama bazen insanı bir düşünce almıyor değil şunu biri söylese ne olurdu diye.

  mesela biri bir parti kursa ve 'ankara bombacısının heykelini dikeceğiz alışın bunlara' diyip 'ankara bombacısının emeğini iktidara taşıyacağız ' diye devam etse,

  sonra bombacının yeğeninin, sırf o bombacının yeğeni olduğu için millet vekili olmasını sağlayıp o patlamada ölenlerin ailesinin ödediği vergilerle maaşını almasını sağlasa,

  partiden başka biri çıkıp 'sırtımızı ankara bombacısına dayadık' dese

  başka bir partilinin bombacıyı ankara götürdüğü, bir başkasının gıda ihtiyacını karşıladığı ortaya çıksa,

  yine aynı partinin diğer üyeleri 'o bombayı sizle patlatmasını çok iyi biliriz' 'ankara bombacısı sizi tükürüğüyle boğar' gibi açıklamalar yapsa,

  tüm bunlara rağmen aynı şahıslar, insanların gözünün içine baka baka 'biz barış istiyoruz' deseler,

  nasıl tepkiler verilirdi diye merak ediyor işte insan.

  kanla beslenen faşist damgası yer miydik acaba?

  yok be,
  insanlar o kadar körleşmiş olamaz bence. neverland bir ülkede bunun çok daha büyük bir versiyonunun yaşandığı söyleniyor ama ben inanmıyorum tabi ki.

  edit; bazı yazarların ne yazdığımı okumadan entry girdiğini düşünüyorum. zira buradaki ironiyi anlamamak için insanın kendisini baya bi zorlaması gerekir.

  peşin not; o bombacının allah belasını versin.

  edit 2; bu ironiyi yaptığım için bana küfrediyorsun ama burada anlatılanların başka bir versiyonunu yıllardır gerçekten yapan insanları öve öve bitiremiyorsun, aslında ne kadar 'mükemmel olduklarını anlatmak için atmadığın takla kalmıyor? empati yapmak bu kadar mı zor?

  bazıları da zamanı mıydı? demiş. bu entry ne zaman yazılsaydı 'tam zamanı' olurdu? yukarıdaki yazıda, patlamalarda ölenlerle dalga mı geçilmiş? iyi ki öldüler mi denilmiş? neden bu yazıyı anlamak bu kadar zor?
 • (bkz: arap sen içme bokunu çıkarıyorsun)

  yukarida yazılan yazida o olmus mu ? martincim sen keninde ne olduğunu söylüyorsun zaten. ölüm uzerinden ironi kasmak falani vurmak, işte dusundurmek falan filan. yaw he he.

  10 ekim 2015 ankara barış mitinginde patlama

  ülkemin askerleri üzerinden geçerken ölsünler diye yola mayın döşeten partinin düzenlediği "barış" mitinginde gerçekleşmiş patlamadır. o mitinge gidenler hdp-pkk ilişkisini gayet iyi bilmektedirler. bu yüzden kimin öldüğü de kimin öldürdüğü de umrumda değildir. şehit haberi geldiğinde üniversite kampüslerinde halay çeken nice "barış güvercini" gördü bu gözler. üzülmek içimden gelmiyor.*

  #55411501 10.10.2015 14:06 martin luther eden
 • (bkz: adam haklı beyler)

  önce eksiledim sonra okuyup hak verdiğim entry, güzel açılış, güzel sonuç tebrikler.
 • okunmadan tepki gösterilen başlık.

  bilal'e anlatır gibi de analtmış üstelik.

  böyle bir şeyi yapmayı düşünenler faşist kelimesinin tam karşılığıdır, terör destekcisidir.
 • her kelimesinde ironinin dibine vuran tespit. tabi ironi bu kadar fazla olunca sevgi pıtırcığı barışçıl güvercinler anlayamayıp beyinleri error veriyor.
 • başlığa girerken ateşli bir milliyetçi troll zannettim, fakat çok yerinde eleştiriler olan bir entry, adam haklı
  troll denilip geçilecek bir yazı değil.

  bir tane kürtçü çıkıp, mantıklı bir argüman üretebilecek mi beklemedeyim.

  geniş ve özet edit; #55475740
  kürtçü arkadaşların argümanları genelde şu 2-3 eksende olmuş.
  --- spoiler ---
  yıllarca asimile edildik zulüm gördük haklıyız. onlar terörist değil, halk savunucusu.
  --- spoiler ---

  hayır değilsiniz, teröristin haklısı olmaz, her terörist yaptığı eylem için bir sebep bulur, kendince haklıdır. bu terörü meşru kılmaz. o adam da çıkıp, pyd'liler suriyede benim çocuklarımı öldürdü diyebilir. bu yaptığını haklı kılar mı? kısaca boş laflar ettikleriniz.

  --- spoiler ---
  yanlış benzetme, olmamış vb argümanlar
  --- spoiler ---

  birebir analoji olmasına gerek yok, terörü tüm çıplaklığıyla göz önüne seren, yerinde bir benzetme. terör terördür. birileri böyle deseydi ne düşünürdünüz demiş zaten entry sahibi, birebir budur dememiş, sizi empatiye davet etmiş.

  --- spoiler ---
  orda 100lerce insan öldü sen nasıl bir şerefsizsiniz vb.
  --- spoiler ---

  burada bir argüman yok zaten, sen çok yanlış gelmişsin bir bok da anlamamışsın. pkk terörü yüzünden de yüzlerce insan ölüyor, ölmeye devam ediyor. her gün hem de.

  --- spoiler ---
  bakınız bu arkadaş önceki entry'sinde şöyle demiş, sen nasıl 100lerce insanın ölmesine üzülmezsin faşist troll ..
  --- spoiler ---

  (bkz: ad hominem)
  o entry'si faşizan olsa da, söylediklerinin argümanın doğru olduğunu değiştirmez.

  daha benzer tepkiler var, kaydadeğer argüman olmadıkları için girmeyeceğim. sonuç olarak acitasyon, saptırma, mantık safsataları içeren bolca karşıt görüş var, ama içi boş argümanlar.
  kürtçü arkadaşlar,
  biz kürtler için çok empati yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. ama siz yapmamakta ısrar ediyorsunuz. kolaycılığa kaçıp, karşıdaki insanı faşist diye adlandırmadan önce, azıcık empati yapın. o entry'nin o kadar favlanmasının sebebi de o aslında. o yapmadığınız empatiyi yüzünüze çarparak zorla yaptırması. bir yandan barış çığlıkları atarken, el altından beslediğiniz, desteklediğiniz, göz yumduğunuz terörün içinizde oluşturduğu ikilemi suratınıza vurması, fakat siz o çelişkiyle yüzleşmek yerine kolaycılığa kaçıyorsunuz. kaçmayın.

  gerçekten söylediğiniz gibi hümanistseniz, ve rasyonel olduğunuzu düşünüyorsanız, kendinizi eleştirmeniz gerekiyor. bence zamanı geldi. yoksa benim gibi, en ufak milliyetçilik hisleri barındırmayan insanlar sizin bu ikiyüzlülüğünüzü görecek, gösterecek. içinizdeki milliyetçi, kürtçü kesim hakimiyetinden kurtulup, gerçek sol değerlerde buluşmak istiyorsanız bunu yapmanız gerek. kendi savunduğunuz görüş, bu görüşü savunan topluluk için.
 • o heykeli yapanin gotune sokulmasiyla sonuclanacaktir . denemesi bedava . sen milletin colgunu cocugunu katledip bir de heykel dikersen onu alip ananin amina sokarlar koç yiğidim . hadi bak halep ordaysa arşın burda . burası türkiye cumhuriyeti aslanım sudan değil .
 • heykel dikmenize gerek yok ki zaten memleketi adamın üstüne yaptınız lan.
 • (bkz: demagoji)

  bak o kadar adam da alkışlamış bunu, sonra neden hep i. melih başkan neden hep tayyip başkan. ee bundan iştee. çözemeyelim di mi bu cümlenin yanlışlığını. çünkü verdiğin bu örnekle sittin sene çözülmez canım arkadaşım.

  çünkü onu diyen adam da yanlış bu benzetmeyi yapan sen de yanlışsın. ama ikiniz de popülistsiniz bu su götürmez bir gerçek.