şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: karakayalar)
  • hükümetin işini kolaylaştırma amaçlı tavsiyeler silsilesi için (bkz: ankara civarında mülteci kampı açacaklara öneriler)

.
  • çekap yaptırın.
  • "öncelikle kendinize deneyimli bir ekip bulun, bulamazsanız da azcık araştırarak gidin" şeklinde verilebilecek tavsiyelerdir. eğer kamp hayatı hakkında bilgi sahibi değilseniz de çankırı-yapraklı veya kızılcahamam sizin için uygun olacaktır. yalnız kamp alanlarında kalmaya gayret edin. aksi halde olası ayı ve domuz saldırılarından sorumlu değilim.
  • bordo renkli bir şahin'le gidin. yerlisi zannederler. güvenlik önemli.
  • yaklaşık 7 yaşımdam bu yana ankara ve çevresinde amatör sportif olta balıkçılığı yapıyorum. sanırım kamp kurmak isteyenlere tavsiyelerde bulunabilirim:

kurtboğazı barajı: ana giriş yerinden değil de seyirlik için yapılmış bir cep var yol üzerinde, onun biraz ilerisindeki toptak yoldan girip, yarım ada benzeri burunda çok güzel kamp kurabilirsiniz. kimse de size karışmaz. bu barajda aklınızın bile alamayacağı büyüklükte sazanlar var. nalık tutmak için özel yemleri ve taktikleri aşağıda açıklayacağım.

asartepe-çanıllı barajı: bu baraja yaklaşık 16 senedir balık tutmaya giderim. bireysel anlamda sazan, turna ve kadife yakaladım. birde burda alabalık var, köylüler dışında pek bilinmez. eskiden burada bir alabalık havuzu vardı, bir gece balıkçılar havuzun tüm ağlarını kesip balıkları serbest bıraktılar, o gündür burada alabalık vardır ama pek tutan görmedim şimdiye kadar. gölde kamp kurulacak ben güzel alan adadır. sadece yağışın az olduğu yaz mevsiminde ortaya çıkar ve 3 tarafı gölle çevrili, üzerinde ağaç bulunan muhteşem bir yer halini alır. üstelik tüm manzaraya da hakimdir.

kızılcahamam-ışık dağı: burada göl yok ama muhteşem bir orman var. haftasonları çok kalabalık olmasına rağmen kamp kurulabilecek çok güzel bir mekan. ütelik 2000 metrede olduğu için gerçekten kamp havasını yaşayabilirsiniz.

çamlıdere barajı: kurtboğazı barajını geçtikten sonra dönüş tabelasını görürsünüz. ankara'nın içme suyunun sağlandığı muhteşem bir yerdir. şahsen buradan 6 kiloluk aynalı sazan tutmuşluğum vardır. burada da kadife ve sazan türleri çıkıyor, ama turnaya rastlamadım. kamp kurmak için inanılmaz güzel ormanları var. ancak son dönemde köylülerle balıkçılar arasında sorun olmuş, o yüzden köye uzak yerlerde kamp kurmanızı öneririm.

* çok çok önemli bir not: kızılcahamam tarafına gidecek olanlar ayılara dikkat etsinler. ciddi anlamda başınıza bela açabilirler. orman içerisinde ayılardan korunmak için yapabileceğiniz en basit şey yüksek sesle konuşmaktır. gürültüyü duyan ayı yakınınızdan uzaklaşacaktır. bu olmadı da bir ayıyla karşılaştınız diyelim. yanınızda mutlaka biber gazı olsun. biber gazı ayıları kaçıran bir buluş.

* bir de şunu hatırlatayım: ayılar yaralı, aç ve yanında yavrusu varken saldırırlar. onun dışında korkmaya gerek yoktur.

* diyelim ki kampta aç kaldınız. balık tutmayı düşünüyorsunuz ama oltanız var yeminiz yok. gittiğiniz bölgede bir akarsu varsa hemen oraya koşuyorsunuz. akarsuyun içinden bir taş alıp altını kaldırdığınızda orada yürüyen küçük böcekler yani mayıs sinekleri vs. yi görüyorsunuz ve bunu oltanıza takıp göle atıyorsunuz. sizi doyuracak büyüklükte balıklar yakalayabilirsiniz.

* yemi evde hazırlayım diyorsanız: 3 bardak un, 3 tane yumurta, 2 paket vanilin, biraz limon kabuğunu bir kapta karıştırıyorsunuz. bu karışımla büyük sazan ve kadife tarzı balıkları yakalayabilirsiniz.

* eğer ben daha da büyük, 4 kilonun üstünde balık yakalamk istiyorum diyorsanız: bir adet gübre havuzu buluyorsunuz ve kazmaya başlıyorsunuz. içerisinden çıkan solucanlarla çok büyük balıklar yakalayabilirsiniz.

* turna yakalayacaklar için: imkanınız varsa canlı gümüş balığı alın. ve ufa şamandıralı oltalara bunları takarak göllerin kıyı kesimlerinde kullanın. sonuçlara şaşıracaksınız.sahte balık için ise özellikle geceleri avlanmanızı öneririm. bunun için de parlak sahte balıklar çıkarmışlar on numara balık avlanıyor.

* ayrıca bazı balıklar tavuk ciğerini çok seviyor bu da esktra bilgi olsun.

**** asla ve asla bilmediğiniz mantarları yemeyin. mantar zehirlenmesinin tedavisi yoktur, çok acı çekersiniz.
    ******sakın gördüğünüz yılanlara zarar vermeyin, eğer bir yılanı rahatsız etmezseniz o sizi ısırmaz çünkü zehri değerlidir. ayrıca su yılanlarının türkiye'de bulunan türleri zehirsizdir korkmadan elinize alıp korkunuzu yenebilirsiniz. ancak elinizde kötü bir koku bırakabilir. :)

şimdilik bu kadar.
  • balıkçılar gözetilerek verilmiş olan tavsiyelerdir. teşekkürü borç biliriz fakat gezi-yürüyüş için uygun yerlerin eklenmesini de rica ederiz.
  • bu şehrin ankara değil, melih gökçek ankara'sı olduğu her zaman aklınızda bulunsun.
  • kamp kurmayın. kamp ne amk. adam gibi bir otelde yatın ya da karavan tutun.
  • çakallara, sansarlara ve özellikle sırtlanlara dikkat edin!

kurtlardan çekinmeyin zira baya bi ehillestirilip pasifize edildiler.