• uzun zamandır gitmesem de, karacabey hamamı favorimdir. tarihi semt hamamönü'ün adı buradan gelir.
  • yenimahalle'de çarşı caddesi ile ivedik caddesi kesişiminde de görece yeni olan bir hamam vardır. tavsiye edilebilir.
  • tarihi osmanli kadinlar hamami, osmanli ishani, kecioren.
    9 seneden beri istisnasiz ziyaret ettigim yerdir. oldukca hijeniktir. calisanlarin cogu yozgatli guzel insanlardir. temizlerdir, guler yuzlulerdir.
  • ankarada yer alan tarihi hamamları ufaktan analiz ettim. en sevdiğim tarihi şengül hamamı olabilir. sebebi daha ferah ve geniş olması

şengül hamamı temiz, sakin, 22.00 civarlarına kadar açık, ana galeri büyük ve ferah, kuru saunası da var, buhar odası da var. tavan kubbelerinin sıva ve boyası bakımlıydı. keseci abiler yaşlı, masajları sert değil, sohbet edip sizi de sıkmıyorlar.

eynebey hamamı sabaha kadar açık. benim gittiğim zaman nispeten kalabalıktı. ana galeri gözüme büyük gelmedi. ferah bir hamam diyemeyeceğim. havuzu var ama girmeye cesaret edemedim.

karacabey hamamı bulunduğu semte (bkz: hamamönü) adını veren tarihi hamam. sabaha kadar açık, keseciler iyi masaj yapıyor. hamamda tekli yıkanılabilecek bölümler var, buna karşın ana galeri bence büyük değil. tavan kubbelerinde yosunlanmalar mevcut. kuru sauna yok. buhar odası ya da ıslak saunada oturulan mermer alanlar ve göbek taşı fazla ısıtılmıştı.

not: türkiyede hamam kültürü gitgide zayıflıyor. aslında keyifli bir mekan. tarihselliği de güçlü. roma hamamı, osmanlı hamamı, türk hamamı sürekliliği olan mimariye sahip.
hesabın var mı? giriş yap