*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • havagazi kullanildigi zamanlarda ankara'nin havagazi ihtiyacini karsilayan ancak dogal gaz geldigi gunden bu yana, belki 20 senedir oylece, metruk ve huzunlu haliyle durup duran maltepedeki fabrika. bir ara melih gokcek tarafindan yikilip yerine is merkezi (ki is merkezi olayi bir belediye ve sehircilik icraatlari klasigidir) yapilmak istenmis ancak guclu bir direnisle karsilasmistir. su anda koruma altinda olmasa coktan tarih olmustu. hurda yigini olarak nitelenip, cirkin oldugu iddialarinin guclendirilmesi icin de hurda olmaya terk edilmistir. makina estetiginin ankaradaki belki en guzel numunesidir.
 • bu yüce yapı ankara'nın battersea power station'ıdır. şayet adama benzeyen bir progressive rock grubu ankaradan çıkarsa, albüm kapağına bu gönül rahatlığıyla basılabilir. fotoşapta gökyüzünün yeşil satürasyonu artırılıp biraz kasvetli bir atmosfer yaratılırsa, "animals ne ki, final cut ne ki" diyebiliriz.

  tracklist:

  1. ben geldim
  2. hopladım
  3. zıpladım
  4. götüme tatlı tatlı rahat batıyo*
  5. ben geldim (reprise)
 • (bkz: ankara modern)
 • önünden geçtiğim yıllar boyunca hiçbir yerine dokunmadan canavar-ül debdebe şiddetinde bir gece klubü yapabileceğimi hayal ettiğim bir mekandır.
  bina zaten zamanında hava gazı gibi kerameti kendinden menkul bir ürünle haşır neşir olduğundan, o kadar gence de dayanıklıdır diye umut ettim hep.
 • barındırdığı sayısız güzel ayrıntıyla fotoğraf çekimi için ideal bir mekandır.
 • ankara'yı güzel kılan şeylerden birisidir o fabrika. ankara'da yaşayan birsürü gencin düşlerini süslemektedir. orada film çekmek isteyenleri mi ararsınız, müzeye çevirmek isteyenleri, iş merkezi kurup voliyi vurmak isteyenleri mi... benim de önünden geçerken sık sık dalıp gittiğim olmuştur, burayı gece klübü yapsak paranın mına koruz, diye. ve fakat daha önce de söylendiği gibi çürümeye terkedilmiştir orası ve içinde yaşam görmeye kimilerinin tahammülü yoktur. aslında oldukça hareketli bir mekandır ama hevselilere uyar mı bilmem. şimdilerde kedi kadar farelerin cirit attığı bir oyun alanıdır fabrika.
 • dün aksam gizli kapakli, mal kacirir gibi, hirsizlik yapar gibi, karanlikta cevrilen bir dumenle yikimina baslanan eski tescilli yapi. neden tescilli ve neden artik eskiden tescilli bir magdur? gokcek ve cetesinin, mal ortagi tedas'la birlikte yaptigi basvuru uzerine 9 haziran'da kaldirilan tescilden uc gun sonra, vakit kaybetmeden (cunku vakit nakittir di mi melih?) yikim baslamistir da ondan. operasyon gece baslamistir, niye? bu da baska bir soru. bir soru daha, niye bu tescil iptali basvurusundan haberimiz bu kadar gec olmustur? gokcek ne planlamaktadir? sorular cok, cevaplar yetersiz, sonuc ortada, ofke buyuk...

  mimarlar odasi ankara subesi'nin basin aciklamasi asagida:

  basin bildirisi
  “cumhuriyetin tanıklarına gece yarısı operasyonu”
  cumhuriyetin ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşaa edilen, “endüstri mirası” havagazı fabrikası ankara büyükşehir belediyesi tarafından düzenlenen gece yarısı operasyonu ile yıkılmaya başlandı.

  1991 yılında ankara kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu tarafından tescillenmiş olan ankara havagazı fabrikası’nın tescili 9 haziran 2006 tarihinde ego genel müdürlüğü ile tedaş’ın başvuruları ile kaldırılmıştır. ego genel müdürlüğü, tedaş ve büyükşehir belediyesi’nin ortak mülkiyetinde olan alandaki binaların yıkılması yönünde 1990’lı yılların başında da teşebbüste bulunulmuş, yikim işlemlerinin gerçekleştiremeyeceği yönünde mahkeme karari bulunmaktadir.
  dün akşam üstü saat:18.00’da apar topar büyükşehir belediyesi tarafindan yikimina başlanmiş olan
  1929 yapimi türkiye’nin ilk endüstri yapilarindan olan
  ankara havagazi fabrikasina sahip çikmak için
  duyarli tüm vatandaşlari, basin mensuplari
  bugün saat:12.30’da
  fabrikanin önünde
  buluşmaya davet ediyoruz.

  mimarlar odasi ankara şubesi
 • simdilik yikimi durmus gorunen fabrikadir. yikiminin durdurulmasi karari, yikimin baslamasindan 16 saat sonra gelmistir. ancak an itibariyle, dun gece "hizli" calisan belediye ekipleri eliyle fabrikanin neredeyse yarisi yikilmis durumdadir. yikima direnis gosteren sivil toplum orgutlerinin aciklamasi su sekildedir:

  "dün akşamüstü başlatılmış olan maltepe havagazı fabrikası yıkımı 14 haziran 2006 tarihinde (bugün) saat: 12.30’da şubemizin tmmob çevre mühendisleri odası ankara şubesi, tmmob elektrik mühendisleri odası, tmmob şehir plancıları odası ankara şubesi, tmmob peyzaj mimarları odası ile yaptığı basın açıklaması ile yavaşlamıştır. basın açıklamamızda da belirttiğimiz üzere, yıkılmaması yönünde yargıtay kararı bulunan havagazı fabrikasının tescilinin ankara kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulunun 26.05.2006 tarihili toplantısında kaldırılması hukuki açıdan yanlış bir karardır.

  konu üzerine ankara kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu havagazı fabrikasının tescilinin kaldırılması kararını tekrar gözden geçirmek üzere 14 haziran 2006 tarihinde (bugün) acil toplantı çağrısı yaparak şubemizi de bu toplantıya çağırmıştır. söz konusu toplantıya kültür ve turizm bakanlığı hukuk müşavirliğinden de katılım olmuş, kültür ve turizm bakanlığı hukuk danışmanının yaptığı açıklamada koruma kurulunun yargı kararı üzerinde bir karar alamayacağı belirtilmiştir. koruma kurulu ise kararını tekrar gözden geçirmek üzere 16 haziran 2006 cuma günü tekrar toplantı yapmaya ve havagazı fabrikasındaki yıkım kararının durdurulmasına karar vermiştir."
 • ankara sehir merkezinde olmasi munasebeti, dibinde bulunan, yamulmuyorsam nuhun ankara makarnasinin fabrikasiyla 2 alternatif stage'li rave party mekani olma potansiyeli barindiiran mekanlar butunudur... yikik halinin getirdigi bir cekicilikle iyi bir planlamayla yillar yili bir mimari anit olarak yikimi engellenecek kadar deger getiren bir mekan haline getirilebilir...

  "tmmob bizi partiye gotur...!"