şükela:  tümü | bugün
 • ankara garı ile celal bayar bulvarı arasındaki araziye inşa edilecek oldukça müthiş bir tasarıma sahip bina. içinde sinema salonları, restoranlar, vip ve cip salonları olacak. yeni garın kapasitesi günde 50 bin yılda 15 milyon yolcu olacak. anadolu ile batı arasında büyük bir geçiş olacağı için çok önemli bir proje, hem ankara hem türkiye için.

  projenin tanıtım videosu da şöyle;
  http://www.youtube.com/watch?v=essebfg6auy
 • torunlarımın öbür tarafta bana anlatmasını isteyeceğim gar.
 • hızlı trenleri bu sene içerisinde hizmete sokmayı planlayan tcdd, halihazırda günde 4bin kişiye hizmet veren eski ankara garının artacak olan yolcu sayısına yetersiz kalacağını öngörerek, gar binasının hemen karşına yapmayı planladığı dev proje. tandoğan meydanının hemen yanına tekabül etmekte. ihaleyi kazanan çek şirket sudop praha'nın sudopak ile ortaklaşa hazırladığı yeni terminal binasının ön projesi bitmiş olup, inşası için, önümüzdeki aylarda, kat karşılığı, yap-işlet-devret (yid) ve kamu-özel sektör ortaklığı modellerinden biri seçilerek ihaleye çıkılacak. oldukça iddialı bir mimariye sahip bu uzay gemisini andıran hoş bina taslağı içerisinde 4 sinema salonu, 4 konferans salonu, bir dolu dükkan ve ofis, kafeler, mağazalar ayrıca vip/cip salonları bulunacak. bina tren raylarının üstüne yapılacak olduğundan, peronlara binanın alt katından ulaşılacak. altında da onyüzbinmilyon araçlık otoparkı bulunacak. tcdd hızlı tren projesi için ankara-eskişehir kesiminde gidiş-geliş 300 kilometrelik hızlı tren rayı döşedi.

  ekşi sözlük haber ajansı sundu.
 • tam olarak şöyle bir şey olacaktır:

  http://www.flickr.com/…06/5754271765/in/photostream
 • bu proje hakkında son bilgiye sahip olan birileri varsa, paylaşsa ne kadar şukela olur dediğim şeydir kendileri...
 • ankara garı'nın hemen önünde yapımına bir-iki yıl önce ancak başlanmış, şu aralar tamamlanmış gibi gözüken devasa garımız. temmuz 2016'da açılacağına dair rivayetler var.

  http://wowturkey.com/…07f427f4b36a4ff4c540e68c39f24

  edit: temmuz 2016'da açılamadı ama websitesi açılmış: http://www.ahtgar.com/

  edit2: eylül sonu açılacakmış deniliyor http://emlakkulisi.com/…ari-eylulde-acilacak/485135
 • trafiğin anasını bellemiştir. hala açılmadı sanırım.
 • resmi açılışı 29 ekim 2016 tarihinde yapılmıştır. yap işlet devret modeliyle 235 milyon dolar yatırım bedeli ile yapılan gar, 2036 yılında tcdd'ye devredilecektir.

  bazı özellikleri:
  +toplam 8 kattan oluşuyor.
  +ankaray, başkentray ve keçiören metrolarıyla bağlantılı olacak.
  +günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek.
  +aynı anda 12 yht setinin yanaşabileceği 3 peron ve 6 demiryolu hattı bulunuyor.
  +194 bin 460 metrekare kapalı alan.
  +alışveriş ve konaklama imkanı ile toplantı merkezine sahip. 134 otel odası, 12 kiralanabilir ofisi ve 217 kiralanabilir ticari alanı bulunuyor.
  +1850'si kapalı, 60'ı açık olmak üzere toplam 1910 araçlık otopark.
 • taze gezdim, yazayım.

  devasa bir bina olmuş, gerçi bunu zaten biliyorduk açılmadan da. giriş kısmına da devasa bir atrium yapmışlar daire şeklinde, o kısmı bayağı artistik olmuş. o atrium kısmının altındaki katlar peronlar. trene binmediğim için sistem nasıl öğrenemedim ama ben oradayken upuzun bir kuyruk oluşmuştu tren katına inmek isteyenler için. sanırım güvenlik nedeniyle herkesi arıyorlar, ondan uzamış. yht seferleri buradan başlamış durumda.

  giriş ve üzerindeki iki katta da ankara'nın en çok eksikliğini hissettiği şey olan yeni bir alışveriş merkezi yapılmış. henüz tek tük mağazalar açılmış, starbucks ve şurekası falan var, lcw var falan. en üstte restoranların bulunduğu katta, arkaya eski gar tarafına doğru bir de teras bırakılmış ve güzel bir manzarası var.

  bu katların üzerinde de nereden çıkıldığını göremediğim, otel ve konferans salonları kısmı var sanırım. o kısmın kamuya açık kısımla pek alakası yok. 3 kat aşağıda otopark varmış ve eski ankara garına geçişler, zemin kattaki köprünün inşaatı tamamlanana kadar otopark katından veriliyormuş.

  eski gar ile yeni gar arasında geçiş için yapılan köprü zemin katta, bilet alma bankolarının sağ tarafındaki 4c girişinin yanından verilecekmiş. bir zamanlar gmk bulvarını eski gara bağlayan tandoğan kapalı çarşısı denilen tünel de artık yeni garda sonlanıyor. yani maltepe'den ulus'a yürümek isterseniz, önce o tüneli yürüyüp, sonra yüzeye çıkıp yeni gara girip, oradan da eski gara geçmeniz lazım (bu tünelin sadece 8:00-22:00 arası açık olduğunu da belirtelim).

  mimari açıdan bence güzel olmuş. içindeyken bina hoş gözüküyor. aslında bir alışveriş merkezi gibi gözüküyor, çok da enteresan birşey yok. yalnız teraslarından manzaralar güzel, takılınabilir. dışarıdan ise korkunç büyük ve etrafıyla ileri derecede orantısız gözüküyor. özellikle güzelim eski gar binası tarafından bakıldığında, arkada bir kazulet gibi durmakta. öte yandan böyle şeylere bu ülkede şaşırıyor muyuz, hayır şaşırmıyoruz.

  garın toplu taşımayla doğrudan entegrasyonu yok gibi birşey. önümüzdeki ışık yılında önündeki celal bayar bulvarının karşısına bir gar metro istasyonu yapılacak, oradan da maltepe ankaray istasyonuna yeraltından bağlantı verilecekmiş. bu gar istasyonu da keçiören metrosunu kızılay'a bağlayacakmış. inşallah torunlarımız o kutlu günleri görebilir. şu anda alternatif olarak gardan indiğinizde yolun karşısına geçip, maltepe ankaray istasyonuna kadar olan az bir mesafeyi yürüyebilirsiniz. ya da eski gar tarafına geçip, oradan daha uzak bir mesafe yürüyüp ulus metro istasyonuna gidebilirsiniz.

  ayrıca elbette bir melih gökçek klasiği olarak, garın önündeki yolda tabii ki de yaya geçidi yok. yaya geçidi mi, o da ne? arabalar alt geçitten hayvan gibi hızlarla çıkıyor, gar binası önü bir sürü taksi tarafından bloke edilmiş durumda falan, tipik ortadoğu manzaraları. bina şekil mekil ama işte, zihniyet modern değil.

  edit: içindeki otel için (bkz: the ankara hotel)
 • bina iyi hoş olmuş da çıktığınız an medeniyet bitiyor. maltepe-tandoğan tarafına gidecekseniz taksicileri aşarak son sürat geçen arabaların arasından karşıya geçmeniz ve kaldırım olmadığı için yolun kenarından aksiyonlu bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. altgeçit yapmışlar(asker çarşısı denilen eski geçit de olabilir anlamadım) ama belli bir saatten sonra kapalı. ben bundan ankara'ya geç saatte gelenleri sevmeyiz mesajı aldım. tabi taksiciler seviyor o ayrı.