şükela:  tümü | bugün
 • tüm eratına msa gallet f1 kask vererek doğru bir seçim yapmıştır. merkezi ulus'tadır. türkiye'nin ilk itfaiye misafirhanesinin de açıldığı yerdir.
 • ankarada yasadigim on kusur sene boyunca bir defa sirenini duymadigim itfaiyedir.
  (bkz: allah duyurmasin)
 • bugün ciddi bir sınavdan geçiyor...
  allah yardımcıları olsun...

  (bkz: 3 şubat 2011 ankara ostim patlaması)
 • ankara itfaiyesi

  türkiye’nin başkentinin itfaiye teşkilatı...
  aslında türkiye’nin tüm dünya haritalarında görünen 2 şehrinden birinin itfaiye teşkilatı...

  ama bu teşkilat ta türkiye’de itfaiyecilik mesleğinin ve yapılanmasının hiçbir uzmanlığı, bilgisi, deneyimi olmayan siyasilerce yönetiliyor olmasından büyük zarar görmüştür.
  öyle ki ankara itfaiyesi’ni televizyonlarda “itfaiye müdürünün temizlikçi ile yasak aşkı” ile duydu insanlar.
  sonrasında da teşkilatın başına da itfaiye kökenli bir daire başkanı atandı istanbul itfaiyesi’nden transferle, ceyhun tonguç karakuş...
  ceyhun bey iyi atılımlar yaparak ankara itfaiyesi’nin gelişimi için çalışmalarda bulunmaya başladı.
  bu habere sevindi tüm itfaiyeciler, çünkü ankara itfaiyesi’nin o ağır, kasvetli havasından kurtulup sıçrama yapmasının zamanı çoktan geçmişti.
  neyse önce itfaiye personelinin kıyafetleri, yangın giysileri, araçları, ekipmanları imkanlar doğrultusunda modernleşmeye başladı.
  eş zamanlı olarak ta eğitimleri hız kazanmış, daha teknik çalışır hale gelmeye başlamışlardı.

  ama geçtiğimiz günlerde yaşanan büyük bir yangın ankara itfaiyesi’nin neden atıl kaldığına güzel bir örnek oldu.
  sabit pazarda 600 küsür ufak işyeri yandı ve yüzlerce insan mağdur oldu.
  ankara büyükşehir belediye başkanı melih gökçek ise bu yangını kendisine haber vermeyen itfaiye daire başkanı ceyhun karakuş’u görevinden aldı.
  baktığımız zaman evet, bir belediye başkanının böyle bir yangından haberi olması gerekir mutlaka.
  ama olayı teknik açıdan değerlendirdiğimizde ise durumun hiç te mantıklı olmadığını anlamak zor değil.
  çünkü;
  bu tip büyük yangınlarda aslolan durumu daha da kötüye gitmeden söndürmektir. bu sebeple yangının yönetimi itfaiye teşkilatının başındaki kimsede olmalıdır ki bu yangında da daire başkanının olayın başında olduğu görülmektedir.
  dolayısı ile yangına dair bilgilerin de üst makamlara iletilmesi gerekir.
  dünyadaki uygulamalara baktığımızda ise bu bilgi verme işini aslen itfaiyenin komuta merkezi yapmak zorundadır ve bu yönetici sadece itfaiye komuta merkeziyle irtibatlar.
  çünkü sahadaki yönetici o anda sadece sahaya konsantre olmalıdır.aksi halde konsantresinin tamamını vermek zorunda olduğu bir felaketle mücadele edemez.
  ama bizim ülkemizde itfaiye teşkilatlanması “standartlara uygun” yürümediğinden bu durum, yangın hakkında zerre bilgisi olmayan, şov yapmayı seven bir belediye başkanınca kriz haline getirilmiş ve kendi lehine işler yapan bir adamını yok etmiştir.

  oysa bu konuyla ilgili sorulacak tonla soru var ;
  bu kapalı sabit pazarda bunca ufak işletmenin ruhsatları verilirken itfaiyeden görüş alınmış mıdır?
  bu kapalı pazarın yangından korunma ve önlemeye dair önlemleri var mıdır?
  bu alanda ticaret yapan işletmelerin yangın riskleri tespit edilmiş midir?

  ama sayın melih gökçek sadece şu üç sorunun yanıtını verebilse, insanlar bu soruların yanıtlarını arasa bile bu olayın ciddi bir kısmını aydınlatacaktır.
  dolayısı ile bir yangının neden ortaya çıktığı, neden önlem alınmadığı gibi önemli soruların yanıtları verilmeden itfaiye daire başkanı görevden alınarak tüm sorun sayın melih gökçek’in gözünde çözülmüştür.

  işte bu da ankara itfaiyesi’nin ankaralıların gözündeki değerine değer katmıştır emin olun.
 • elim bir trafik kazasında iki personeli görev şehidi olmuştur.

  (bkz: #35564055)
 • 1 haftadır belgesel çekimleri için aralarında bulunduğum kurumdur. keşke herkesin bir itfaiyeci tanıdığı olsa veya herkes oraya gidip birebir tanısa o insanları.. hayatımda gördüğüm en mükemmel en samimi en içten en güzel insanlar... hikayelerini dinleyip ağlasan yeridir. bir çocuğun uçurtması tele takıldığında gidip uçurtmasını kurtarmaktan tutun insanların kaçıştığı patlamaların alevlerin içine kendilerini atan insanlar.. deprem, yangın, trafik kazası, boğulma, afet, orman yangını, heyelan, sel, su baskını, mahsur kalma... zorda kalabileceğiniz her durumda sizin için kendini tehlikeye atan imdadınıza yetişen insanlar.
  en tehlikeli en kirli, en derin, akıntılı, buzlu sulardan cesetlerinizi çıkartırlar.
  insanların çığlıklarla kaçtığı yangınların patlamaların içinde kanların cesetlerin patlamaların alev toplarının içine koşarlar.
  yerin 7 kat altında da kalsanız elleriyle kazar yine sizi bulurlar.
  vesaire vesaire. gönlü güzel insanlar bunlar. aldıkları karşılık sadece sizin mutluluğunuz sevinciniz..
  gözlerinin içine bakıp tüm bunları onlardan dinlemelisiniz kesinlikle.
  (bkz: süper kahramanlar)
 • geleceğini hiç ummadığım halde, ağacın tepesine çıkıp inemeyen yavru kedi için çağrıldığında hemen gelen, kediyi kurtarmak için dakikalarca uğraşan itfaiyedir. açıkçası sokak hayvanlarına tecavüz edildiği, sokak kedilerinin tekmelenerek öldürüldüğü ülkede ağaçtaki kedi için çağrıldığında geleceklerine hiç ihtimal vermemiştim. koca bir sokağın esnaflarının da kedi için seferber olacağını da hiç düşünmemiştim. umut doldu içime.

  operasyon:

  yoğun ağaç dalları nedeniyle itfaiye merdiveni kedinin bulunduğu yere kadar uzatılamamış, uğraşa didine azıcık yaklaşıldığında ise kedi korkup iyice ulaşılamaz yere gitmiştir.

  ne yapacağız, kediyi nasıl indireceğiz derken, birkaç duyarlı esnaf ve yoldan geçen vatandaş ağacın altına masa örtüsü müdür, çarşaf mıdır kocaman bir bez germiş, itfaiye personeli de eline aldığı uzun bir çomakla kediyi dürtmek suretiyle ağaçtan düşürmüş, kedicik çarşafla yumuşacık şekilde tutularak kazasız belasız özgürlüğüne kavuşturulmuştur.
 • elazığ’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem sonrası; ankara itfaiyesi arama kurtarma ekiplerince yapılan çalışma ile 24 saat enkaz altında kalan 2,5 yaşındaki yüsra (kız çocuğu) itf. eri sedat barutçu ve itf.eri fatih güler’in çalışması sonucu sağ olarak kurtarıldı. ankara itfaiyesinde çalışan pelerinsiz kahramanlara gönülden teşekkür ediyorum. iyiki varsınız.
 • koronavirüs sebebiyle 25 mart 2020 tarihinden itibaren itfaiye erleri 5 gün nöbet 10 gün izin şeklinde çalıştırılacak. iyi veya kötü bir karar olduğunu zaman gösterecek. itfaiye erlerine kişisel koruyucu ekipman verilmediğini öğrendim. tıbbi maske ve eldiven verilmemiş olması çok üzücü. işiniz gerçekten çok zor. sağlıcakla kalın abilerim. sizleri seviyoruz.