şükela:  tümü | bugün
 • 18 - 21 mayıs 2017 tarihleri arasında ankara congresium'da gerçekletirilmekte olan festival.

  bugün festival alanını eşimle gezme şansım oldu ve [(bkz: roastnberry)şurada] bahsedilen kahve üreticisinin de katıldığını görünce hoş bir sürpriz oldu. tabi hemen 2 paket aldım :)

  genel olarak izlenimlerim ise şu şekilde; stantlarda çikolatadan heykel yapma performansları olsun, katılımcıların da dahil edildiği pasta yapma aktivitesi olsun, müzik dinletileri olsun klasik ama genel anlamda hoş bir ambians vardı.
  baristalar derneği'nin standında keyifli aktiviteler yapılıyordu. ancak sanki açılan stant sayısı biraz az gibi geldi bana. sanırım ülkedeki ekonomik nedenler firma katılımlarını etkilemiş olabilir. biletler için de biletix denmiş ancak gayet girişte de alınabiliyor.

  edit: imla
 • 3-6 mayıs 2018'de de yine ato congresium'da düzenlenen festival. az önce gidip gördüğüm festival olmuştur. geçen seneye göre çok daha sönük bir festival, çok daha az stant var. yine kahve ve çikolatayla alakasız bir sürü yer (mesela su arıtma tesisatı satan adam mı dersin, pizza il forno mu dersin, diyetisyen mi dersin, ne ararsan var) vardı. bu senenin geçen seneye göre artısı, akşamları düzenlenecek olan buray, fatma turgut ve can bonomo konserleri olabilir (hangisi hangi akşam çıkacak bilmiyorum) ama onun dışında pek bir espri yok. starbucks reserve, esperro ve tschibo gibi global markaların yanısıra federal coffee gibi üçüncü nesil kahveciler de var. giriş 25 tl (bileti kapıdan aldım, internette daha mı ucuz bilmiyorum). bu paraya değer mi, eğer gün içinde hiç kahve içmediyseniz ve kafein limitinizi fullemeye geldiyseniz olur. ama seneye geleceğimi sanmıyorum dediğim sebeplerden ötürü.
 • gördüğüm en berbat kahve festivalimsi. ankara’da düzenlenen ilk festivalden beri bütün kahve festivallerini takip ettim. cer’in bütün sıkışıklığına, ankara palas’ın bütün havasızlığına rağmen bu sene düzenlenen abukluktan çok çok daha başarılıydı her biri. bi kere tchibo ile, esperro ile festival olmaz. starbuck bile clover getirmemiş; “ankara’da olmayan yeni bi şey getirdik onun yerine, chemex!!” dedi barista. chemexin yeni bir şey olarak algılandığı bir ortam festival olduğunu iddia ediyor yani.

  ha oldu da gittiyseniz de girişte hemen sağdaki stanttan limonlu çikolata deneyin mutlaka. iyi ki denemişim dediğim tek şey o oldu zira. bi de mehmet efendi katına gidin, içinde küçük hediyeler olan bi bez torba veriyorlar. oraya kadar gitmişken hediyenizi almadan dönmeyin.