şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaçıncısı olduğunu bilmediğim, şu sıralar congresium'da yapılmakta olan organizasyon.
  bu da benim gözlemim:
  * 2 yıldır tüyap'a giden bünye, onun en az beşte biri kadar olan minicik congresium'u görünce hayal kırıklığı yaşıyor.
  * ankara halkı buradan size seslenmek istiyorum. kitap fuarında bile mutsuz, sakin, eğlencesiz, soğuk ve nizami olmak zorunda mısınız? nerede kalabalıklar, nerede gürültü, nerede coşku?
  * istanbul camiasının kitapçı ve kütüphane kültürü olmadığı gibi, ankara halkının da fuar kültürü yok. dost kitabevi'ne gitmenizi tavsiye ederim. fuardan daha renkli ve çeşitli olduğuna emin olabilirsiniz.
 • bu yılkine gitmeyi düşünenler için:

  * amacınız ucuz kitap falan almaksa hiç zahmet etmeyin, yok. arkadaş/akılçelen (%30), april (%50) ve uykusuz (%40-%50) harici işe yarar bir indirim yok. gerçek çeşit ve indirim için şu sıralar devam etmekte olan idefix ve kitapzen sanal kitap fuarları sizi çok daha fazla tatmin edecektir.

  * amacınız kitap deryaları arasında gezmek, zamanın nasıl geçtiğini falan unutmaksa da hiç zahmet etmeyin. kızılay dost, imge'ye gidin daha güzel vakit geçirirsiniz. çeşit hiç yok zira. renksiz. sıkıcı.

  * amacınız sahaflarsa, asıl ilginiz onlaraysa yine hiç zahmet etmeyin. neye elimi attıysam aşırı fiyat söylediler. internette 3-5 lira olan film afişlerine 150 tl mi demediler, üzerinde 2 tl yazan kitapları 10 kağıda mı kakalamaya çalışmadılar, 3 liralık çzigi romanlara 15 lira abisi mi demediler peh! gittigidiyor ve nadirkitap'ta âlâsı daha ucuza.
 • sahaflardan birinin kitaplara eziyet etmeyin diyerek ayar verdiği fuar. sadece bakıyorduk oysa. gözümüzle eziyet ettiysek affola. bu fuar ankaraya yakışmadı bence. hoş ankaralının da ilgisi malum daha ne olsun değil mi?
 • (bkz: 9. ankara kitap fuarı)

  20 şubat - 1 mart tarihleri arasında congresium'da.
 • büyük bir hayal kırıklığı olan fuar.
  girişin ücretli oluşu (kişi başı 1.5 lira) karşılaştığınız ilk tuhaflık. içeride sahaf görmeyi umarken memleketin büyük yayınevlerinin (bazıları yoktu) yeni basım kitaplarını tanıttıkları, ulusalcı yayınevlerinin edebiyat ürünü olmayan kitaplarını yazarlarının imza vereceğini anons ettirerek takdim ettikleri, adı pek bilinmeyen yayınevlerinin yazarlarının kitaplarını imzalamak için yüzünüze baktığı, (en son bir amca "gendim yazdım gelin gitabh alın" dedi) orta bölümde de çok az sayıda sahafın insanda pek heyecan uyandırmayacak kitaplarıyla tezgah açtığı fuar olmuş bu.
 • akm ile kıyaslandığında fiziksel olarak bir çok artısı olmasına rağmen fuar adına kitapsevere pek bir şey sunamayan organizasyon.

  normal zamanda kızılay'a gidip çok daha çeşit kitabı çok daha indirimli alma şansımız var.

  yine de adet yerini bulsun diye gitmişken bir şeyler aldım tabi ama fuarda yüzde 20 indirimle aldığım kitabı, yine fişiyle faturasıyla yüzde 35 indirimle kızılay'dan alabiliyorum.

  yukarıda bir arkadaş yazmış,
  gerçekten de imza verip kitap satmak için müşteriye yapışan yazarları görmek beni hayattan soğuttu.

  tabi bunca kötü ve eksiğin yanında hiç mi artı yok?
  elbette var, köşede hatay künefecisi stand açmış. biraz pahalı olsa da enfes künefe yapmışlar, kaymağını da bol koyuyor usta.

  kitap fuarının en güzel yanıydı bu künefeci!