şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle bir müzisyen olarak, konuda bahsi geçenlere "müzisyen" diyerek tanımladığım için tüm gerçek müzisyenlerden, bu işe gönül vermiş kişilerden özür dileyerek onları tenzih ettiğimi belirtmek isterim.

evet arkadaşlar, kimse sabahın saat 8'nde sizin müzik zulmünüzü çekmek zorunda değil. buna "zulüm" diyorum çünkü bu iş artık dilenciliğe, pazara, duyguları sömürerek insanları rahatsız etmeye döndü. en başta sorduğunuz "rahatsız olan varsa çalmayalım" diye yapılan samimiyetsiz teklife herkes her an istemiyoruz demek zorunda mı? veya 10 kişi istesin, bir kişi toplumsal baskı yüzünden diyemesin buna hakkınız var mı? kural var yasa var.

öğrenciyiz diyerek bu işe başlıyorsunuz. öğrenci olmadığınız (en azından çoğunuzun) çok belli. izmir marşıyla, siyasi şarkılarla bu işi yapmanız sömürü düzenine katkıdır. sizin yaptığınızın muska satarak para dilenmekten farkı yok.

her şeyi geçtim, ne ses var, ne müzik bilgisi, ne parça biliyor. sizin detonenizi, patlayan çatlayan seslerinizi, akortsuz enstrümanlarınızla yanlış bastığınız akorlarınıza maruz kalmak da zorunda değiliz! gel bi izmir marşı çal hop elli lira cepte. ben müzikten para kazanan biri değilim ancak bu işe gönül verip, gerçekten didinen müzisyen arkadaşlarımın 50 lira için o sahnelerde neler çektiğini görüyorum.

ankara büyükşehir belediyesi bu işe el atmalı. bu şahıslar gitsinler adam akıllı bir yerde çıkıp kazansınlar paralarını. ya da belediye aralarından belirleyip eğitimli olanları işe alsın bizim de sabahları beynimiz yanmasın.
  • size çoook katılıyorum. ilk zamanlar ne hoş gelirdi bana. sonra her gün metro kullanmaya başlayınca neredeyse tencere tava çalıp anıran insanların da para toplamaya çalıştığını gördüm. nerede çokluk orada bokluk misali, artık kimse yüzlerine bakmaz oldu arada gerçekten iyilerin de. ve ben de onlardan biri oldum. eskiden bayıla bayıla destek olurken şimdi "başı ağrıyan var mı, iki şarkı söylesek" dediklerinde, "benim ağrıyor, lütfen söylemeyin" diyerek susturuyorum.

halbuki beceremeyecekleri işe bulaşmasalar onlar sayesinde kaç öğrenci kira ödeyip harçlık çıkartıyordu.
  • benim de ara ara rahatsız olduğum durum. gerçekten sadece sömürü amacıyla izmir marşını söyleyen tipler ortaya çıktı. ayrıca sesi güzel olan-olmayan herkes şarkı söyleme sevdasında. zaten parasız da olduğumdan artık çıkarıp bir kuruş bile vermiyorum sesini beğensem de.
  • araba olduğu için metroya falan binmiyorum ama sokakta çalan kekoları görüyorum, çankaya'da mahalle aralarında akordiyon çalarak gezen manyaklar dahi 2 şey çalmayı anca biliyor ki biri izmir marşı amk, sömürünün dibine vurdu bu ekip

hala alternatif mecrada faaliyet gösterenleri yok bunların, bakın dombra çalmayı öğrenin biraz da akplileri söğüşleyin kardeşim, çocuklar için dombra çalan tavana akp logosu reis resmi falan yansıtan dönencelerden yapın, sürekli bizim üstümüze oynamayın ulan yeter :)
  • gitar çalmasını bilmeyen, şarkı söylerken sürtone olarak şarkının ırzına geçen kekoların terör estirmesidir. eskiden çankaya belediyesi sokak müzisyenlerine kart ve saat verirdi, istanbul'da da metrolarda benzer uygulama mevcut. acilen bu uygulamaya geçilmesi gerekmekte.
  • ankara'da yaşamıyorum ama istanbul'un bir çok noktasında başlık sahibi arkadaşın dile getirdiği kötü müziğe maruz kalıyorum.

doğru tespit.
  • rahatsizlik bir yada özellikle izmir marşina cok sasirmamak lazim, ramazan sonunda davulcu ve zurnacı bahsis toplayabilmek icin izmir marşi caliyorlardi(calmaya çalışılıyorlardi ,arada mehtere kayiyordu zurnacı)
  • metro girişlerinde yapıldığı takdirde hoş karşılanabilir, ama arkadaşın dediği gibi metro içerisinde yapılan müzik dilenmeye eş değer noktaya gelmiştir.
  • isterse dünyaca ünlü virtüöz olsun hiç hoş karşılamadığım durum. sesimi çıkarmıyorum ama içimden sayıp sövüyorum. sessiz yolculuk yapmak istiyorum arkadaşım ben.
  • 10 saat mesaiden sonra, saat akşamın 7'si olmuşken ve balık istifi metroda köşeye sıkışarak yarı baygın halde eve varmaya çalışırken gerçekten bu kişiler dayanılmaz bir hal alıyor.

son zamanlarda çok sık karşılaşılan zulüm.