şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hasan cihat örterin çok güzel yorumladığı oyun havası.
 • bazılarınca "güvercin uçuverdi" adıyla bilinen türkü.
 • son zamanlarda, düğünlerde, sözleri "süpermen uçuverdi, pelerini açıverdi" şeklinde değiştirilip,söyleniyormuş.
 • evdeki delirme anlarında, bilgisayarın başında öyle sakin sakin otururken ,birden çalmaya başlayıp hoppaaa diye odada kendine kendine şıkıdım şıkıdım oynamaya başlayan insanın bir ilaç haline dönüşüveren oyun havası.ayrıca evde yalnız değilseniz müziğin sesini duyan ev ahalisi odanın kapısını açıp onayaraktan içeri girer. böylece, üstelik ankaralı falan olmayan, ev ahalisi topluca oynamaya başlar. benim playlistimde birçok versiyonu mevcut olup oynamak için mehmet demirtaşınkini tavsiye ederim. (bkz: hadi yandan yandan).
 • üzerine rekorlar kitaplarına girecek kadar farklı güfte yazılabilen ve ankaradaki sokak düğünlerinde 4 saat boyunca usanmadan çalınıp oynanabilen dinlenebilen oyun havası. bununla birlikte ileride televizyonlarda güfte yarışmaları düzenlenirse, bu yarışmalarda kullanılabilecek en ideal melodi.
 • sabahin bu saatinde radyo alaturka'da calmasiyla butun ogrencilere odevlerinde 100 verme karari aldirtan turku.
 • her dinledigimde icimde birseyleri kipirtadan turkulerdendir. ankarali olusumundan midir, turkuden midir bilinmez. ilginc nokta ise, turkunun hikayesi: kisaca, anadolumuzun koylerindeki bir delikanli bir kiza tutulur. kiz da bu delikanliyi sevmektedir. fakat, kizin bir taliplisi daha vardir. o da koyun agasi. kizin babasi agaya hayir diyemez fakat delikanli da kizi sevdigi icin, aga, delikanli ile bir gures tutusmak ister ve guresi kazananin kiz ile evlenecektir. bu kizin babasinin da isine gelmektedir. gures yapilacagi gun, herkes meydanda toplanir. kiz ise, evlerinin onundeki agaca cikmis, meydandan haber beklemektedir. guresi aga kazanir, kazanmasina ama, haberi alan kiz, agacdan asagi duser ve hayata gozlerini yumar. fakat, zaman ile bu agit turku olmustur, bu ara misket ise kizin ismidir.
 • dinlerken içimi çok buran.ciddi ciddi hüzünlendiren bir türküdür. yöresinin insanları düğününde çalar söyler oynar eder sana noluyor diyenlere cevabım yok. hikayesini öğrenmekle de ilgisi yok. hatta bu yönüyle bence bunu oyun havasına dönüştürmek müthiş bir tepkidir de. amma velakin kulağıma dertli çalınır bu meret.
 • ross dally agabeyin anadisi albümündeki o asil kaşıklı versiyonunu düğünümde çaldıracağım has bi has anadolu ezgisidir.

  buradan buyrun
  http://www.youtube.com/watch?v=1ktrisfc7am