şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şimdi efendim ankarada faaliyet gösteren sinemalarla ilgili, daha ziyade bizzat gitmiş bulunduklarımla alakalı epeyce öznel bir yorum olucak ama, ankara sinemaları film sonuna kadar girişinden efendim film sırasında filan çoğu zaman mutlu eder.. ama ama ama ankaradaki sinemalar ankaralı her esnaf gibi parayı alana kadar müşteri efendimizdir anlayışına sahip olduğundan mütevellit, çıktığınız anda izbe bir koridor vasıtasıyla diğer seyircilere karışmadan hiç sinema dışına atılırsınız. böyle de güzellerdir.
  • pek ömürsüz olur bunlar galiba ortalama 20 yilda bir yok olurlar. sonra da kimsecikler hatırlamaz bunlari
    (bkz: ulus sinemasi)
    (bkz: renkli sinema)
    (bkz: buyuk sinema)
    (bkz: talip sineması)
    (bkz: golbaşı sineması)
    (bkz: arı sineması)
    (bkz: cankaya sinemasi)
  • neredeyse hepsi cinebonus ön adı taşıyor artık. avm sineması oldu hemen hemen hepsi...

ne kavaklıdere kaldı hayatımızda ne kızılırmak... ankapol, 312 arena oldu, megapol'ün durumunu bilmiyorum bile... mithatpaşa gösteri merkezi, batı sinemaları gibi, 3. caddedeki on sineması da kapanalı epey oluyor. bahçeli'de sadece büyülüfener kaldı. kızılay'da da metropol ile büyülüfener duruyor sadece. onlar da güç bela kendilerini ayakta tutuyorlardır, muhtemelen. dershanelerin kızılay'da olmasından faydalanıyor olmalılar.

avm sinemalarının gişe yapmayacak entel dantel filmlerinin hiçbirini getirmediğini de düşünürsek ankara'da iyi bir film izleme şansımız artık oldukça düşük. ya festivalleri bekleyeceksiniz, ya internetten sipariş edeceksiniz, ya torrentleri aşındıracaksınız ya da o çok ayıpladığımız, hırsızlıkla itham ettiğimiz korsancılara takılacaksınız. özetle sinemada ağız tadıyla film izleme olayı, tarihe karıştı malesef.

artık iyi filmlerin gösterime giremiyor olması, ankaralı sinema seyircilerinin kalitesini de ciddi anlamda düşürmüş durumda. sinema manyağı olan sanatsever ankaralılar sadece festivallerde ortaya çıkar oldu, ne yazık ki... mesela kızılay'daki sinemalar liselilerle tesis yoksunluğundan muzdarip sevgili takımıyla dolup taşıyor. sinema sahibinin umrunda bile değil tabii ki de bu. kılı bile kıpırdamaz hatta. neden kıpırdasın ki, o da hayatını kurtarmak zorunda, suçlamak abes.

ama ben kavaklıdere sinemasını özledim, tunalı'daki kalabalığın içinden koşa koşa filme yetişmeyi, izlediğim filmden dolayı salaklaşmış bir halde tunalı kalabalığına geri dönmeyi çok özledim. arap sabunu ve rutubet kokan kızılırmak sinemasında koca salonda tek başıma film izlediğim günleri bir daha yaşayamam muhtemelen, özlemekle geçiştirilebilir şeyler hepsi ama kaliteli film izleme şansımız yok artık. avmlerin rahat koltuklu sinemalarında oynatılan moron filmlere talim etmek mecburiyetindeyiz. çok üzücü şeyler bunlar, çok...
  • sizi kötünün iyisini seçmek zorunda bırakır.

sinema salonlarının yarısı cinemaximum'un elinde olduğundan, onların fiyatlandırma ve reklam anlayışını beğenmeyenlerin seçeneği çok azalıyor zaten. şehre kabus gibi çökmüş durumdalar.

optimum'daki avşar sinemaları hem mekan hem teknik açıdan ortalamadan fazlasını sunmaz ama cinemaximum sinemaları'na kıyasla fiyatları biraz daha ucuzdur. a city'deki cinevizyon ise televizyondan hallice. perde küçük, ses sistemi iyi değil. kent park'taki prestige'in tuhaf salonlarının seyir keyfinizi artırdığını söyleyemem. yine de ankara forum'daki cinemapink'ten iyidir. hem lokasyon olarak hem ses ve görüntü kalitesi olarak hem de salon olarak sınıfta kalmış durumdalar. keçiören'de yaşamıyorsanız sinema için oraya gitmenin anlamsızlığı bir yana, izlediğinizden de zevk alamıyorsunuz (evet, arkadaşlarla sırf merak için kalktık, ta keçiören'e gittik, günümüzü de gördük).

büyülü fener bunlara kıyasla biraz daha iyidir. her şeyden önce bir avm içinde değil ki ankara'da nadir görülen bir durum. bir de popüler olmayan filmleri getirirler. genellikle ev sinemasından hallice küçük salonlarında oynatırlar ama olsun, getirmeleri bile bir şey sayılır.

cinemaximum salonları arasında en popüleri ve en pahalısı ankamall, aynı zamanda en rezil olanıdır. zaten son yıllarda bata bata gidiyordu, iyice dibi görmüşler. tuvaletler bakımsızlıktan yıkılıyor, koltuklar bozulmuş, kontrol eden kimse yok. bir filmden çıktıktan sonra bir başka filme yakalanmadan girebilirsiniz. bu arada "madem bu kadar kötü, neden hala oraya gidiyorsunuz?" diyenler için söyleyeyim, insanların %95'i ankamall'e sadece sinema için gitmez. mutlaka başka bir işi vardır ya da ulaşımı kolayına gelmiştir de ondan tercih etmiştir. cepa, "eh işte" kıvamındayken, armada bunlardan bir tık iyidir. panora yine aynı şekilde, gerçi onun da ulaşımı ilk üçü kadar rahat değil.

koca şehirde sadece cinemaximum ankamall'de imax salonu var, onun da ne kadar başarılı olduğu tartışılır. 3d filmi daha karanlık ve yüksek sesle izliyorsunuz, o kadar. yine de imax severleri teselli edebilir. ancak gözlük dahil bir bilete 32 tl verenleri ne teselli eder, bilmem. (evet, imax biletleri gözlük dahil 32 tl).

dedim ya, size kötünün iyisini seçtirir.