şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, hükümet tarafından tbmm başkanlığı'na sunulan üniversite. sosyal bilimler alanında beş fakülte ve bu alanlarla ilişkili beş enstitü ile türkiye’de sosyal bilimlerin gelişmesine katkı sağlaması amaçlanıyor.
 • kurulması tartışmaları beraberinde kadrolaşılacak yeni sahneler mi yaratılıyor sorusunu da beraberinde getiren üniversitedir. örneğin kendisi de bir üniversite mensubu olan birgül ayman güler hocamız üç dönem üst üste görev yapmış akp'li milletvekillerinin yerleştirileceği makamlar mı yaratılıyor diye sormuş:

  http://www.radikal.com.tr/…id=1118195&categoryid=78

  burada birgül hocanın tespitleri nispeten doğru. bilinçli bir makam yaratma çabasına girişildiği muhakkak lakin bunun ille de akp'de üç dönemini dolduracak kişiler düşünülerek yapıldığını düşünmeye gerek yok. kişisel görüşüm üniversite ve üniversiteliye ilişkin kompozisyonda kapsamlı bir dönüşümü sağlama çabası. bu bir sorudan da bağımsız değil: ankara'da yeni bir devlet üniversitesi kurulmasına neden ihtiyaç var?

  bilindiği üzere yakın zamanda yine bir devlet üniversitesi olarak yıldırım beyazıt üniversitesi kuruldu, buraya yapılan atamalara bakıldığında hiç de eski milletvekiline ihtiyaç olmadığı anlaşıldı. keza zihinsel olarak akp'ye yakın isimlerin toplandığı bir rüya takımdan bahsetmek olası. ve söz konusu üniversite dahi tam olarak faaliyete geçmemişken bir de yenisi, "tematik" olma parlatılışı eşliğinde hayata geçiriliyor. burada birgül hoca'nın belirttiği biçimi ile ankara üniversitesi ile dtcf ya da sbf gibi prestijli fakülteler bir yana benzer isimliler y. beyazıt'da da kuruldu, gazi ve hacettepe'de de var. hâl böyle iken neden sürekli devlet üniversiteleri kuruyoruz.

  bence sorunun yanıtı öyp denen ucubede gizli. öyp'nin akademisyen olmak isteyen ama merkez üniversitelerin elitist, torpili, kayırmacılı sistemi karşısında kendine yer bulamayan anadolunun bağrı yanık gençlerine bir umut kapısı olarak sunulduğunu hepimiz biliyoruz. lakin bundan en erken altı sene sonra siirt'te, bingöl'de, bitlis'de, şırnak'da hocalık yapmak üzere önceden bir plan programla ne zaman hareket etmişiz de bu seferinde böylesi bir projeye imza atıyoruz? ya da diğer bir ifade ile şırnak'ta, hakkari'de üniversitelerin hocalarının olup olmaması hükümetimizin umrunda mı? bence zerre değil ve her 10 öyp'liden 9'unun mensubu bulunduğu taşraya dönmeme niyetinde oldukları işin azıcık içinde olanlarca biliniyor. hal böyle iken ankara'da sürekli açılan üniversiteleri söz konusu kadroları yığmaya dönük cephane görmek paranoyadan ziyade bir gerçeklik halini alıyor. söz konusu üniversitelerin başbakan açılışa geldiğinde en pençe divan duracak, burhan kuzu konuşma yapacaksa en temiz sınıfı kendisine verecek, milli ve manevi değerlerine bağlı olduğunu düşünmek zor değil.

  ne diyelim memlekete hayırlı olsun, tepe tepe kullansınlar.
 • şu an var olmayan üniversitedir.
  ayrıca anlamıyorum her sene bir üniversite açılınca ülkede bilimsel çalışmalar hızlanıyor mu?
  yeni üniversiteler açılacağına var olan üniversitelere daha çok destek olunsa öğrencilerine daha çok imkan sunulsa olmamı ya la?
 • gün itibariyle, resmi gazetede yayını ardından resmen kurulmuş üniversitedir.
  <<madde 2 – 2809 sayılı kanuna aşağıdaki madde eklenmiştir.
  “ankara sosyal bilimler üniversitesi
  ek madde 148 – ankara’da, ankara sosyal bilimler üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur.
  bu üniversite, rektörlüğe bağlı olarak;
  a) sosyal ve beşeri bilimler fakültesinden,
  b) siyasal bilgiler fakültesinden,
  c) yabancı diller fakültesinden,
  ç) dini ilimler fakültesinden,
  d) hukuk fakültesinden,
  e) sosyal bilimler enstitüsünden,
  f) doğu ve afrika araştırmaları enstitüsünden,
  g) türk dünyası araştırmaları enstitüsünden,
  ğ) batı dünyası araştırmaları enstitüsünden,
  h) islam araştırmaları enstitüsünden,
  oluşur.”>>resmi gazete
 • niteliğin mnkym niceliğe bişey olmasıncı icraatıdır. 3 çocuk 5 çocuk hesabı.
  bölümleri de pek bi fiyakalı ama pastacılık bölümü göremedim aralarında.
 • bulunduğu şehir itibariyle dolar. sırf şehir için bölüme, üniversiteye bakmadan tercih kağıdını dolduranlar var ne de olsa. ya cehaletten ya aile baskısından -ki onun da temeli bilinçsizlik-. hayırlı olsun ne diyelim. alıştık bölünerek çoğalan üniversitelere, lise oldu hepsi.
 • bir başka tabela üniversitesi olma potansiyeline sahip bina yığınımız. hepimize hayırlı olsun, ileride buralar hep odtü, itü, boğaziçi olacak hı hı...
 • "ankara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü" olmayan üniversite. süper bir isim seçerek zihin bulanıklığına sebep oldular ama bende. şu aralar rektörlük başvurusu kabul ediliyormuş.
 • rektörlüğüne ömer demir atanmıştır.
 • an itibariyle adresi, yıldırım beyazıt üniversitesi ikinci katı.

  sdlfkjsdkfjk. hani apartman üniversitesi diyorduk ya adamlar şu an bi katı kiralamışlar üniversite yapmışlar yani. web sitesinden bakabilirsiniz. çok eğlenceli bi yer böyle, rektör falan var öneririm.

  http://www.asbu.edu.tr/