26 entry daha
  • son 5 yılda berbat bir hal aldı. acil çözüm önerileri olarak (bkz: #96606554) 'e katılmakla birlikte bir kaç öneri de benim olacak:

1) köprü ve yol bağlantılarının çoğu hatalı. köprü ayrım ve katılım şeridi ayrılmalı ve uzatılmalıdır. katılan trafiği, kendi içinde bir düzen sağlandıktan sonra ana yola katılımları sağlanmalıdır.
    2) gereksiz bir sürü kavşak ve kesişen yol mevcut. örnek, gimat bölgesinde batıkent tarafında bulunan aselsan kavşağı. acilen kapatılıp, dönecekler köprülere yönlendirilmelidir.
    3) trafik ışıklarının süresi sabit tutulmayıp, gün içerisinde ihtiyaca göre belirlenmelidir. sıkışan trafik, dakikalarca yeşil yanan boş yolu bekliyor. bunun acilen çözülmesi gerekiyor.
    4) armada önündeki dolmuş ve otobüs durakları acilen kaldırılmalıdır.
    5) dolmuş denen ilkel ulaşım aracı acilen trafikten çekilmelidir. dolmuş terörü ankara'ya yakışmamaktadır.
  • ben de bir öneride bulunayım.

anadolu bulvarına en az ikişer şerit eklenmelidir.

bulvarın dibindeki gökdelenler yıkılmalıdır. (üç beş aç gözlü zengin olacak diye milleti süründürmeye gerek yok)
  • bahçelievler 7. cadde'de oturmama rağmen - ki bence baya merkezi bir lokasyon - her gün çift dolmuş işe gidip, çift dolmuş dönüyorum. günde 14 tl net yol masrafım var ve yaklaşık 2-2.5 saatim de yolda gidiyor. bakın bu rakam ankara'da oluyor istanbul'da falan değil. bir şekilde gerek trafik düzenlemeleri gerekse toplu taşıma güncellemeleri acilen gerekiyor bu şehre. misal dikmen, hoşdere, çankaya tarafından kızılay aktarması olmadan da bir şekilde milli kütüphane,armada tarafına bir hat konabilir. kızılay aktarmaları zaman, trafik ve mesafe olarak gereksiz bir hal almaya başladı ankara'da. kızılay'a alternatif geçiş bölgeleri olmalı. bahsedilmiş zaten ama dolmuş terörü inanılmaz bir boyutta. her gün absürt magandalıklara şahit oluyorum, ışıkmış, sinyalmiş, yaya geçidiymiş, geçiş üstünlüğüymüş zerre umurlarında değil dolmuşçuların. abartısız olarak bindiğim her seferde 2-3 ihlaline rastlıyorum şoförün. metro maliyetli ve zor bir süreç olsa da ankara'da bir şekilde hatlar genişletilebilir. bunun da ötesinde dolmuş yerine otobüs seferlerine ağırlık verilmeli mutlaka.
  • şehir merkezine görece daha yakın olan hastanelerin kapatılıp şehir hastanesi adı altında şehir dışına taşınması sonucu, malazgirt bulvarı da iyice pert olmuştur. toplu taşıma bir faciadır, kızılay, ulus veya sıhhiyeye gitmeden neredeyse hiçbir yere aktarma yapamazsınız. metrodan bahsetmiyorum bile zira ortada bahsedecek metro yok. dolmuşçular hakkında küfürsüz tanımlama yapamayacağım için es geçiyorum. velhasıl kelam her şey boka sarmıştır.
  • 2-3 hafta önceye kadar 20 dakika süren yol artık 45-50 dakika sürüyor. buna bir de asgari 15 dakika otobüs beklemeyi ekleyin. otobüsler geliyor ama tıklım tıklım. benim bulunduğum durakta durmuyorlar bile. bugün 3. otobüse birilerini ezerek binebildim. sanki tüm ankara benim yaşadığım yere taşındı. ya da otobüs sayısı azaltıldı. bu sabah otobüs kontak kapatacak duruma geldi, o kadar ilerlemedik. çözümü nedir bilmiyorum ama bir el atılsın artık. bezdim.
6 entry daha
hesabın var mı? giriş yap