şükela:  tümü | bugün
  • hemen hepsi gordion başkentli frig uygarlığının anıt mezar bölgesi(nekropol) olarak ankara kenti ve çevresini kullanmasından dolayı frig dönemine ait olan tümülüslerdir. çok fazla sayıda bulunmaktadırlar, bir kısmı ankara kenti büyüdükçe inşaatlar altında kalmışlardır. en bilineni herhalde beştepe tümülüsüdür. bunun yanında anıtkabir'in üzerine yapıldığı rasattepe tümülüsleri bulunmaktadır. diğer bildiklerim urankent yakınlarındaki yumurtatepe tümülüsü, etlik antares'e yakın ssk arazisi içinde bulunan 39.986639,32.616378 koordinatlı alan, eryaman'da medeni kanun caddesinin köşesindeki, 39.986639,32.616378 koordinatlı tümülüs, odtü teknokent arazisinin ortasında yer alan tümülüs ve bir de hiçbir kaynakta geçmeyen gölbaşı hacılar köyü mevkiindeki, koordinatları 39.774157,32.739466 olan tümülüs. bunların yanında polatlı yakınlarındaki gordion ve çevresinde de çok sayıda tümülüs bulunmaktadır.
  • en bilinenlerinden birisi olan gordion'daki tümülüs, kral midas'a aittir. açılmıştır ve içinde bulunanlar ankara anadolu medeniyetleri müzesi'ne kaldırılmıştır. bu tümülüs ziyarete açıktır. içine girdiğiniz zaman binlerde yıl öncesine gidebilirsiniz.

    not: kapalı alan korkusu olanlara zor anlar yaşatabilir.
  • birçok ankaralının bilmediği sit alanlarıdır. iyiki bilmiyorlar.
    şehrin işlek yerlerinde modern beton çöplükler arasında "aa burayı niye boş bırakmışlar" tarzı düşüncelere sebep olabilir.
    yahut eşimde oldugu gibi doğal bir güdü ile "kesin gömü var yoksa boş bırakmazlardı" tepkisine sebep olabilir.