şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1998'de yök'ün, öğretmen yetiştirme programlarını yeniden düzenlemesiyle, dışarıdan bakıldığında sıradan bir eğitim fakültesine benzemiştir.
  ancak ebf pes etmemiş, bugün bile türkiye'de ilk programları açmayı sürdürmektedir. ayrıca 3-5 öğrenciye düşen bir öğretim üyesiyle oha dedirtmektedir.
  http://www.education.ankara.edu.tr/
 • her ne kadar kuruluş kararı 31 mart 1964'te alımışsa da kuruluş yıldönümünü 3 mart'ta (ve 2004'ten bu yana eğitim fakültelerinin sorunlarını ele alan çalıştaylarla) kutlayan fakülte.
 • bir fakültesi olmasına rağmen içinde konferans salonu bulunmayan mimari yapı. bu duruma fakülte dekanı da çok içerlemektedir çünküböyle bir salon olmadığı için toplantıların ataum ya da diğer fakültelerin salonlarında sıra alınarak yapılması gerekmektedir.
 • cebeci yerleşkesine konuşlanmış, tatlı zamanlar diyarı.
 • okumaktan cok siyaset(!) yapmaya gelmis ogrencilerle dolu turlu turlu insanlarin bulundugu fakulte.
 • bildiğim kadarıyla türkiye'deki tek eğitim bilimleri fakültesidir. bünyesinde eğitim bilimleri alt bilim dalları olan ölçme ve değerlendirme, program geliştirme, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümleri lisansüstü seviyede çok değerli akademisyenler yetiştirmektedir. eskiden bu bilim dallarında lisans seviyesinde de eğitim vermekteymiş ama en son eğitim fakülteleri yapılandırmasında lisans bölümleri kapatılmış.
 • ankara ebfnin idari personeli bir yana kızıl saçlı sekreter teyze bir yanadır. bu şahsına münhasır insanla her ebf'li dört yıl içinde sık sık karşılaşır ama herkese tanışmak nasip olmaz. çömezken; kendisini yüksek lisans öğrenci sanıyorduk. meğersem kendisi fakültede sekretermiş. o zamanlar kalem kantin'de sigara içer kendi kendine söylenip dururdu. her geldiğinde ilk sigarasını kibritle yakar, onu söndürmeden ikinci sigarasını yakar hayali arkadaşlarıyla kavga eder ve giderdi. en son odasına gittiğimde çekmecelerde uhu bulamadığı için nefes almadan saydırıyordu her zamanki gibi.
 • birkaç gündür iş icabı bolca vakit geçirdiğim fakülte. güzel bir ortamı var. dersliklerin olduğu bir koridorda açılmış olan pkk standı da görülmeye değer. barzolar hebelehübele bir müzik eşliğinde öğrencileri örgütlüyorlar. tam anlaşılmıyor ama sanırım bazıları da kadın. ya da yeni bıyık bırakan, fazla östrojen sahibi (zira meme gibi bişeyleri var) erkekler de olabilirler, bilemedim ben onu. masanın üzerinde elinde keleş, poşili teröristlerin fotoğrafları ve hpg - pkk simgeleri olan poster ve broşürler mevcut. bu arada kanun manun bişey vardı ne oldu ona? koyduk muydu onun amına?
  (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)

  bu arada haklarını yemeyeyim hepsi çok açık görüşlü ve demokrat teröristler. açılım işini de benimsemişler, baya bi mesafe katetmişler. fakültede türkçe konuşmak serbest ve türkleri hiç kimse rahatsız etmiyor.

  bi şey daha eklemeliyim, fakülteye geldiğimden beri hepsinin amblemleri garip bir şekilde sarı kırmızı yeşilden oluşan birkaç stknın broşürlerini tutuşturuyorlar elime. bende hafiften bi özgürleşme oldu gibi. selahaddin demirtaş daha bi sevimli geliyor mesela. şive de geldi konuşmama. iyiki buraya gelmişim sözlük. belki homofobimden bile kurtulabilirim.
 • bugün 53. yıldönümü kutlanıyor. organizasyonu vasat biçimde. konuşmacı olarak ilber hoca cağrılmış ve haliyle salon tıklım tıklım dolu. çoğu öğrenci içeri giremedi, çok yazık.