şükela:  tümü | bugün
 • guzideler guzidesi, turkiyenin ilk ve en iyi tip fakultesi.
 • hacettepe tıp fakültesi ve gülhane askeri tıp akademisi ile birlikte türkiyede en iyi tıp eğitiminin verildiği fakülte.
 • "hacettepeye* girilmez, ankaradan* çıkılmaz" - ismail yk
 • ogrencilerinin %99.9 'unun ankara universitesi vehbi koc yurdunda kaldigini du$undugum fakulte.
 • cebeci yerleşkesi, dikimevi kavşağındadır. tıp fakültesi caddesi ve mamak caddesi boyunca uzanır. yerleşkedeki binalar uzun zamandır sırayla tadilat görüyorlar ve akıllara ister istemez neden daha kullanışlı ve sağlam binaların yapılmadığı sorusu takılır. tıp fakültesi arazisi silahlı kuvvetlerin malıdır aslında. stratejik öneminden dolayı satmaya veya hibe etmeye yanaşmadıkları arazileridir. ankara üniversitesi ibni sina hastanesi kadar afili gözükmez ama çok daha huzurludur.
 • bagli hastanelerinin alerji kliniginde, astim hasta odalarinin bulundugu serviste, sigara icebilen doktor yetistiren tip fakultesi.

  konu tespit edilip kendilerinden ricada bulunuldugunda ise, odanizin kapisini kapatin cevabini da verebiliyorlar. zannediyorum bu tip fakultesinde, hipokrat degil, hipokhirt yemini ediliyor.
 • 2002 yılında klasik ders geçme sistemine son verip, probleme dayalı öğretime (bkz: pdö) geçerek artık türkiyenin en zor tıp fakültelerinden biri olmayan tıp fakültesi.
 • öğrencileri tarafından kısaca ankara tıp denen fakültedir.
 • 19 ekim 1945 cuma günü saat 11.00'de cebeci hastanesi'nde gülhane büyük dersanesi'nde törenle eğitime başlamış, 1946 yılında kurulan ankara üniversitesine bağlanmış, ikinci dunya savasinda türkiye'ye gelen alman hocalar sayesinde çok hızlı kurumsallaşmış ve yine alman ekolünün etkisi ile ders geçme sistemini kullanarak eğitim verdiği için öğrencilerinin hayatını kabusa çevirmiş, özellikle farmakoloji ve dahiliye derslerinde eski dönem öğrencilerin büyük fireler verdiği cumhuriyetin kurduğu ilk tıp fakültesidir.

  resmi kullanılış olarak ankara üniversitesi tıp fakülteside denmektedir ama henüz altı yılını bu okulda geçiren hiçbir bir kimsenin ankara tıp dışında başka bir şey
  kullandığını duymadım. ayrıca "ankarada nerde okuyorsun" sorusuna "ankara tıp" diye cevap verdiğinde peşi sıra gelen soru "hacettepe mi evladım?
  " olunca "hayır ankara tıp" diye tekrar edilince " haaa, ibni sina'da okuyorsun, olsun orasıda iyidir" denilerek sinir krizi eşiğe getirilen öğrencileri de vardır bu fakültenin.

  web sitesi için; http://www.medicine.ankara.edu.tr/

  fakülte tarihi hakkında daha ayrıntılı bilgi için;

  http://www.medicine.ankara.edu.tr/…php?page=tarihce

  (editörün notu; an itibarı memlekete 15000 in üzerinde hekim yetiştirmiş olan bir fakültedir. nerden mi biliyorum? diploma numaramdam:)
 • birkaç yıl önce sistemini değiştiren ve bu nedenle de eski haline oranla kolaylaşmış bölüm. ders sayıları ciddi şekilde azaltılmış ve ders geçme sisteminden vazgeçilmiştir. onun yerine diğer tıp fakültelerinde komite, bu fakültede ise modül denen bütün derslerin birarada sınavının olduğu toplu geçme sistemine dönülmüştür.
  edit: 2007 yılında yazılmış olan bu entry'nin ilk hali şu günler itibariyle geçerliliğini yitirmek üzeredir. çünkü sistem değişecek ve bir hayli zorlaştırılacaktır. yeniden sözlü sınav sistemine dönüşün olacağı konuşuluyor. konuşuluyordan kastım öyle dedikodu falan da değil. bildiğin tüm hocalar sistemin değişeceğini söylüyor. gelecek seneye kadar ne olur bilinmez ama tercih yaparken bunlara da dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. iyice soruşturmadan tercih yapmayın yani.
hesabın var mı? giriş yap