şükela:  tümü | bugün
  • sevgili ülkemde gün geçmiyor ki bir gariplik daha yaşanmasın. ankara üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi'ne enstrüman sokma yasağı getirilmiş. elle tutulur bir gerekçe yok, ancak dekan ihsan çiçek şöyle söylemiş: “kaymakamın öldürüldüğü gün enstrüman çalınıp halay çekildi, içeride kürtçe şarkı çalıp provokasyon yapılmayacağını bilemem.” dahası "enstrüman çalacaksanız konservatuvara gidin" diyerek durumun vehametini iyice gözler önüne sermiş. ilgili haberi buradan okuyup şaşkınlıklar içinde kaldığımı itiraf etmeliyim: http://www.kolektifler.net/…mpuste-enstruman-yasak/

    tabi bunun üzerine bir grup öğrenci bu durumu protesto etmiş:
    http://www.genclikmuhalefeti.org/…apmak-yasaklandi/ "enstrümanlar yasaksa hepimiz birer enstrüman oluruz" demişler, videoda da öyle bir şey bekledim, ne bileyim bir acapella grubu gelip bir şeyler söyler diye ummuştum, ama olmamış. yine de, bu yasağa karşı çıkmaları da olumlu bir şey.

    vaktiyle,istanbul üniversitesi de enstrüman yasağı getirmiş, hem de yine benzer bir gerekçeyle.(bkz: üniversitede enstrüman yasağı)

    bu okullardaki yasakları getiren kişilerin müziğin bünyeye iyi geldiği düşüncesinden uzak olduklarını tahmin ediyorum. otobüste seyahat ederken bomba taşıyormuşsun gibi davranan şoförlerden farkları da yok pek tabi. ama müzik iyi geliyor. hele ki teknik bir okul bile (bkz: odtü) sizin müzik yapmanızı teşvik edebiliyor. dahası bir de şöylece bir oluşum var: http://metuevents.com/category/campus-sessions/ bir taraftan böyle anlamsız yasaklar varken, bir yandan böylesine keyifli işlerin dönmesi insanı mutlu ediyor, insana umut veriyor.