şükela:  tümü | bugün
  • tecavüz olayından bile espri üreten leş zihniyetin allah belasını versin.

olayın sorumlusu daha önceki vakaların üzerini örtenlerdir.
  • he anasını siktiğimin çocuğu fake university he, he johny sins he. piç kuruları.
  • lann sen nasıl bir eğitimcisin ? itin dölü diyecegimde köpeklere hakaret etmek istemiyorum
  • böyle bir mesele hakkında dahi fındık kadar beyniyle mizah yapmaya çalışan aptal andavalları önümüze sermiş üzücü olay. kime güveneceğimizi, kime küfredip kimden nefret edeceğimizi şaşırdık. elimizi nereye atsak şerefsiz, piç kurusu, ahlaksız, pislik...
  • üzerinde espri dönmeyecek kadar ciddi bir olaydır, eline bir miktar güç geçenlerin birilerini ezdiği bu dünyada, öğretim görevlilerinin kız öğrencileri taciz ve istismar etmelerine şaşırmamak gerek, bizim okulda da benzer şeyler yaşanmıştı, isterse ordinaryüs olsun elinden görevi alınıp, cezası kesilmelidir.
  • eğer haber doğruysa ki doğru gibi
    nasıl cesaret arkadaş anlamıyorum?
    biz yolda bir kadının arkasından yürürken “arkasından yürümeyelim önüne geçelim tedirgin olmasın” diye düşünürken elalem darp edip taciz ediyor.
    alkolün arkasına sığınılamayacak suçtur.
  • “... kişisel çıkarları için öğrencilerini istismar etmemesi, öğrencilerle arasında, mesleki profesyonellik sınırlarını aşacak ölçüde kişisel yakınlık ve ilişkilere izin vermemesi, her türlü tacizin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu bilerek buna göre davranması, keyfi davranışlarda, baskı, hakaret ve tehdit edici uygulamalarda bulunmamamı, programlandığı şekilde derslerine girmesi, öğrencilerle görüşme için zaman ayırması, öğrencilerin derzle ilgili bilgilere ulaşabilmesi için kabul edilebilir araçları sağlaması ve öğrencileri kasıtlı olarak mahcubiyet içinde bırakmaması ve aşağılamaması da gerekmektedir.

bu çerçevede, şikayetlere konu olan öğretim elemanları hakkında yürürlükteki disiplin mevzuatı ve etik ilkeler doğrultusunda işlem tesis edileceği hususunun tekrar hatırlatılması ve bu yazının tüm öğretim elemanlarına imza karşılığı duyurularak imza listelerinin rektörlüğümüze gönderilmesini saygılarımla rica ederim.”

ankara üniversitesi rektörü prof. dr. erkan ibiş

28 eylül 2018 tarihinde yukarıdaki genelgenin yayınlandıktan sonra tüm akademik persolden tebliğ edildiğine dair imza toplanan üniversitenin öğretim üyesinin yaptığı halttır.
  • sessiz kalınmaması gereken iğrenç ötesi olaydır.
  • prof.dr. gülriz uygur başkanlığında toplanan ankara üniversitesi cinsel tacize ve cinsel saldırıya karşı destek birimi'nin üniversitemiz kamuoyuna yapmış olduğu bildiri,

ankara üniversitesi cinsel taciz ve saldırıya karşı destek birimi (cts) olarak üniversitemiz içerisinde ve dışarısında meydana gelmiş olan ankara üniversitesi kimliğini taşıyan her türlü olayla mücadele ettiğimizi ve edeceğimizi ve bu olaylar çerçevesinde şiddete uğrayan ve/veya uğrama ihtimali olan arkadaşlarımızın yanında yer aldığımızı ve alacağımızı beyan etmek isteriz.

üniversitelerde cinsel taciz ve saldırıyla ilişkili olarak mücadeleler kolay değildir. özellikle de hiyerarşik bakımdan üstün olan kişiden, örneğin akademisyenden öğrencisine veya öğretim elemanına ya da yanında çalışan birine yönelik yapılan cinsel taciz ve saldırıyla mücadele etmek hiç kolay değildir. ankara üniversitesi veteriner fakültesi öğretim üyesi h.b tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen bu olay da yaşanılan zorluğa işaret etmektedir. ancak bu zorluk taciz ve tecavüzlerle mücadele edilmemesi veya onların kabullenilmesi anlamına gelmemektedir. aksine karşımıza çıkan bu olay, hiyerarşik ilişkiler içerisinde gerçekleşen tecavüz ve tacizin saklandığı, üzerinin örtüldüğü, şikayetçi olanların dışlandığı ortamın da dönüşmesi gerekliliğini bir kez daha önümüze koymaktadır. olayların bu noktaya gelmesini önlemenin başlıca yolu, çalışanların ve öğrencilerin karşılaştıkları cinsel taciz ve/veya saldırı durumlarını şikayet etmeye teşvik edilmeleri ve bu şikayeti önlemeye çalışanların da taciz ve saldırı ağının bir parçası olarak muamele görüp cezalandırılmalarının sağlanmasıdır.

kuşkusuz, her suç gibi, bu tür olayları bütünüyle ortadan kaldırmak mümkün değildir. ancak yaşanan olayların üzerine gidilerek tüm boyutlarıyla açığa çıkarılmalarını sağlamak, önleyici olduğu kadar dönüştürücü de bir etkiye sahiptir. bu noktada idari ve hukuki süreçlerin işletilmesi son derece önemlidir. ankara üniversitesi cinsel tacize ve cinsel saldırıya karşı destek birimi olarak bu mücadeleyi etkin kılmak için hareket ettiğimizi, akademik kültürü değiştirmek için sürekli bilgilendirme çalışması yaptığımızı belirtir, karşılaştığımız talihsiz olayla ilgili olarak da, birimimize başvurulmamış olmasına rağmen harekete geçeceğimizi ve üniversitenin soruşturma sürecini yakından takip edip, yargılama sürecinde de şiddete uğrayan arkadaşımızın yanında yer alacağımızı beyan ederiz.

saygılarımızla,

ankara üniversitesi cinsel tacize ve cinsel saldırıya karşı destek birimi

http://cts.ankara.edu.tr/