şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 10 senedir ankara yollarında otomobil kullanıyorum. önyargılı bir insan değilim ama 34 plakalı araç gördüğüm an nedense hemen bir çakallık peşinde olduğunu hissediyorum, nedense hiç de yanılmıyorum. bakın kiralık araçlardan bahsetmiyorum, kendi arabası olan adamlardan bahsediyorum. bu adamlar ankara’da adeta terör estirir gibi araba kullanıyorlar. bir tane bile yol veren 34 plakalı araç görmedim şu 10 senelik ankara trafik tecrübemde. istisnalar tabi ki olabilir ama yeter arkadaş. ankara yollarındaki 34 plakalı araçların %90’ı hem çakal hem trafik canavarı. bir de hemen arabadan inip kavgaya tutuşurlar. anlamıyorum istanbul trafiği mi böyle yapmış bunları yoksa istanbul’un havası mı suyu mu bilmiyorum. ama şu güzelim ankara’yı rezil ediyorlar. 34 plakalı ankara’da ikamet eden arkadaşlar lütfen ya kendinize gelin ya da ankara’mızı terk edin.
  • şirket aracı kullanan sürücüdür. çoğu şirket aracı kullanan sürücü gibi, imkansız rutlarına yetişmek için verdikleri çaba maalesef kontrolden çıkar ve trafikte terör estirirler. istanbullu olmak ile ilgisi yoktur.
  • tanımla başlayacak olursak istanbul trafiğinde bu yolları öğrenmiş sürücüdür. sürekli şerit değiştirmenin trafik akışına olumsuz etkileri farklı şekillerde (örneğin simülasyon) gösterilmiş olsa da insan vazgeçemiyor nedense daha hızlı şeridi aramaktan.

benzer şekilde ankara'da şerit nedir bilmeyen 06 plakalı sürücüler de şikayet edilesidir. herhalde yolların bir kısmında şerit olmamasından mütevellit bir alışkanlık edinilmiş.
  • plakanın gerçek olduğunu ispatlamak için her 5 dakikada bir makas atan sürücüdür. araç kiralık ise, 34 plakalı araca oturunca hemen bozulmuş ankaralı da olabilir.
  • kavşakta durunca ayı gibi korna yer.
    kırmızıda sağa dönmediği için küfür edilir.
    şerit değiştirirken sinyal yaktı diye acayip acayip bakılır..
    otoparkın ortasına dik olarak park edildiğine şaşırır.

velhasıl eğer şirket aracı kullanan bir ankaralı değilse, çok zorluk çeker..
  • üzerine doğru gelen ankaralı sürücülerden kaçmaktadır.
  • 20 sene ankara'da son 5 senedir de istanbulda yaşayan aktif bir sürücü olarak şunu söyleyebilirim ki; ankara'da araç kullanmak istanbul'da kullanmaya göre çok çok daha zor çünkü ankara'da hangi aracın nasıl bir hareket yapacağını tahmin edemiyorsunuz. bomboş yolda aniden önünüze kıranlar, en soldan aniden sağdaki yol ayrımına girenler, kırmızı ışığı hiç sallamayanlar diye bu liste uzar gider.

ha istanbul'da bunları yapmıyorlar mı? yapıyorlar tabi ama istanbul'da nedense diğer sürücüler bir şekilde nasıl saçmalayacaklarını size hissettiriyorlar. ama ankara öyle değil tamamen süpriz.

başlığın konusuna gelirsek, doğru olduğunu inanıyorum ama 34 plakanın ankara'da değilde, diğer şehir plakalı her aracın kendi şehri haricindeki şehirlerde yaptığı hareketler olarak genellenebilir. keza istanbulda 41 ve 16 plaka teröründen de ben bıkıp usandım.

yurt dışından gelen gurbetçilerde aynı şekildedir mesala. ülkeye girince içlerindeki trafik hayvanını salarlar. orda yapmadıkları her hareketin mislini burada yaparlar.

demek başka şehirlerde, ülkelerde artislik yapmak genlerimize işlemiş vesselam
  • bir 34 plaka araç sürücüsü olarak ankara'da kırmızı ışıkta bekliyorum diye korna çalınmasına maruz kalmışlığım vardır.
  • şirket aracı kullanıyordur ya da araç kiralıktır. tırsmayın, o da bizden.