şükela:  tümü | bugün
 • yıllardır melih gökçek'in inadı yüzünden tehlike altında olan havagazı fabrikası'nın yıkılmaya başlamasının ardından ortaya çıkan tehlikeler ve iddialardır.

  iddiaya göre, sıhhiye-maltepe arasında bulunan havagazı fabrikası içerisinde yaklaşık 350 ton asbest bulunuyor. bu bina sit alanı ve koruma altında, dolayısıyla yıkılamaz, dokunulamaz bile. ama ülkede hukuk işlemediği için yıkımı çoktan başladı.

  ve bu asbestli binaların yıkımının oldukça ciddi önlemler altında, çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. iddia ise hiçbir önlem alınmadığı ve 4 kilometre çevrede bulunan bütün insanların kanser, solunum problemleri ve astım tehlikesi altında olduğu yönünde.

  iddialar doğru görünüyor.

  büyükşehir'in buna cevabı "asbest olmayan bölgeleri yıkıyoruz", "ihaleyi buna göre yaptık" olmasına rağmen yıllar önce kızılırmak'tan arsenikli su getirip 21 gün boyunca hiçbir açıklama yapmayan belediyenin buna dair cevabının doğru ve güvenilir olduğunu asla düşünmüyorum.

  hakkındaki birkaç haber için:

  http://www.gazeteduvar.com.tr/…arada-asbest-alarmi/

  http://www.birgun.net/…eclis-gundeminde-148189.html

  http://www.birgun.net/…ser-tehlikesinde-148308.html

  https://www.evrensel.net/…hlikesi-meclis-gundeminde

  http://www.hurriyet.com.tr/…rtismali-yikim-40377570

  http://www.milliyet.com.tr/…ara-yerelhaber-1866841/

  tehlikenin boyutu için sadece şuraya bakmanız yeterli:

  (bkz: asbest)

  sözlük yazarlarından ricam, bu konuyu çeşitli şekillerde gündemde tutmalarıdır.
 • sevgili sevgikusunkanadinda çok teşekkür ederim . entriyi favladım, eyvallah. yalnız...

  melih'in varlığı bile başlı başına kanser sebebi...öyle ki 23 yıldır hiç bir kemoterapi, hiç bir ışın tedavisi fayda etmiyor, öldürmüyor ama morfinle bile dinmeyen bir ağrıyla inim inim inliyoruz. sodom ve gomora gibi başımıza ateş kül yağmadığı kaldı bir tek. gerçi habere bakınca ona eşit bir bela ile karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor. ben tüm türkiye' deki arkadaşlarım tarafından melih yüzünden alay edilmekten vallahi bıktım artık. rezil oluyoruz.
  allahım, durumu biliyorsun...gereğini arz ederim.
 • insan canı ve sağlığı ucuz mu bu kadar?

  skandal olması gereken ama ne yazık ki ses çıkmayacak ve hiçbir önlem alınmayacak iddialar.
 • bu asbest koku yapıyor mu? zira son zamanlarda ankara'da leş gibi bir koku alıyorum. eğer öyle ise 4 kilometre değil 40 kilometrelik bir çapı var bu kanser yapan şeyin. insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.
 • kesinlikle üzerine gidilip, sorgulanması gereken iddiadır. adam simcity oynar gibi belediye başkanlığı yapıyor. biz asbest olmayan kısmı yıktık dediklerine göre kesin hiçbir fizibilite araştırması yapılmadan harala gürele işe girişilmiş. soluduğumuz havanın bile içine edilebiliyor şu memlekette. yazık!
 • ankarada'ki tek kanser vakasının belediyenin kendisini atlayıp, belediyenin asbestli bina sökümü olduğunu düşünmek.
 • ciddiye alınması gereken iddia. belediyeler ciddi rant kapısıdır ve halkın sağlığı gibi durumlar pek önemsenmeyebilir.
 • bahsi gecen yer büromun hemen yani olduğu icin beni endiselere gark eden iddialar.

  buyuk dogruluk icerdigini dusunuyorum cunku yikarken tazyikli su sıkıyorlardı yiktiklari yere.
 • gerçek olmamasını dilediğim iddialardır.

  ankara'da asbest alarmı

  asbest kanserle ilişkisi doğrudan bilinen maddelerden biridir. sebep olduğu primer kanser bir akciğer kanseri türü olan, (bkz: mezotelyoma).

  mezotelyoma tedavisi ve 5 yıllık yaşam beklentisi en düşün kanserler arasında olmakla birlikte tıbbî literatürde öldürücülüğü asbeste bağlı cinsinde %99 civarındadır. şayet bu haberdeki gibi bir durum söz konusu ise ankara'da havagazı fabrikasının bulunduğu konum ve havaya yaydığı asbest miktarı göz önünde bulundurulduğunda uzun dönemde yaratacağı kanser sıklığı olarak kişisel kanaatim şehrin göbeğindeki bir nükleer sızıntı ile eşdeğer olacaktır. konunun bir an önce aydınlatılıp gerekli önlemlerin alınmasının ve gerekli kamuoyunun yaratılmasının şart olduğu yeterince açıktır.
 • bok yolunda öleceğimizin göstergesi. her geçen gün zorlaşıyor şu ülkede nefes almak.