şükela:  tümü | bugün
 • insanı sürekli bir izin isteme eğilimine sokan, ankara fotoğraf zirvesinde nasıl önlemler alındığını bilmememe karşın, çevre ahalisinin "ne çekiyorsun kardeşim" "afiş mi yapacaksın" gibi sözlü müdahalelerin fizikselliğe dönüşmesi an meselesi olan, son derece tehlikeli girişim. hele eylem sebebi ödev falansa vay halinize..
 • ankara gibi duragan bir yerde yapilmamasi gereken bir harekettir.
  yapilacak cok fazla sey olmadigindan dolayi epey vakit artmaktadir.bu vakitleri de fotograf gibi hizli goruntuleme yoluyla harcamak sacmadir.resim cizmek icin gerekenden cok vakit vardir.
 • öyle deniz, boğaz, acaip manzaralar olmadığından, ankarada siyah beyaz fotograf çekilir..
 • bir istanbullu olarak henüz yapamasamda gördüğüm ankara fotoğrafları içinde en güzelleri kar yağdığı zamanlar, yani kışları çekilen fotoğraflardır. özellikle ankara'nın parkları kışın kar yağdığında ve geceleri tam fotoğraflanası huzur dolu yerler halini alabiliyor.
 • amatörlerin genelde samanpazarı ve kaleiçi taraflarında yapmaya çalıştıkları iştir. hep birlikte fotoğraf kursuna gidip, sonra da haftasonu birlikte bu bolgede fotograf cekemye cikarlar. ama genelde pazar günü cıktıkları için fotoğraflayacak pek bir şey bulamazlar.
 • ne yazık ki genel temayül olarak ankara kalesi, samanpazarı ve beypazarı üçkeninde konuşlanmış etkinliktir. bu sebeple de ankaralı fotoğrafçının fotoğraflarında hep buruşuk yüzler, sümüğü akmış bebeler ve üflesen yıkılacak gibi duran evler vardır. renk cümbüşü muhteşem olsa da bir kasvet hakimdir.

  birbirini tanımayan 100 ayrı fotoğrafçıdan ankara'da çekilmiş 100 ayrı fotoğrafı yanyana koyuverseniz aynı insanları ve aynı evleri görme olasılığınız oldukça yüksektir. eline fotoğraf makinesi alan her ankaralı fotoğraf çekerin kale ve samanpazarına gidiyor olmasından mütevellit kaledeki çocuklar, yaşlı amca ve teyzeler bedavasından fotoğrafa konu olmaktan öylesine bıkmışlar ki bir teşekküre poz vermez olmuşlar. çoğu çocuk da para ister olmuş. akıllı bıdıklarım benim. iyi etmişler. ahali senin sümüğünle prim yapıyorsa, mendil paranı istemek hakkın.

  ankara'mızda fotoğrafa konu olacak cumhuriyetin doğduğu tarihi doku ve cumhuriyet sonrası yapılanmış yepyeni bir şehir ve pek de güzel parklar, bahçeler, özellikle belgesel fotoğraf çekmek isteyenler için çok fazla da kaynak var. başkentte yaşayan fotoğraf sever kaleye mahkum ise, o makineyi hakkını verene teslim etsin.

  tüm ankaralı fotoğraf severleri en acilinden başkent fotoğrafları çekmeye davet ediyor, kaleyi ve kaleliyi kendi haline bırakın diyorum.
 • daha çok insan ve şehir hayatı çektiğimden benim için pek de sorun olmayan uğraş.

  pusun çok olduğu yaz günleri dışında (gece gündüz sıcaklık farkı çoktur ankara'da, bu nedenle yazın pus eksik olmaz) ankara havası ve ışığı, hemen her türlü fotoğraf imkanı sunar. manzara çeken heyet-i umumiye zorluk çeker sadece, ankara'da fazla bir manzara bulunmadığından. yine de, sabah güneş doğarken ve akşamüstü güneş batarken tatminkar kareler yakalanabilir, özellikle de kış aylarında. kışın ankara'nın havası, daha çok yüksek semtlerde olmak üzere olağanüstü berraktır. ama güneş battıktan sonra hava kirliliğinin basmasıyla ne manzara kalır, ne de fotoğraf imkanı. halbuki istanbul'da mesela, kurarsınız üç ayağınızı gece vakti galata kulesinin karşısında bir yere; 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika poz süreleri verip nefis fotoğraflar çekersiniz. ankara'da fotoğraf çekmenin zorluğu, büyük oranda böyle tarihi eserlerin azlığından kaynaklanmaktadır. yok ben çiçek, börtü böcek çekicem derseniz sorun yok o zaman, ilkbaharda bahar dalları ve leylaklar, sonbaharda kıpkırmızıya boyanmış yapraklarla kaplı duvarlar, sokaklar emrinize amadedir.

  demem o ki, fotoğraf çekmeye niyeti olan, fotografik imkanları yadsınamayacak kadar geniş olan istanbul'da çektiği kadar, yukarıda bahsettiğim kimi imkansızlıklara sahip ankara'da da fotoğraf çekebilir..
 • güzel ülkemde pekte farklı olduğunu düşünmediğim tepkilere maruz kalınır, yasak hemşerim.

  en basitinden bakınız #22792013.
 • güpgüzel bir şeydir: http://qollop.deviantart.com/#/d3bg9du
 • mümkün değildir pek. köşeyi döndüğün gibi çevirirler, ifadeni alırlar.