şükela:  tümü | bugün
 • ankara bir memur ve emekli şehri olduğundan istanbul gibi aşırı olmasına gerek olmayan miktarda maaştır. eğer öğrenci iseniz 1.000 tl ayda sizi gayette yaşatacak bir miktardır hatta krallar gibi yaşarsınız. aile sahibi iseniz 3.000 gibi bir miktar yeterli olmaktadır. tabiki aşırıya kaçmak isterseniz 10.000 binle bile yetinemiyen kişilerden olursunuz..
 • yoktur.

  ankara, paranız ne olursa olsun, insan gibi yaşamanıza uygun bir şehir değildir.
 • insan gibi yaşamak tabirinin göreceli olmasından dolayı hiç bir anlamı olmayan miktardır. ama illa bi sayı söylememi isterseniz söyleyeyim, sekkis.
 • çok fazla değildir. 0 dan başlayacaksanız 2000 lira, ev eşyanızı tamamladıysanız 1500 lira, ev de sizinse 1200 lira sizi hayli hayli döndürür.
 • eviniz varsa, bir kişi için 2000 lira çok yeterlidir. bu parayla gönlünüzün çektiği gibi, rahatça geçinirsiniz.
 • eğer merkezde yaşıyorsan adam gibi yaşamak için en az 3000 lira maaş ister ki onla da çok sosyal bir hayat sevgiliye pahalı hediye falan düşünmemek gerek. kızılay-sıhhıye civarında eski, pis, dandik evlerin fiyatları 1000tl den aşağı değil. (dandik derken, mutfağı yapılmamış, tezgahlar eski, tuvalete el değmeyen, apartman yıkıldı yıkılacak türde evler) yaklaşık 200 lira merkezi sistem aidatı ya da ısınmak için 500 tl doğalgaz faturası da cabası. ha yok merkezde oturmam fıstık gibi evler var ta ebesinin mahallesinde diyorsan bu sefer de her yere arabayla gitmekten ankaranın labirent gibi dönemeçli yollarında vereceğin benzin parası var. velhasıl, ankarada yaşanmaz. insan gibi hiç yaşanmaz. ankara'da orta halli yaşayacağın paraya türkiye'nin gri olmayan, mis gibi temiz havası olan, denizi olan illerinden birinde zengin hayatı yaşarsın.
  samsunda 1000 tl'ya mis gibi, denize sıfır, yapılı, yeni, yalı gibi evde oturur, mis gibi balkonunda kahvaltı yaparsın denize karşı.

  ha bir de ankarada balkon yok, yani var da, o balkonlar caddeye bile değil arkadaki apartmanlara bakıyor, zemini bildiğin sokak kaldırımı ve iki kişi zor sığacak şekilde.