şükela:  tümü | bugün
 • ankara bir memur ve emekli şehri olduğundan istanbul gibi aşırı olmasına gerek olmayan miktarda maaştır. eğer öğrenci iseniz 1.000 tl ayda sizi gayette yaşatacak bir miktardır hatta krallar gibi yaşarsınız. aile sahibi iseniz 3.000 gibi bir miktar yeterli olmaktadır. tabiki aşırıya kaçmak isterseniz 10.000 binle bile yetinemiyen kişilerden olursunuz..
 • yoktur.

  ankara, paranız ne olursa olsun, insan gibi yaşamanıza uygun bir şehir değildir.
 • insan gibi yaşamak tabirinin göreceli olmasından dolayı hiç bir anlamı olmayan miktardır. ama illa bi sayı söylememi isterseniz söyleyeyim, sekkis.
 • çok fazla değildir. 0 dan başlayacaksanız 2000 lira, ev eşyanızı tamamladıysanız 1500 lira, ev de sizinse 1200 lira sizi hayli hayli döndürür.
 • eviniz varsa, bir kişi için 2000 lira çok yeterlidir. bu parayla gönlünüzün çektiği gibi, rahatça geçinirsiniz.
 • eğer merkezde yaşıyorsan adam gibi yaşamak için en az 3000 lira maaş ister ki onla da çok sosyal bir hayat sevgiliye pahalı hediye falan düşünmemek gerek. kızılay-sıhhıye civarında eski, pis, dandik evlerin fiyatları 1000tl den aşağı değil. (dandik derken, mutfağı yapılmamış, tezgahlar eski, tuvalete el değmeyen, apartman yıkıldı yıkılacak türde evler) yaklaşık 200 lira merkezi sistem aidatı ya da ısınmak için 500 tl doğalgaz faturası da cabası. ha yok merkezde oturmam fıstık gibi evler var ta ebesinin mahallesinde diyorsan bu sefer de her yere arabayla gitmekten ankaranın labirent gibi dönemeçli yollarında vereceğin benzin parası var. velhasıl, ankarada yaşanmaz. insan gibi hiç yaşanmaz. ankara'da orta halli yaşayacağın paraya türkiye'nin gri olmayan, mis gibi temiz havası olan, denizi olan illerinden birinde zengin hayatı yaşarsın.
  samsunda 1000 tl'ya mis gibi, denize sıfır, yapılı, yeni, yalı gibi evde oturur, mis gibi balkonunda kahvaltı yaparsın denize karşı.

  ha bir de ankarada balkon yok, yani var da, o balkonlar caddeye bile değil arkadaki apartmanlara bakıyor, zemini bildiğin sokak kaldırımı ve iki kişi zor sığacak şekilde.
 • ankara'nın neresi olduğuna bağlı olarak değişir sanırım.

  çankaya'da(gop, yıldız, birlik ya da dikmen) oturan 1 kişi için kabaca bi hesap yapalım;

  kiralar 1200-2000 tl arası ortalama 1500 tl kira.
  işe gidip gelmek için ego olsun ortalama 200 tl ulaşım.
  yeme içme için ayda ortalama 1000 tl.
  fatularalar için ortalama rakam(doğalgaz da var kışın) 400 tl.

  şimdiye kadar yazdığım maddeler 3100 lira oldu ki bunlarda minimumdan gittim. kitap, dergi alma veya bir hobi için yapılacak harcamalar dahil olmadı daha.

  işte onlar için de bir 500 kağıt daha ekliyorum; 3600 oldu.

  tek başına bir insan için bu rakamlar; eş, çocuk, çocuğun özel okulu, bebenin ingilizce bilen dadısı filan hesapta yok. demem o ki minimum 4-5 bin lira insan gibi yaşayabilmek için. aile faktörünü de eklerseniz min 7-8 bin lira ankara'nın saydığım bölgelerinde ancak yeter.

  kaç kişi hangi işten 8 bin lira alıyordur onu araştırıyorum daha bulamadım.
 • ortalama ev fiyatlarına baktığımızda hatırı sayılır bir miktar gerekecektir. aşağıda ankaradaki ortalama metrekare ve kira geri dönüş süreleri baz alınarak gerçekleştirilmiş bir tablo var

  tablodan ortaya çıkan sadece kira için 1200 tl ödemen gerekiyor. yeme- içme, ulaşım, eğlence, giyim, yakıt, faturalar gibi temel rakamları da üst üste koyduğumuzda sanırım 3000 tl taban fiyat yeterli olabilir.
 • 3000 tl'dır. insanlık illa çankaya veya bahçeli'ye sıkışmış durumda değildir. tamam merkezi olması ideal ama biraz daha dışarı çıkıp batıkent ve eryaman'da site tarzı konutlarda daha hesaplı kiralar verilebilir. batıkent'te 1000 tl eryaman'da 750 tl ya site içerisinde 3+1 120 m2 ev kiralamak mümkün. ulaşım için de servis yoksa metro ile yaklaşık 1 saatte kızılay'a gidilebilir. servisle bu süre 30 dk ile 45 dk arasında. 250 tl ulaşıma ayıralım. aylık 1000 tl da yeme içme gideri ekleyip 500 tl sosyalleşmeye ödeyelim haftada 2 kez sinema da bu sosyalliğin içerisine girer. faturalara da su: 30 tl elektrik: 20 tl internet ve cep telefonu : 150 tl gaz da 300 tl dan toplam 500 tl dersek 3000 tl ankara standartlarına göre fazla fazla yeterli bir meblağdır. biraz ulaşım ve kiradan kısarsanız 2500 tl da yeter. dışarda yemeyeyim evde yemek yaparım, fazla da sosyalleşmem derseniz 500 tl oradan kısılabilir. 2000 tl ile de ortalama bir hayat sürdürülebilir.

  iki şehirde de yaşamış biri olarak şu kıyası yapabilirim : istanbul'da olduğu gibi işe yakın ev önemli illa ki ama olmazsa olmaz değil ankara'da. 30 dk ekleyip ya daha ucuz ya da aynı paraya konfor düzeyi daha yüksek bir evde yaşamak hayat kalitesini arttırır. ki yeni taşınacak arkadaşlarıma bu tavsiyeyi veririm.
 • 1000 liradır.

  türk lirası değil, amerikan ya da avrupa lirası olarak.