şükela:  tümü | bugün
 • sağı gösteren ok şeklinde trafik ışığı olmayan dönüşlerde "sağa dönüşte yayaya dikkat" tabelasının gereği olarak trafikte izin verilen hareket
 • bir ingiliz olarak anlam veremediğim, şaşıp kaldığım hareket.
 • bir ankaralı olarak, bu serbestiden dolayı trafik cezası ödemişliğim var.
 • direksiyon sınavında dönmeyip de beklerken gözetmenin "aslında beklemene gerek yok, biliyorsun değil mi?" dediğini düşünürsek, sadece bir halk eğilimi olmayabilir. ya da adamın canı sıkılmıştı bilemiyorum.
 • sağı gösteren ok şeklinde trafik ışığı olmayan dönüşlerde "sağa dönüşte yayaya dikkat" tabelasının bununla hiç ilgisi yoktur. sözkonusu tabela, arabalara yanan yeşil ışıkla yayalara yanan yeşil ışığın eş zamanlı olmasından kaynaklanır ve "yeşil yanıyor diye basıp geçme, yayaya da aynı anda yeşil yanacak, öncelik yayanındır, yol ver" mesajı içerir. kırmızıda sağa dönme serbestisi sağlamaz.
 • böyle bir serbestlik trafik kurallarında yoktur ancak bir yerlerinden uydurularak yapılmıştır. evim çevreyolunda bir kavşağa bakıyor ve onlarca kaza görüyorum sırf bu uydurma serbestlikten kaynaklanan.

  edit: bir polis arkadaşa göre yıllar önce bazı önemli kavşaklarda polisler tarfiği biraz olsun rahatlatabilmek için sağa dönüşlere kontrollü olarak izin veriyorlarmış sonraları bu izin sürücüler tarafından kavşakta polis yokken de kullanılmaya devam etmiş. serbestliğin çıkış noktası buymuş.
 • "madem var böyle bir şey, neden bazı kavşaklarda sağa dönüşün serbest olduğunu belirten oklu yeşil ışık var? böyle bir kural olsa böyle bir ışığa gerek olur muydu?" derseniz "eee öö eh" cevabı alınabilir bu hususta.
 • ankaralıların kavşak boşken kırmızıda geçme sevdası ile kıyaslandığında masum kalan düşünce tarzı. değil sağa dönmek, gece vakti düz devam edeceğiniz bomboş bir kavşakta kırmızıda durduysanız, bilmum korna ve küfür yemeniz ankara'nın tabiat olaylarından bir diğeridir.

  konumuza gelirsek, ey ankaralı, kırmızı ışık "dur" demektir. lafı, cimi yok: dur! sağı, solu, her iki ayağını da kullanabileni, fulelisi falan yoktur bunun, kırmızı da durulur.

  ha eğer sağa dönüş, trafiğin akış istikametine bir tehlike vermeyecek şekilde ise, bunun için "dikkatli dön" anlamına gelen sarı veya yeşil kesikli bir ışıkla bu belirtilir. böyle bir ışık görmen şarttır ankaralı, aksi takdirde "dur"..

  şirkette çalışan tunuslu bir herif var, herifin ülkesinde trafik zaten rezalet o yüzden bizim trafik de sıkıntı çekmiyor pek, ancak geçen gün dedi ki "yalnız sizde 06 plakalı araçlar var, allah onları benden uzak tutsun"..

  dur, ankaralı dur.. kırmızıda dur.. kafana göre sağa dönme. dur.
 • bu gibi durumlarda önümde bekleyen aracı selektörle uyaran biri olarak şunu açıklamakta fayda var. ankara'da neredeyse tüm önemli kavşaklarda sağa dönüşlerin çoğu, ayrı bir ışıkla kontrol edilir. maalesef bu gibi kavşakların çok olması sebebiyle "yol uygunsa sağa dönüş serbesttir" mantığı ankara'da oluşmuş olabilir. ama genelde yolu bilmeyen biri, "anaaa yolun sağını niye boş bırakmışlar o zaman bende sağa gireyim" dediğinde, tacizler sonucu, solundaki aracın önüne götüm götüm ilerlemek zorunda kalır. istanbul gibi, boşsa emniyet şeridini bile dolduran bir mantık için anlamsız bir harekettir tabi.
 • uygulamasi bazi ulkelerde vardir.. ancak tabi ki kirmizida gecerek degil..

  bu uygulamada, saga donu$u duzenleyen oklu i$igin 3. bir hali vardir ki, o da soz konusu i$igin tamamen sonmesidir.. bu, ne kirmizi gibi 'dur', ne de ye$il gibi 'gec' anlamindadir, sonmu$ i$igin anlami, kar$idan gelen trafigin uygun oldugu durumlarda saga donulebilecegidir..

  ancak turkiye, kirmizi i$igin bile 'gec' olarak algilandigi ulkelerde bu uygulamayi hayata gecirmek mumkun degildir.. nitekim kar$idan gelen trafigin 'uygun' olup olmadigi, dallama turk soforleri icin fazlasiyla goreceli bir kavramdir.. bu dallama arkada$lar, boyle bir uygulamayi gordukleri takdirde, i$igin sonu$unu 'gec' olarak algilayacak ve cok $ekilli kazalara neden olacaktir..

  kirmizida gecmeye devam yani..