• ortada şiddet göremiyorum. sadece bilinçsiz, otizmli çocuğa eğitim verecek yeterliliğe sahip olmayan bir öğretmen ve inatla ilgi isteyen, kontrol edilemeyen bir otistik çocuk var.

videodan çok başlığı açanın başlık açma şekli rahatsız etti beni, ekşicilerin ne düşündüğünü merak ediyormuş!.. gerçekten format namına bir şey kalmadı. foruma döndük. format hassasi yazarlar bile artık rahata taktı umursamıyor.

öyle başlık mı açılır amq? hay açacağın başlığı...
  • videoyu kim çekiyor?

bu soru önemli. ne farkeder diye düşünmeyin. bu soru gerçekten önemli. çünkü bu gizli kamera değil. yani büyük ihtimalle değil.

özel eğitim sınıflarında bir değil, iki öğretmen olur. okulda akıllı bir yönetici varsa da, iki acemiyi bir sınıfa vermez. bir acemi ve bir tecrübeli öğretmen beraber olur.

sorun şurada videodaki öğretmen o kadar acemi ki, çocuğun yılıp vazgeçeceğini sanıyor. bilmiyor ki yaptığı sadece durumu şiddetlendirecek. ama ya o video'yu çeken? o biliyor. uyarıyor mu? hayır. önlüyor mu? hayır. sadece çekiyor. daha önce anlatmış mıdır? bilmiyorum. videodaki öğretmen, videoya alındığını biliyor mu? hiç zannetmiyorum. sesinden, ses tonundan konu ile alakasız bir dertten muzdarip olduğu sanki anlaşılıyor.

çocuk bir konuya tepki veriyor bu belli. ama neye?

özel eğitim sınıfları büyük ihtimalle görüntülü kayıt altına alınıyor. öğretmenin yaptığı doğru mu? asla. ama var ise bu videonun geçmişini bilmeden bir yorum yapmak doğru olmaz.

ortada profesyonel olmayan bir durum var. elbette soruşturma açılacak, elbette öğretmen açığa alınacak.

ama soru basit. bu videoyu kim çekiyor? daha doğrusu neden çekiyor?
    asmak kolay. gerçek ortaya çıksın hemen asarız.
  • orta da şiddetten çok öğretmenin bitmiş psikolojisini görebiliyorum, bir an onun yerine kendimi koydum, gerçekten çok zor ve meşakkatli bir iş.

şiddet falan yok boşu boşuna linç kampanyası yürütülmesi yanlış, izlediğim görüntülerde.(bkz: tükenmişlik sendromu) var.
  • ekşicilerin gazına gelip öğretmen olmuş biri olarak öğretmenimizi çok iyi anlıyorum. siz siz olun öğretmen olmayın. ben bu kadar gereksiz zorlamanın olduğu bir meslek daha görmedim.

memur gibi evrak dolduruyoruz. alanıma vakit ayıramıyorum resmen. kendimi geliştiremiyorum artık. evde iki film bile izleyemedim saçma sapan formaliteler yüzünden. ve verdikleri maaş kesinlikle çabama değmiyor.

şu işi yapacak bir kişiye 5 6 bin maaş verin sonra gelin buraya yeterlilikten bahsedin bir zahmet. oradaki çocuk einstein değil. görüldüğü gibi otistik. kolay bir iş değil anlayın artık.
  • öğretmene suç bulunmuş. ulan her otizmli çocuk kitaplardaki taktiklerle susuyor he hemen. öğrencilerinin algılarının farklılığı, her vakanın ayrı bir ağırlığı var. çocuk krize girmiş. öğretmen de dünyanın en iyi eğitimini alsa da o da bir insan. o anda psikolojisi kaldırmamış olabilir. aman ekşi linç timi ne anlatacaksın?

dermanı olmayan kanserli de hasta grip olan da hasta ama ekşici diyor ki aman eğitim almamış bu doktor kanseri iyi edemiyor.

ha ben çocuk öyle diyemem ama çocuğun durumunu bilmeden de atıp tutamam. ama burada atış serbest. sallayın beyler.
  • videoda şiddet değil yanlış yerde çalıştırılan ve bu nedenle psikolojik olarak yıpranmış genç bir öğretmen var. belli ki öğretmenin bu alanda bir eğitimi yok üstelik henüz genç ve tecrübesiz. anlık kontrolü kaybetmesi de insan olduğunu göz önüne aldığımızda gayet olağan bir durum. yukarıda bir yazar arkadaş özel eğitimin zorluklarını çok güzel açıklamış, ben de çevremde bu işi yapan meslektaşlarımdan benzer hikayeler dinledim.

ben de öğretmenliğe ücretli öğretmen olarak başlamıştım. lise öğretmeni olmama rağmen ankara'da bir ilköğretim okulunda branş öğretmeni olarak görevlendirimiş, yeterli eğitimim olamadığı halde içerisinde kaynaştırma öğrencileri de bulunan 55 kişilik siniflarda derse girmiştim. kaynaştırma öğrencileriyle ilgilenirken bile neler çektiğimi düşünüyorum da bu alanda eğitim almayan birinin otistik bir çocukla ilgilenirken neler yaşayacağını az çok tahmin edebiliyorum. ben o ortamdan çabuk kurtulmuş, aldığım eğitim doğrultusunda çalışmaya başlamıştım. bu videoda ise mesleki hayatının başlarında mesleğinden soğumuş bir öğretmen görüyorum.

tabi videodaki öğretmenin eğitimi bu yönde olduğu halde bu kadar yıprandıysa o zaman da yanlış meslek seçmiş, bir an önce yeni bir kariyer planı yapmalı.

ekleme: olayın öncesi hakkında bir fikrim yok, özel eğitime verilen alakasız öğretmen kadrolarını bildiğim için videoda çaresizlikten başka bir şey göremiyorum. sadece bu videoyla değerlendirildiğinde ne çocuğun ne de öğretmenin bir suçu yok. önce o öğretmeni o sınıfa girmek zorunda birakan sistem konuşulmalı. videoda görünen, normalde olmaması gereken ancak anlaşılabilir bir anlık kontrol kaybı. otistik çocuk için de fazlasıyla kötü bir durum ki ülkede özel eğitimin hali bu video. şayet öncesinde ayrıca şiddet durumu varsa gereken zaten yapılsın. ayrıca öğretmenin bu iş için yetkin olmadığı açık ve zaten görevden alınmış. ortada bu video dışında bir şey yokken öğretmeni linç etmek yersiz, gerisi yargının alanı.
  • ortada bir şiddet görmediğim görüntülerdir. ne yapmış kız sopayla girişmiş mi çocuğa? kaldı ki kendi psikolojisi de o kadar iyi durumda görünmüyor.
  • bir arkadaşın da yazdığı gibi kadrolu değil ücretli öğretmen olma ihtimali çok yüksek. branşı bile özel eğitim olmayabilir. bunun daha fecisi bile var. eşi müdür yardımcısı diye 3 yıldır branşı olmadığı halde özel eğitime giren, çocukları sadece bağırıp korkutarak baskıyla sindirmiş insanlıktan nasibini almamışlara ne milli eğitim ne ram birşey yapmıyor. neresinden tutsan elinde kalır, durum aynen bu

edit: cümle düşüklüğü düzeltildi.
  • videoyu neresiyle izledi de başlık açıp, üstüne bir de ikinci entry'i girdi diye merak ettiğim bir yazarın paylaştığı görüntü.

olayda şiddet yok. otizmli çocuk kadına gereğinden fazla yaklaşmış her insan kendi alanına giren insanı refleks olarak uzaklaştırır. asansörde tanımadığınız insanlarla bir arada olduğunuzda yüzünüzü başka yere dönmenizin sebebi budur.

videoda şiddet falan yok. sadece otizmli çocuğun çığlıkları var.
  • çocuğun ailesi abartılı ve kanıtsız iddialarda bulunuyor, garip bir şekilde o gün sınıfta video çekiliyor, çocuk sanki yönlendirilmiş gibi öğretmene saldırıyor, artık durumdan bezmiş öğretmen de hiçbir şiddet uygulamadan çocuktan kurtulmaya çalışıyor

bariz şekilde bu öğretmene karşı oynanan bir oyun var ortada, bunu şiddet haberi gibi sunmak ve öğretmeni linç etmeye çalışanları desteklemek de en hafif tabirle ahlaksızlıktır
hesabın var mı? giriş yap