şükela:  tümü | bugün
  • ego seferleri merkezden diğer bölgelere en son saat 00.00'da, diğer yerlerden merkeze de 23.30 civarında bitmekle kalmayıp batıkent - kızılay metrosu 00.00'a kadar çalışırken batıkent - sincan metrosu bir geri zekalılık eseri olarak saat 23.15'de son bulmaktadır. yani saat 23.00 civarı aşti'de olan biri ne metro ne de egoyla o saatten sonra evine toplu taşımayla gidememektedir.

gerek şoförleri olsun gerek muavinleri olsun tam bir maganda olan beyaz halk otobüslerinden hiç bahsetmek istemiyorum zaten.
  • 20 senedir konutkentte oturuyordum, son 5 aydır yaşamkentteyim. 20 senedir hiç mi otobüs sayısı artmaz konutkentte? kaç sefer egoya mail attım sonuç sıfır. hadii artmadı otobüs sayısını, metro 23:00' da son neyy lan? şaka mısıın olm sen? hadi ona da eyvalla, son durakta semt içi ego otobüsleri nerde? kaç dakikada bir bilen yok. kafasına göre takılıyo amcalar. acil işin olsa sıçtın. şehirle bağlantın taksiden ibaret; 50 tl yi gözden çıkarcan sadece gidiş için.

diğer semtlere tanınan ayrıcalıklar çayyoluna tanınmıyor. zamanında eryaman ve etimesgut otobüslerinin sayısı çayyolu tarafındaki otobüslerin 4 katıydı yaa. durakta biz beklerken, eryamanın 3 tane belediye otobüsü 5 tane de özel halk otobüsü geliyordu. bu kadar yavşaklık olmaz.

sen belediye başkanısın. ülkenin başkentinin belediye başkanısın. avrupanın bilmemne ödülünü aldık, şunları yaptık ettik demesini biliyosun. o ödüller varya o ödüller... neyse.. önce şu ulaşımı bi çöz. metro yaptın 20 km hızla gidiyo. kalabalığı saymıyorum bile. diğer büyük şehirlere bir bak, diğer başkentlere bir bak i. melih...
  • yoktur.öğlen saatlerinde varmış gibi yapılır, akşam 9'dan sonraysa yoktur.
  • ankara'nın en büyük sıkıntısıdır bence. minibüs terörünün yanında taksicilerin kazıkçılığı ayrı bir tez konusu olmalı. gece saat 10.00'dan sonra bu taksicilerin eline düşerseniz vay halinize. eryaman'dan çayyoluna gitmek normal şartlarda 15-20 dakika ise metroyla 45 dakika - 1 saati bulabiliyor. insanlar haliyle taksiye binmek isteyince ise asıl kazığın kralı orda.
  • ülkemizin açıkara en kötüsüdür. bakınız istanbul bile değil, kesinlikle ankara. istanbul'da en azından ciddi düşünceler, planlamalar falan var. ankara'da her yol özel taşıta, arabaya göre planlanmış durumda.

en büyük sıkıntı, neredeyse hiçbir aktarma istasyonu olmaması. tek birortak nokta var o da kızılay. bir yere gitmek istiyorsanız, muhtemelen kızılay'a uğramadan asla gidemezsiniz.

haşmetli başkanımız "eskişehir yolu'nu tıkanmaktan kurtaracağım, ulaşımı metroyla hızlandıracağım" dedi ve az tıkanan bir yeri çok tıkanır hale getirip bir de yavaşlattı. nedeni basit... ağır-aksak ve dünyanın en yavaş metrosu olan çayyolu metrosunu hizmete açıp ring seferleri koydu. eskişehir yolunda ilerleyen otobüs-minibüslerin %95'ini kaldırdı. onların yerini metroya aktardı. örneğin; toki turkuaz'dan kızılay'a belediye otobüsüyle 30 dakikada gidebilirken, otobüsten indirilip mecburi metroya aktarılıyorsunuz ve iki aktarma yaparak, metroyu bekleyerek, duraktan metroya yürüyerek vb 1 saatte ulaşıyorsunuz. o da şansınız yaver giderse...

yolculuk süresini iki katına çıkaran dünyadaki tek metro maalesef. millet de bu rezaleti çekmemek için "ulan 5 tl benzin yakarım, hem keyifle giderim, hem otururum, hem de yarı sürede" diyerek arabasına biniyor. veya arabası yoksa borca girip 5-6 bin liraya eski püskü şahin alıyor. ulaşım ucuz değil ki amk. araba daha ucuza gelecek neredeyse.

her sabah ve her akşam, işe gidip gelirken binlerce insanın ulaşım sistemine ana avrat küfür edip, ardından yine melih gökçek'e oy vermeleri de enteresan tabii. gerçi son seçimle mansur yavaş'a verdiler ama oylarına sahip çıkamadılar. sağlık olsun.

ankara'da toplu taşıma yoktur. borca girip arabanızı alın, hem keyfini sürün, kanser olmayın, işe geç kalmayın. hem de uzun vadede ekonomi yapmış olun. ciddiyim.
  • ankara'da kısa vadede çözüm ümidi taşımayan kronikleşmiş sorundur.
  • ankara sadece büyütülmüş bir köydür, bu yüzden toplu taşıması bulunmamaktadır. köy iken herkes eşekleriyle ulaşımı sağlamaktaydı, şimdi de "siktirin gidin arabanızla nereye gidecekseniz" şeklinde planlanan bir toplu taşımaya sahiptir. ha arabayla da gidemezsiniz çünkü yollar kaldırmaz. şehir içinde kalan ormanlara yol yapmanın bu sorunu çözeceğini iddia ederler, tüm ormanları kesip havadan asfalt dökseler de bu kuralsızlık ve bu toplu taşımayla trafik sorunu çözülemez.
  • özeti şudur:

istanbul yolunda bi semtte iseniz eskişehir yolunda bir semte, eskişehir yolunda bir semtteyseniz istanbul yolunda bir semte kızılay'a gitmeden ulaşmanız imkansıza yakındır.

en iyi ihtimalle r çizerek ulaşırsınız ancak bir çok yere u çekerek gitmek zorunda kalırsınız. batıkent kızılay metrosu ve ankaray dışında kalan metrolar ise yavaş ve kullanışsızdır. eryamandan kızılay'a metro ile gitmek de otobüs ile gitmek de 45 dakika 1 saat arası vaktinizi alır.
  • ankara'da toplu tasimanin adi tam olarak sudur:
    özel araçla 5 dk'ya alabileceginiz yolu toplu tasimayla 1 saatte alirsiniz.
    ben yaklasik 8 yil boyunca öyle yaptim. merkez hub toplu tasima çok güzel bir sistem aslinda, ama daha çok düsük nüfuslu küçük sehirler için. mesela ben lausanne'da yasiyorum (nüfusu 150bin) ve merkez hub burada çok ise yariyor. gerçi yavastan sehir büyümeye basladi, artik 2-3 hub noktasi olusturmayi planliyorlar, o ayri. sen düsün ki 6m nüfusun, küçük bir avrupa ülkesi kadar da yüzölçümün var. ve hala bütün toplu tasima kizilaydan geçiyor. hani bunun mantiksiz oldugunu anlamak için salak olmak bile yetmez. çok farkli bir sey olman lazim. mesela, insanlarin tahammülüne tecavüz etmeye çalisan bir orospu çocugu.
  • berbattır, ve bu şehri yönetenler en iyi şehircilik bilmemne ödülü aldık diye de reklam yaparlar utanmadan. uzak ilçelerden değil de birbirine çok yakın yerlerden örnek vereyim:

örneğin; küçükesat'tan bahçeli'ye gitmek istiyorsunuz. normalde arabayla 10 dk. ancak bütün bir esat'ın eskişehir yoluna çıkışı tek şerite düştüğünden sabahları 30 dk.
    toplu taşıma kullanayım desen, tek seçeneğin dolmuş. onun için de önce yürüyeceksin, sonra lütfedip seni de almalarını umacaksın, dolmuşa bindiğinde de nefes alabilmek için dua edeceksin. sonra dolmuştan inip yine yürüyeceksin. şanslıysan 1 saatte varacağın yerdesin.
    ya da, yine dolmuşa bineceksin, kolej'de ineceksin. tıklım tıklım gelen metrolardan 3. ya da 4. seferde bineceksin ve beşevlerde inip yine yürüyeceksin. günlük işe gidiş geliş 10 tl. aktarma filan yok. taksiyle ilk seçeneği kullansan 15 tl yazan güzergahtan bahsediyorum.
    bu bir toplu taşıma mıdır? bu bir ulaşım sistemi midir, nedir?

lanet olsun bisikletle gideyim diyorum, bisiklet yolunu geçtim kaldırım yok doğru düzgün. sonra ankara neden sevilmiyor? neden sevelim!?!

edit: metro seçeneği eklendi.

hesabın var mı? giriş yap