şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arkadaşımın kuzeninin kurban gittiği ve artık iyice zıvanadan çıkan terördür. arkadaşımın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

  "ankara’da şehir merkezinde, bir ilköğretim okulu bahçesini otopark olarak kullanan bir kafenin valesi, kendisine verilen aracı sorumsuz bir şekilde kullanarak kuzenim barkın bozkurt’a yaklaşık 1 metre mesafeden 9 haziran 2016’da çarptı. kullandığı araç ford fiesta idi. kuzenim barkın bozkurt, beyin kanaması ve kafa travması nedeniyle yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini 11 günün sonunda kaybetti.

  bir ailenin biricik ve tek evlatlarını böyle bir kazada kaybetmesi sonucu ailesi hukuk mücadelesine başladı. olay yerine ait trafik bilir kişisi raporu, kaza günü tutulan trafik kazası raporu ve ankara adli tıp kurumu raporu, tüm kusurun sanık vale u.d’de olduğu konusunda hemfikirdi ve müteveffa barkın bozkurt’un hiçbir kusurunun olmadığı raporlarda belirtilmişti. ayrıca olay mahalline ait okul bahçesindeki kamera kayıtları tüm kazayı çok net bir şekilde göstermekteydi. asliye ceza mahkemesi’nde ilk başta tutuksuz olarak yargılanmasına başlanan sanık vale u.d'nin, mahkemenin takipsizlik kararı ve mahkemenin sanığın suçunun olası kast ile adam öldürme olarak düşünmesinden dolayı ağır ceza mahkemesi’nde yargılanmasına karar verildi. ayrıca mahkeme, sanık vale u.d’nin tutuklu olarak yargılanmasını talep etti. bu karara sevinen biz en azından barkın’ın kara toprak altında yatarken sanık vale u.d.’nin dışarıda hiç bir şey olmamış gibi gezmeyeceğinden ve cezasını çekeceğini inandığımızdan biraz da olsa rahatlamıştık.

  fakat ağır ceza mahkemesi’nde görülmeye devam eden dava neticesinde sanık vale u.d tüm delillere ve yukarıda belirttiğim tarafsız tüm raporlara rağmen suçu taksir ile işlediğine karar veren savcı sayesinde 3 gün önce tahliye edildi. ohal durumunda yaklaşık 2 ay önce çıkan yeni infaz yasası gereği suçu 0-5 yıl arası olan sanıklar mahkeme eğer ön görürse hiç hapis yatmadan tahliye olabildiğinden, sanık vale de bu infaz yasasından faydalandı ve mahkeme sonucunda tahliye edildi. düşünün şartlı tahliye bile değil!

  türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birini bitirmiş, kariyer sahibi tek çocuklarını böyle elim bir kazada kaybeden barkın’ın ailesinin durumunu, bir de bütün delil ve adli raporlara rağmen sanık için verilen tahliye kararından sonra düşününüz. insanlar bu ülkede hayatlarını başkalarının sorumsuzluğu yüzünden kaybediyor ve bu sorumsuzlar o ülke içerisinde cezalandırılmıyorsa burada ters giden bir şeyler var demektir. bu olayı kim ile paylaşsam herkes bunun kabul edilemez olduğunu ve bu olayı duyurmamız gerektiğini söylüyordu. ben de 2 gün önce ilk olarak change.org üzerinde bu adaletsizliğe karşı bir kampanya başlatmak istedim, imza kampanyasının linki aşağıdadır. sizden ricam ekşi sözlük olarak bu adaletsizliğe dur demeniz ve bu davanın vale terörü’nü engellemek adına bir emsal niteliği taşıması için kampanyayı imzalamanız ve çevreniz ile paylaşmanız. imzalayın ki başka ailelerin de yürekleri yanmasın, imzalayın ki sorumsuzlar başkalarının canlarına bu ülkede kast etmesin, imzalayın ki vale terörüne başka barkın’lar da kurban gitmesin, imzalayın ki adalet yerini bulsun."

  change.org'ta başlatılan kampanya linki;
  https://www.change.org/…da-sen-at-valeterörünedurde

  olayla ilgili hürriyet'in haberi;
  http://www.hurriyet.com.tr/…-serbest-kaldi-40123556

  olayın 29 haziran'daki haber videosu
  https://vimeo.com/216292755

  bu entry'i yazma amacım olayın daha fazla dikkat çekmesini sağlamak ve sizlerin desteğine ihtiyaç duymamızdır. ilgilenmek isteyen hukukçu sözlükçülerle arkadaşımın numarasını özel mesajla paylaşabilirim.

  şimdiden hepinize teşekkürler.
 • (bkz: up)
 • şu adalet bir kere de şaşırtsın bizleri dediğim olaydır.

  biz de olabilirdik kurban giden. gündeme taşınmalıdır.
 • up
 • hala gercek olduguna inanmak zorluk cektigim, arkadasimin kendini bilmez bir cahil tarafindan oldurulmesine sebep olan teror.

  barkin ailesinin tek cocuguydu, gencecik yasta boylesi bir sebepten olmesine mi yanmali, ailesinin omru boyunca cekecegi aciya mi?