şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul’da yaşayan arkadaşlarıma bir türlü kabul ettiremediğim gerçek.

  ankara aşağıdaki sektörlerin hepsinde istanbul’dan daha pahalı:

  -ulaşım (taksi, toplu taşıma)
  -ev fiyatları (hem kiralık hem satılık olarak.) (manzarası ve konumu göz önünde tutulduğunda)
  -meyve sebze pazarı
  -lüks restoran
  -spor salonları
  -kuaför, bakım

  istanbul’un ve ankara’nın gelişmişlik ve medeniyet bakımından karşılaştırılabilir ilçeleri göz önüne alınmıştır. yoksa ankara’da bir bebek’in, bir kadıköy’ün, bir zekeriyaköy’ün karşılığı yoktur mesela. bana bunlarla gelmeyin.

  edit: dakika bir gol bir. arkadaş kadıköy’ün karşılığı oran mı? çayyolu mu? gözünüzün yağını yiyeyim, yapmayın. ev yığıntısındam başka bir şey yok. insan profili daha iyi diğer semtlere göre evet, ama ne bir manzara, ne bir park, ne gezilecek bir alan var. yürüyüş yapılacak yer bile yok. kastınız panora’da kahve içmekse tamam. siz ankara’da bokum gibi semtlerde 2000-3000 kira vermeye razı olun. ayrıca bahçeli’de 1200 lira olan evler en az 40 yıllık, mutfak dolabı olmayan, doğalgaz sobalı evler. “insan” gibi yaşayabileceğiniz evlerin kirası 2500’den başlıyor.

  yapmayın, etmeyin.
 • daha ankara ile istanbul'u karıştıranlar, yarın bir gün yaşadığı yeri de karıştırır.

  bunu diyen herif kafayı yemiştir. kadıköy'de 2.000 liraya düzgün 3+1 ev bulamazken, ankara'da güzel, nezih yerlerde 1200 liraya bulursunuz. hatta eryaman gibi yerlere gidip daha sakin de yaşayabilirsiniz. istanbul'da sakin yaşayabileceğiniz yerler silivri, çatalca ve şile'dir.

  hayır ev fiyatlarını karşılaştırırken neyi baz aldınız merak ediyorum. m2 fiyatı izmir'den bile daha az ankara'nın.

  kaynak
 • ankara’ daki fıstık gibi bir semte 1200 liraya kiraya çıkarsın. örneğin bahçelievler ‘ de bu fiyata yaşıyorum. istanbul’daki kiralardan hiç bahsetmeyelim.
 • ankara'da ortalama bir rakı balıkçıya gidersin kişi başı 100-150tl'ye çıkarsın, istanbul'da en kötüsü 200 tl'den başlıyor.

  otopark muhabbetine de hiç girmeyeyim.
 • "ödediğin ücret/gittiğin mesafe" olarak kıyasladığında ulaşım ankara'da daha pahalıdır.

  aynı şekilde "evin satış fiyatı/getirdiği kira" olarak bakıldığında da ankara'nın gereksiz bir pahalılığı var. ama diğer konularda istanbul daha pahalıdır net. tabi bağcılarla bahçeli'yi, çukurambar'ı kıyaslamak yerine eryaman- beylikdüzü kıyası yapılırsa.
 • son paragrafta saçmalayan yazarın yanlış önermesi.

  ankara'daki bilkent'i, çayyolu'nu, oran'ı, eskişehir yolundaki ucubeleri istanbul'un hangi semtiyle kıyaslıyorsunuz allah aşkına kadıköy'ün falan karşılığı yoksa?
 • en hafif tabirle istanbul'da yaşayan arkadaşın size delirmiş garip gözüyle baktığı durum.

  ankara'nın istanbul'dan pahalı olduğuna ne şekilde kanaat getirildi ki?
 • ankara'da 1200 tl kira ödeyip merkezi bir barakada yaşayabilirsiniz.
  birçok açıdan haklı beyandır.