*

şükela:  tümü | bugün
 • 15-25 yaş arasındaki rahatsız kişilerden oluşan taraftar kitlesidir. akıllara ziyan icraatleri aşağıdaki gibidir
 • 19 mayis stadyumunun genclik parki tarafındaki kale arkası tribününü işgal ederler ve oraya gecekondu adını verirler. olur da maça gidesiniz gelir ayda yılda bir, eskaza adamların tam ortasına oturmayın.
 • maç başlar, sevilen ve sevilmeyen şarıklar türküler dillenir. maç sonu yaklaştıkça -hele bir de ankaragücü yeniliyor ise- gerilimi artırıcı nağmeler söylenmeye başlar ki, arka arkaya söylenen bu nağmeyi buracığa yazmadan geçemeyeceğim:
  "burası ankara bu ibneler yalaka / bayraklar şapkalar göte mi girdi / dışarda taksana dışarda taksana / bayraklar şapkalar göte girecek"

  maçın bitiş düdüğü ile bu adamların bir kısmı takım oyuncularını tribüne çağırarak sevgi gösterisinde bulunurken, diğer kısmı bayrak ve şapka takibi için çoktan koşturmaya başlamışlardır bile. babasının elinden tutmuş evine dönen 7 yaşındaki çocuğa da, kocası çoluğu çocuğuyla pikniğe gider gibi maça gelen yaşlı kadına da saldırırlar. istihbarat elemanı olarak yolladıkları çekirdekçilerden öğrendikleri sivrilere ise özel muamele yaparlar ve gençlik parkı'nda komple muamele çekerler. polisin ortalama 15 dakika kadar sonra olaylara müdahalesi ile olaylar son bulur.
 • bu entrylerin anafikri için, bolca zikrettikleri nağmede olduğu üzere "gençtirler güçlüdürler ankaragüçlüdürler" diyebiliriz.
 • birkaç sene evvel bir hadise gerçekleşmişlerdir ki bahsetmeden geçmek olmaz. şöyle ki: konyaspor'un lugusiç namlı ecnebi bir kalecisi vardı. (hatırlayan hatırlar) bu lugusiçin bi anda yıldızı parladı güzel maçlar çıkardı ve ankaragücü adamı transfer etmek istedi. adam kalkıp konyadan ankaraya kulüp binasına geliyor, görüşmeler yapılıyor lakin anlaşamıyorlar. adam binadan çıkıyor ve ta-tammm.. bilin bakalım kimler var dışarda? lugusiçe ve kulüptekilere soruyorlar nooldu anlaşma oldu mu diye, menfi yanıtı alınca lugusiçi civarda bekleyen bir kamyonete yaka paça bindiriyorlar, şehir dışına ıssıza götürüp "sen niye anlaşmadın bizim takımla" diyerekten azıcık pataklıyorlar. işleri bitince tekrar getirip kulüp binasının önüne bırakıyorlar abiyi...
 • radyo temsilciligini demircan tilsim'in yaptigi kitle.
 • kolej'in basketbol maclarina gelip "biz ankaragucluyuz" diye kiclarini yirtip ayrikcikik yaratmayi marifet sanan tipler
 • 8-0'lık şaibeli galatasaray maçının ilk 15 dakikasında maç 3-0 olunca tribünleri boşaltıp maraton tribününün arkasından o tribündeki galatasaraylılara taş, sopa atan psikopat kitle..
 • basketbol karşılaşmalarında "pota arkası"ndan maçı seyredip tezahürat yapan tek taraftar kitlesi olma özelliğine sahiptirler.
 • özellikle basketbol maçlarında tezahüratları yönlendiren tek kitle olmak isterler, aksi durumda maça küserler. (son türkiye-litvanya basketbol maçında davul, zil ve trombonlu, tam teşekküllü 1000 kadar zıpkın polis okulu öğrencisi salona gelip tezahüratları yönlendirmeye başladıktan sonraki gibi)