1. ankaralı coşkun adında birinin seslendirdiği şarkı. tarzım olmamasına rağmen bende bir sempati oluştu bu şarkıya karşı.

sözleri şöyle:

ip attım ucu kaldı da
    darazda gücü kaldı
    ben sevdim eller aldı
    içimde acı kaldı

ankara'nın bağları da
    büklüm büklüm yolları
    ne zaman sarhoş oldun da
    kaldıramıyon kolları

anmayı yüke koydun da
    ağzını büke koydum
    aldın yari elimden
    boynumu büke koydun

ankara'nın bağları da
    büklüm büklüm yolları
    ne zaman sarhoş oldunda
    kaldıramıyon kolları

astarda urganım var da
    yün basma yorganım var
    o yar senin derlerse
    on koyun kurbanın var
    o yar benim derlerse
    on koyun kurbanın var

ankara'nın bağlarıda
    büklüm büklüm yolları
    ne zaman sarhoş oldun
    kaldıramıyon kolları.

pavyon kadınları ile çekilmiş klasik klibi ile birlikte buyrun:http://www.youtube.com/watch?v=inc5joi7jdk

edit: şarkı tutunca muyap boş durmamış insan gibi klip çekmiş ilk klip haliyle pert olmuş. link yenilendi anlicanız.
  2. efsane bir ankara havasi. dinle dinle doyum olmaz. bagimlilik bunyeye girdiginde oyle kolay kolay da cikmaz.

sozlerini yazmazsam, bir seyler eksik kalir.

ip attım ucu kaldıda
    darakda gücü kaldı
    ben sevdim eller aldı
    içimde acı kaldı
    ben sevdim eller aldıda
    içimde acı kaldı

ankaranın bağlarıda
    büklüm büklüm yolları
    ne zaman sarhoş oldunda
    kaldıramıyon kolları

elmayı yüke koydunda
    ağzını büke koydum
    aldın yari elimden
    boynumu büke koydun
    ankaranın bağlarıda
    büklüm büklüm yolları
    ne zaman sarhoş oldunda
    kaldıramıyon kolları

astarda urganım varda
    yün basma yorganım var
    o yar senin derlerse
    on koyun kurbanın var
    o yar benim derlerse
    on koyun kurbanın var
    ankaranın bağlarıda
    büklüm büklüm yolları
    ne zaman sarhoş oldun
    kaldıramıyon kolları

racon geregi, ankara = angara, sarhos = zarhos, kaldiramiyon = galdiramiyon seklinde soylenmelidir.
  3. üzümleriyle ünlü ankara'nın bugün sadece adı semtlerde kalmış bağlarıdır.

etlik, samanlık, keçiören, çankaya, ayrancı, dikmen bağları da bunlar içindedir.
  4. kişi bilinçli bir ankaralı ise bunun bir oyun havası olmadığını bilir. "yürekte acı kaldı" diyor adam yahu. sigara yakıp ufka dalan birini bunu dinlerken görürseniz bilin ki o gerçekten bir ankaralıdır. üç yıldır ankarada çalışan bir öğretmen bile olsa. bu kadar iddialıyım. çünkü kişinin sıfatı onu ankaralı yapıyor. hayata bakışı. örneklendireyim: http://www.youtube.com/watch?v=goeqt5anhtc
    neşet usta beyaz'ın programa katılmıştı seneler önce. buna benzer ritmlere sahip ne kadar türkü formunda beste varsa oynamaya fırlayan seyircilere "yok, bu oyun havası değil" diyerek geri gönderdi. ilginç olan gerçekten bir oyun havası çalmaya başladığında da anlamadılar mı, çekindiler mi bilmem bir kişi çıkmamış da usta "haydı çıhın" dediydi.

edit: link şeyedildi.
  5. insanda hem kalkıp oynama isteği yaratan, hem de derin bir hüzün yaratan garip parça.

rakı içesi de geliyor insanın. 1 ufak bitirdikten sonra bunu çalarsanız hem oynarsınız, oynarken de ağlarsınız gibime geliyor...
  6. bu aralar iç anadolu'da neredeyse bütün düğünlerde çalan şarkı. esasen hüzünlü bir şarkı olmasına rağmen oyun havası muamelesi yapılıyor. hiç tarzınız olmasa bile kendini dinletiyor.

ankara'nın bağları hakkında bilgi verin