şükela:  tümü | bugün
 • gün geçtikçe sayıları artan 3. dalga coffee shop'lardır. dünyanın her yerinde benzerlerinin yaptığı gibi kitlesel tüketime alternatif olarak "slow food" mantığıyla kahve yaparlar. sürdürülebilir ve ekolojik yaşamla göreli olarak daha uyumu bir ticaret yürütürler. daha küçük mekan tercihleriyle daha az müşteriye hizmet verirler (genelde 10 metre kare civarı alan ve bir iki "dışarıda" masayla çalışırlar). bu sayede kahveyi her zaman taze ve kaliteli sunarlar. kahveyi chemex, v60 ya da sifon gibi daha yavaş ve alternatif yöntemlerle demlerler. mekan tasarımları özgün ve estetiktir. ben de işin profesyoneli olmamakla birlikte kahve seven biri olarak güzel başkentimizde bu mekanları fırsat buldukça geziyorum. özellikle tunalı'yı kesen bülten sokakta bayağı bir cafe mevcut. bu mekanların bir diğer artısı da hayatın karnavalesk bir mide bulantısına dönüştürüldüğü avm'ler yerine sokaklarda hayatla iç içe bir şekilde bulunması. bu sayede bulunduğunuz şehrin ruhuna nüfuz edebiliyorsunuz. fiyatlar starbucks ve benzeri zincirlere göre daha yüksek oluyor tabi ama gittiklerimin hiç birinde mekanın hak ettiğinden fazla ödediğimi düşünmedim. gittiğim mekanları ve izlenimlerimi kısaca aktaracak olursam:

  lungo espresso bar
  tunalı'da kuğulu tarafından aşağı inerken elizinn pastanesinden sağa dönünce 50m kadar ileride. küçücük bir yer. kahve tercihi ve tanıtımıyla ilgili olarak güleryüzle yardımcı oluyorlar. bir kaç kere gittim ve filtre kahve denedim. gayet taze ve güzeldi. sunumları da sade ve keyifliydi.

  instagram
  facebook

  kakule kahve
  kızılay'da olgunlar'la kızılırmak'ın kesişiminde. muadillerine göre oldukça geniş bir alanı ve geniş bir bahçesi var. yeri merkezi olduğu için öğrenciler tarafından tercih ediliyor genellikle. kahveleri her daim taze ve güzel. kahveleri taze sunma hassasiyet ve çabalarına bizzat şahit oldum. keyifli bir mekan tasarımı var. her türlü sorunuz güleryüzle cevaplanıyor. pasta ve kekler de özenle hazırlanıyor. son gittiğimde incirli cheesecake denedim ve gerçekten harikaydı. sunumları da gayet keyifli.

  instagram
  facebook

  aya coffee & roastery
  yine küçücük bir mekan. mekan tasarımı olarak en beğendiğim. avrupa'nın ruin pub'larını anımsatıyor. salaş fakat özenli bir görünümü var. hoşdere caddesi üzerinde yer alıyor. yakınlarda güvenlik caddesinde de emergency temasıyla bir şubesi açıldı. "best in the city" gibi bir iddiaları var. yine güleryüzle karşılandık ve gayet tatminkar bir şekilde yardım aldık. double shot espresso içtim ve gayet memnun kaldım. denediğim filtre kahve ise sert olmasına rağmen after taste ve gövde açısından zayıftı. her şeyiyle çok keyifli bir yer. gizli bir kahve demleme yöntemleri var. tek dezavantajı hoşdere caddesinin gürültüsüne maruz kalmanız ama kesinlikle gidilesi görülesi.

  instagram
  facebook

  sloth coffee shop
  güvenlik caddesi üzerinde yer alıyor. keyifli ve sade bir iç tasarımı var. rahat bir kahve içme deneyimi sunuyor. 2 kere gittim ve memnun kaldım. filtre kahve ve espresso denedim gayet güzeldi. genelde laptop'larıyla çalışan insanlar görüyorsunuz. isminin aksine servis oldukça hızlı.

  instagram
  facebook

  crop coffee shop
  yine bülten sokakta. elizinn'den sağa dönünce 15-20m kadar ileride sağda. mekan keyifli ve özenli iç tasarımıyla muadillerinden bir adım ötede. oldukça yardımsever ve güleryüzlüler. sadece bir kere gittim ve filtre kahve içtim. çok etkilenmesem de fena değildi. sunuma biraz daha ağırlık verebilirler diye düşünüyorum. evde kullandıklarımıza benzer bir fincanla getirdiler kahveyi. altlığı vs. yoktu, yanında ikram da gelmedi. ama yine de oldukça keyifli bir yer. gidilesi.

  instagram
  facebook

  federal coffee company
  üçüncü dalga kahve trendinin en yeni üyelerinden biri. armada'nın yanındaki via flat yaşam sokağında yeni açılmış. çukurambar'daki mekanları bilen bilir. yüksek fiyatlı ve devasa olmalarına rağmen lezzet namına özel hiçbir şey sunmaz çoğu. gıdadan çok sembolik değer ve "konsept" satarlar. onu da beceremezler ya neyse. fakat federal coffee ile bu eleştirilerimi eşleştirmek zor. geleneksel 3. dalgalardan farklı olarak oldukça geniş bir alana sahip. mekan tasarımı gerçekten göze hitap ediyor. personel çok sevecen ve sıcak kanlı. oldukça da yardımseverler. umarım müşteri sayısı artınca da aynı güleryüzü koruyabilirler. bize v12 isimli tadımlık coldbrew ikram ettiler. içinde çiğ badem ve anasonlu enteresan bir şurup vardı. şuruplar tamamen doğal ve sadece 7 günlük saklama ömrüne sahip. chemex denedim (guatemala) ve after taste ve gövde olarak oldukça memnun kaldım. coldbrew'ler de gayet hoştu. kurucusunun da uluslararası barista jürisi üyelerinden sam çeviköz olduğunu hatırlatalım. tüketim kültürünün kalbine açılmış olsa da ben tatmin oldum.

  instagram
  facebook

  milanese coffee shop
  "we can brew it" sloganıyla iki kadın tarafından işletilen keyifli bir kahve dükkanı. libya caddesinde bulunmakta.
  facebook

  yenilerini listeme eklendikçe ya da aklıma bir şeyler geldikçe entriyi editlerim artık. unutmadan: support your local coffee shop
 • ankara'nın coffee shop'ları da
  büklüm büklüm yolları
  ne zaman geldi hesap da
  çıkaramıyorum cüzdanı

  şeklinde sözleri olan bir ankara türküsü.
 • favorim olan getto coffee house da bunlardan biridir.

  instagram
  facebook
 • bir amsterdam coffee shopları olmayan coffee shoplardır.

  ya gerçekten ama. amsterdamlılar (hollandalılar) bizim anladığımız gibi anlamamış ki mereti arkadaş :/
 • kızılay avm nin en üst katında kale ve atakule manzarasına karşı koffieboon varken başka shoplara ne gerek var
 • (bkz: ankara'nın bağları) değilmiydi o?
 • her geçen gün bir yenisi kira düşük olsun diye izbe sokaklardaki 15m2lik dükkanlara açılan, 5 kişi oturma kapasitesi ile günde 300-500 tl kazanmak için latte fiyatını 9 tl altında tutmayan, konsept olarak sahipleri tarafından unique oldukları düşünülse de renkler ve isimler hariç herşeyi ile aynı olan coffee shoplardır. malesef 3. nesil kahvenin modası geçmiş, bir kaç eskiden beri tutkunu olan insan haricinde seveni kalmamıştır. latteyi de zaten starbucks'ta içiyorlar. oradan artanlar ise yine başka popüler kurumsal kahvecilere gidiyor. açmayın artık şunlardan heryere.
 • tahminimce tureme alanlari ulus anafartalar, kale yolu civari olacaktir. cunku coffee shop acmak issiz, sidikli, les yerler bulmayi gerektirir ki benim aklima direkt orasi geldi.
 • (bkz: f451 brew)