şükela:  tümü | bugün
3259 entry daha
  • (bkz: bos kume)
    bu sehirde yasadikca nefret etmek ve ayni zamanda bu artan nefretle yasamayi ogrenmek...
  • yaz sıcağında gece serinliği.
  • only anıtkabir...
  • depresif havası, beni bile sevmesi.... simidi, aspavası, pubları, parkları, seğmenler'i, kızılay'ı, kızılay avm önündeki kaykaycı bebeleri, taksileri, dolmuşları...ulan çok özledim.... çok özledim çok özledim.
  • şiirlerde geçen ankara betimi
  • turistlere karşı olan muhafazakarlığı. öyle kozmopolit olmak için çabalamayan bir şehir ankara. hatta ilk bakışta o verdiği bohem, puslu ve gri hava günübirlikçilere oldukça itici geliyordur eminim. zaten bu "turist"ler genellikle yazın geldiği için şehir sanki o üç ay kimlik bunalımına giriyor, kışın kendine geri dönüyor. birtakım aktiviteler için belirli bölgeler dışına çıkılamaması ise bütün ankara gençliğinin kültürünü aynı eksende şekillendiriyor. bakın bu çok önemli bir husus, bir gençliğin kültürünün "sınırlı" bir alanda gelişmesi ve devam etmesi sosyal hayatta çok etkilidir. istanbul insanının sığ ve klişe olsa bile bu şehre belli başlı yakıştırmalar yapması bana zerre dokunmuyor. çünkü "kaçamaklar şehri"nde bi şeylerle dikkatini dağıtmaya alışmış bütün istanbullular. bu hususta bi örnek verip olayı netleştirmek isterim; tiyatro ankara'da oldukça popüler bir sanatsal etkinliktir, bilmeyenler için ankara devlet tiyatrosu, şinasi sahnesi, akün sahnesi buna kanıttır. en çok izlenen oyunlardan biri ise yıllar yılı "bir delinin hatıra defteri"dir -genco erkal veya erdal beşikçioğlu farketmez- bu oyuna gidin ve izleyicileri gözleyin, oyunun içeriğini gerçekten bilerek gelen kitle çoğunlukla ankaralılar oluyor. ya "amirim"i görmek için ya da genco erkal'ı bi efsane olarak duyup gogol'u bilmeyi geçtim oyunun kime ait olduğunu bilmeden izlemeye gelen kitle ise hep turist. bu bile aslında istanbulluların bi şeylerden kaçmak için kendilerini sağa sola savururken ana noktayı kaçırdığının kanıtı. saatlerce süren trafik, bitmek bilmeyen kalabalık ve gürültü ve herkesin bi şeylere acele ediyor oluşu sizi böyle şekillendirmiş. "hafta sonu şuraya kaçalım" lafı bile istanbullulara ait. ankaralılar hiçbi şeyden kaçmaz, zaten her şey yolunda yürüyordur günlük hayatla ilgili hususlarda. bi şeye gitmek istiyorsa ilgilendiği için gider kaçmak için değil. hayatlarımızın metronomları farklı efendiler, bizimki size biraz ağır gelebilir. sinir stres küpü değiliz çünkü, daha sade ve basit yaşıyoruz. yaptığımız şeylere "kaçmak, kurtulmak" gibi ekstra anlamlar yüklemiyoruz. bir konsere, oyuna, filme, gösteriye giderken istanbullu arkadaşlarım genellikle orda ne olduğuyla pek ilgilenmiyor. oraya kaçmak istiyor, orda bulunmak istiyor sadece. ankara maalesef böyle geçici hevesler için renkli bi şehir değil. bu yüzdendir ki nicelik olarak az olsa da nitelik olarak daha iyi bir kitlesi vardır sanatsal aktivitelerde. üniversite yıllarını ankara'da geçirenlerin de bana katılacağını düşünerek ankara'da aşık olmanın bile farklı bir etkisi olduğunu düşünmekteyim. bu "arılık" duyguları bile daha sade hale getirmiş sanki burda. hiçbi şeyde olmadığı gibi ilişkilerde de acele yok. akran olan herkesin birbirini en fazla 2. dereceden tanıdığı bir büyükşehir olması en kendine has özelliğidir mesela. bu şekilde büyüyen bir nesil elbette birbirine daha kenetli olacaktır. şehrin turistleri "kusmak" istemesi de bunun olağan bir sonucudur. öyle "boş, tarla" gibi yorumları ise ölü taklidi yaparak görmezden gelmek istiyorum, biz mutluyuz kardeşim! kimse "turist"leri bu şehre davet etmiyor...
  • arkadaşlar
    tek başımayım ankaraya yeni geldim. burayı çok bilmiyorum. ankarada açık alanda nerede içmek eğlenceli olur?
  • genel insan kalitesi. ulkenın en kulturlu sehri ankaradır. tabi bu ortalamayı akp nin son secimde %18 aldıgı çankaya tek başına sırtlar.
  • (bkz: anıtkabir)
    (bkz: erimtan müzesi)
    (bkz: cer modern)
    (bkz: kapı)
  • okur seviyesinin yüksek olması.bir kişi tarafından seçilmesi ile başkent olmuş yer yoksa sıradan bir anadolu şehri olacaktı.fakat 25 yıllık bir enkaz ve yoğunda göçün sebebiyle bu gelişmemişlikten payını almıştır.
20 entry daha