şükela:  tümü | bugün
  • köfte: yücetepe'de ''köfteci süleyman usta''. cinnah'ta ''bursa inegöl köftecisi''. yıldız dördüncü caddede ''kebapçı süha''nın köftesi. kızılay menekşe pasajı'nda ''pehlivan kebap salonu''nun köftesi.

döner: güvenlik caddesi'nde ''mutlu lokantası''. kumrular'da ''cici piknik''. ulus anafartalar konya sokak'ta ''ankara dönercisi''. hoşdere'de ''çankaya lokantası''.

kebap: emek'te ''adana kebapçısı ismail''. bilkent'te ''düveroğlu''. sakarya caddesi civarında ''urfalı hayrağ'nın yeri''. emek'te ''ciğer 52''.

iskender kebap: ''uludağ kebapçısı''.

hamburger: bahçeli'de ''unique burger''. güvenevler'de ''kulina burger''. farabi'de "etmanyak".

pide: bestekar'da ''kebap 49''. emek'te ''karadeniz pidecisi''. yıldız'da "kuzey yıldızı".

et yemekleri: etlik kasalar eski garajda ''bolu akın lokantası''.

balık: or-an çarşısında ''kalbur''. g.o.p'da ''trilye''.

işkembeci: sakarya caddesi bayındır'da ''rumeli''. hoşdere'de ''beykoz''.

sulu yemek: eskişehir yolu'nda ''çiçek lokantası''. yıldız dördüncü caddede ''mantar''. anafartalar'da "boğaziçi lokantası".

kuru fasulye: koyunpazarı'nda ''emin usta''. balgat'ta ''hüsrev''.

mantı - çi börek: balgat'ta ''konakbay''.

gözleme: g.o.p'da "papazın bağı".

çin lokantası: g.o.p'da ''quick china''.

kokoreççi: ulus'ta ''hacı''.

pastane: yenişehir'de ''divan''. bestekar'da ''bonapple''. gençlik caddesi'nde damla.

kahvaltı: ayrancı güvenlik'te ''zeytuni''.

piknik: sakarya'da ''net piknik''.

büfe: tunalı'da ''vitamin''.

kafe: arjantin'de ''cafemiz''. tunalı'da ''cafe des cafes''. şili meydanı'nda "amelie's garden".

steak: marriott otel'de ''jw steakhouse''.

karadeniz mutfağı: kızılay izmir caddesi'nde ''kardens''. söğütözü'nde ''taka''.

içkili lokanta: sakarya caddesi bayındır'da ''göksu lokantası''. g.o.p'da ''kumsal lokantası''.

meyhane: esat dörtyol ışıklarda amirin meyhanesi ''sokakbaşı''. paris caddesi'nde ''keremeyle''. tunus caddesi'nde afitap.

katmer: balgat'ta ''katmeran''.

künefe: çankaya'da ''muallim''.

tatlıcı: konya yolu'nda ''hacı baba''. sakarya'da ''karagöz''.

fine dining: çankaya'da ''fige restaurant''. g.o.p'da ''niki restaurant''.

brasserie: kale'de rahmi koç müzesi içinde ''çengelhan''.

pizza: yıldız'da ''pizza il forno''.

italyan lokantası: sheraton oteli'nde ''papermoon''. iran caddesi'nde ''mezzaluna''.

dondurma: keklik'te ''meto dondurma''. tıp fakültesi caddesi'nde ''roma dondurmacısı''.

pub - bistro: bahçeli'de ''last penny''.

mahalle kafesi: bahçeli'de ''latife kahve''.
  • karadeniz pidesi için-zigana (ayrıca sütlaç dedin mi de burayı tek geçerim) (acity yanı)
    tantuni için- göksel tantuni (emek)
    pizza için-pizzacı altan (tunalı)
    köfte için-şahin usta (kazım karabekir'de)
    salatalar için-big baker (beşevler)
    içli köfte-lahmacun için- düveroğlu (ümitköy, kızılay)
    ciğer için-ciğerci apo (balgat)
    kaburga dolma-kuru dolma için-tavacı recep (ben vadidekini seviyorum)
    kebaplarrr için-dayının yeri (öveçler)
    kavurma için-meşhur kavurmacı (kazan'da)
    hamburgerler için-big bang (bence en güzeli istanbul yolu çiftlik kavşağındaki po içinde olanı ama pekçok yerde var elbet)
    demlenmeler için- tavukçu (kızılay'da da öyle demlenmeler güzel yani sadece)
    ve tabii ki kahvaltı için bizim ev; canım yhaa burda mütevazi olamayacağım.

yılların obezi bildirdi..
  • sheraton'un karşısında nusret diye bir etçi var. hem fiyatları çok uygun hem de eti çok güzel. sahibi de çok orjinal bir insan.
  • sahip olduğum öğrenci bütçesiyle elimden geldiğince ankara'nın farklı lokantalarında yemek yemeye çalıştım. bu listeye hatırladığım kadarıyla f/p açısından beni tatmin edenleri aldım. belki bir kısmı zikredilmiş olabilir. unuttuklarım ve listeye almaya tenezzül etmemiş olduklarım da olabilir.

1) bursa evi: kalenin ara sokaklarını gezerken farkettim. doğrudan bursa büyükşehir belediyesinin işlettiği eski bir ankara evinin restore edilerek lokantaya çevrildiği 2. kata asansör ile çıktığınız harika bir mekan. sosları ve ikramları ile gönül aldığı gibi mekanın havası, garsonları, servisi ve temizliği ile tam not aldı. pideli köfte ve üzüm şırası ile çok lezzetli bir yemek yemiştim. sanırım bursa'nın bir tanıtımını da içerdiği için oldukça makul bir fiyat ödeyerek ayrıldım. iş yemekleri ve özel misafirlerinizi ağırlamak için 10 üzerinden 10 derim.

2) çiçek lokantası: sulu yemek mekanlarında çok seçiciyimdir. iyi bir yemek yemedikten sonra hiç yememeyi tercih ederim. çiçek lokantasının birkaç şubesi var ama ulus'taki lezzet bakımından muhteşemdir. klasik tahta tabureleri ve dizaynı ile tam bir esnaf lokantasıdır. kuzu tandırı, dana haşlamasını tavsiye ederim.

3) durdu usta: çoğunluk emek'teki tatlıcı durdu ustayı yazmış. ama aynı işletmenin yine aynı cadde üzerinde bir de lokantası mevcuttur. arkadaşlarla gittiğimizde ikramları, içli köftesi, beyranı ve altı ezmeli yemeklerini tatma imkanı buldum. bir antepli olarak tam not aldığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.yemek fiyatları uygun sayılır. ama tatlıları için aynı şeyi söyleyemem. tatlıcı durdu usta ilk açıldığı sıralarda gittiğimde kullandığı fıstık ve diğer malzemeleri birinci sınıftı. en son salgından önce gittiğimde tatlılarında kullandığı fıstığın lezzeti dahi yok. yani kalite bu kadar düşürülmez. özetle yemek yiyin tatlıyı paslayın derim.

4) şanlı urfalım: yine tesadüfen dışarıdan pekte bir şeye benzemeyen bir mekana dalıp yemek yiyelim dedik. hamamönünde böyle duvarlarında urfanın ünlü kişilerinin, ibrahim tatlıses'in açılışına falan geldiği resimleri astıkları bir yer. dışarıdan belli olmuyor. ama makul fiyatlı çok lezzetli yemekler yapıyorlar. sunum falan başarısız ama yemekten sonra semaverle ücretsiz çay ikram ediyorlar. sırf yemeklerinin lezzeti ve semaverin hatrına listeye aldım.

5) aspava'lar: çok farklı yerlerde yedim. ama en beğendiklerim esat'ta bitişik halde bulunan meşhur gülçimen aspava ile meşhur özçelik aspava oldu.

pizza için; bahçeli'de "italian cut"
    lahmacun için; anıttepe'de "düveroğlu"
    pideler için; bahçeli'de "patlıcan pide ve pizza"
    adana dürüm için; konur 2'de "adanalı fatih usta"
    tavuk döner için; beşevler'de hataylı arapların işlettiği "castello" gibi yerlerde uygun fiyata kaliteli yemek yiyebileceğiniz diğer mekanlar.

son olarak belirtmeliyim ki balgat'taki peçenek döner abartılmış bir balondur. o kadar övdüler ama fıs çıktı. hem pahalı hem de lezzeti beni hiç tatmin etmedi. gitmeyin derim.
  • sakarya caddesinde, telwe'nin yanındaki adana dürümcüsü. güzelliği pis olmasından mı ileri gelir bilmem ama candır.
  • (bkz: düveroğlu)
    anıttepe şubesi.
    kazık çakmaz.
    yemekleri kişi başı 50 tl verip çıkacağınız mekanları donunda sallar.
    künefesi enfestir.
    eli yüzü düzgündür.
    malesef tıkış tıkıştır, günün her saati masaları doludur ve servis elemanları dünyanın en suratsız adamlarıdır. yiyin, için, bir an önce s.tirip gidin havasındadırlar genelde.
  • berbat tavsiyeler olan başlık. adam lahmacun için dayı’yı yazmış. özellikle emek şubesiymiş sjsjsjs başka biri de ciğerci bahattin demiş, yok burger king shjsja
  • satılık damakların instagram hesaplarında para karşılığı yaptıkları sözde ''değerlendirme''leri takip etmek istemeyen insanlar için tavsiyeler içeren başlık.

öncelikle şunu söyleyeyim, aşağıda yazdığım mekanların en yenisi en az dört-beş yıllık, dolayısıyla hepsi zamanın testinden geçmiş ve yıllardır düzenli aralıklarla gittiğim yerler. yeni açılan mekanlara genelde gitmiyorum, çünkü ankara'da son birkaç yılda açılan yeni yerlerin neredeyse tamamı kötü çıkıyor, bu yüzden artık denemeyi bıraktım. sonuç olarak benim değişmez listem şöyle:

urfa lahmacun: urfalı hacı mehmet

antep lahmacun: düveroğlu

pide: ye-an

adana kebap: profesörün konağı

iskender: uludağ kebapçısı

döner: mutlu lokantası (gerçeği, yani güvenlik caddesi bim'in yanındaki)

köfte: süha'nın yeri

sakatat: beykoz işkembecisi

kokoreç: curcuna kokoreç

balık: kumsal lokantası

meze - ara sıcak: kalbur

kuzu haşlama: bolu akın lokantası

konya fırın kebabı (kuzu tandır): siteler'deki konyalı lokantası

pasta-tart: bonapple cafe

baklava: hacıbaba

hamburger: etmanyak

italyan: mezzaluna

hint: city wok

çin: guangzhou wuyang

uygur: urumçi uygur restaurant
  • (bkz: adana sofrası)
    (bkz: beykoz işkembecisi)
    (bkz: mantar)
    (bkz: göksu restoran)
    (bkz: rıfkı)
    (bkz: rumeli işkembecisi)
    (bkz: kumsal lokantası)
    (bkz: cici piknik)
    (bkz: kolyoz)
    (bkz: trilye)
    (bkz: camgöz)
    (bkz: düveroğlu)
    (bkz: bizim köfteci)

utanmazsanız burger king yazacaksınız lan at yarrakları bi boktan haberiniz yok.
  • ulus'da ara sokaklarda ufacik bir restorandi. bir tek spesialitesi vardi; patlican kebabi.

babamla bulustugumuz hafta sonlarinda babam, kardesimle beni oraya mutlaka gotururdu.
    sis uzerinde patlicanlar ve etler ayni buyuklukte olurdu. patlicanlarin kabuklari hafif kizarmis, et hafif acili olurdu.
    ufacik restoranda ucumuz yemegimizi yer babamin sorularina cevap verirdik. haftamiz nasil gecmisti? neler yapmistik? okulda neler ogrenmistik? yillar sonra ayni sorulara kendi cocuklarimdan aldigim "hic" cevabini aldigim zaman acaba biz mi tuhaf cocuklardik diye dusunurdum. cunku bizde laf coktu, kardesimler ben daha cok sey anlatabilmek icin adeta birbirimizle yarisirdik. babam kendi kendimizle dalga gecmeyi, olaylari abartarak anlatip komediye donusturmeyi iste o zamanlar ogretmisti bize. kebabla gelen sicacik incecik lavas ekmeginin icine biraz patlican biraz kebap, biraz kozlenmis sivri biber koyup sohbet esliginde yerdik. o tadi bir daha hicbir yerde hicbir restoranda bulamadim.
    bu isin uzmani oldugu soylenen yerlere, sehirlere gittigimde ismarlanan patlican kebabi benim ulus'da yedigim yabancilarin a hole in the wall dedikleri ufacik restoranin kebabinin tadina hicbir sekilde erisemedi.

bazi kadin arkadaslarimin eslerinin "annem bu yemegi daha iyi yapar" sozlerine icerlediklerini gorunce olayi anlamadiklarini goruyorum.
    o yemegin tadi annenin hunerinden gelmiyor sadece. o yemegin icinde yillarin biriktirdigi hatiralarin tadi da var.
    dunyanin en iyi ascisinin bile o lezzeti yakalayabilmesi imkansiz.

biliyorum, o patlican kebabinin lezzetini de hicbir yerde hicbir zaman bulamiyacagim.