şükela:  tümü | bugün
  • rögar kapağı roma dönemine dayanır. amacı fazlalaşan suları kontrollü bir şekilde bir kanalizasyon sistemine boşaltmaktır. bu nedenle yollar meyilli yapılır ve rögar kapağı bu meyile uygun pozisyonda yola konur.

    ancak gel gör ki ankara'nın en arka sokağından en büyük caddelerine değin bu rögar kapakları yolun her yerindedir. adeta mayın tarlasında araba sürmeye benzer çünkü çoğu kapak eski asfalta göre yapıldığı için yüksekte kalmıştır ve aracınıza ciddi zararlar verir. o kadar gelişigüzel, o kadar rastgele, günü kurtarmak için, hiçbir mühendislik kuralına uyulmadan rögar kapaklarıyla donatılmıştır ki ankara yolları, hop zıplar hop düşersiniz.

    türkiyenin en hatalı şehri
  • sistemi tasarlayanından, onay verenine kadar kimsede gram akıl yoktur. dünyada da böyle gerizekalı bir mantık yoktur. trafiksiz bir vakitte manevra yaparak gitmeyi denediğim ancak yine de rögar kapağına denk geldiğim yollar var bu şehirde. arabaya verdiği zararı geçtim, her yere zıplaya zıplaya gidiyoruz. sadece rögar kapakları da değil mesele. belediyelerin açtığı bir çukuru muntazam kapattığı görülmedi henüz. bir yol bir sonraki asfalt çalışmasına kadar yapılan tüm kazı çalışmalarının çukur ve tümseklerini görebiliyorsunuz. görmek ne demek adeta yaşıyorsunuz yolun tarihini trafikte. tüm bunlara rağmen kış aylarında kanalizasyonu da görmek mümkün şehrin göbeğinde. bu kadar çok belediye çalışması yüzünden yol kesilen, buna rağmen yolları bu kadar kötü olan bir başka şehir yok bu ülkede. her şey mükemmel olsun istemiyorum lan. birazcık özen gösterin şu şehre.

    not: gidip bana 30000 nüfuslu belediye örneği vermeyin lütfen. başkent lan burası.