• kim laf ederse etsin bazen inanılmaz eğlenceli olan aktivite. hele canınız sıkılıyorsa, sözlüğe odaklanamıyorsanız, sözlükte eğlenmek için insana çok iyi geliyor. hakkını vermek adına güzel anketleri hayrımıza doldurmak, birazda eğlenmek çokta kötü bir şey değil. e öğrendiğimiz şeylerde cabası.
  • instagrama anket özelliği geldikten sonra beni kendine bağımlı etmiş eylem...

yok duramıyorum, ne anketlere katılıyorum bir bilseniz... kırmızı mı/ bordo mu? kebap mı/ hamburger mi?, tiyatro mu?/sinema mı?, klasikler mi?/best seller mı? alayına katılıyorum, bir tanesini bile boş geçmiyorum.

sadece sosyal medyada değil, gerçekte de bütün anketlere katılıyorum, restoranda yemek yedikten sonra doldurmak ister misiniz diye verdiler doldurdum, yaptığınız alışverişten memnun musunuz anketi verdiler doldurdum, çocuğun okulunda hangi etkinlikleri düzenleyelim anketi verdiler doldurdum... işin garip tarafı eskiden anket doldurmaktan nefret ederdim, hiçbirini doldurmazdım, mecbursam da başkasına doldurturdum.

geçen gün işyerinde mavi yaka çalışanlar için yemeklerden memnun musunuz anketi vardı, ben de istedim anket, biz doldurmuyormuşuz, bir sinirlendim, bir uyuz oldum sormayın... gittim ik nın kapısına dayandım, biz adam değil miyiz, niye biz doldurmuyoruz diye, ya manyak mısın nesin, bi git dediler*. neyse sonra yılbaşı yemeği eşli mi olsun, eşsiz mi anketi geldi de, bir rahatladım, hepsini affettim.

geçenlerde bir alışveriş mağazasının müşteri hizmetlerine bağlandım, "görüşmeden sonra ankete katılmak isterseniz 1 e basın" cümlesi daha bitmeden bastım, görüştüğüm temsilciyle konuşmamızın sonunda; çocuk şaşırmış ve onay bekleyen bir sesle, "ankete katılmak istediğinizi görüyorum ekranda?" diye sordu. anlamadım ki bir tek ben mi katıldım acaba bugüne kadar, "evet" dedim, "lütfen görüşmemiz bittikten sonra hatta kalın." dedi mutlu bir ifadeyle. bütün sorulara çok iyi verdim ki normalde anketleri büyük bir ciddiyet ve inanılmaz bir objektiflikle doldururum ama madem bu kadar sevindin, sana puanım 10 kanka, hadi yine iyisin köftehor...

bir sonraki entry ne hakkında olsun;
    mükemmelliyetçilik mi?
    4-2-4 methodu mu?
  • abuk şekilde sevdiğim bi şey bu. bigün deniz kıyısındayız millet böyle fosur fosur güneşin altında yayılmış, kavrulmuş, böyle bir ebleh olmuş bi şey olmuş. bikaç insan geziniyor etrafta kağıt dağıtıyor, kimse oralı görünmüyor haliyle duruma. neyse bizim yanımıza geldiler, bi araştırma yapıyoruz, üniversiteden geliyoruz, su ürünleri mi su bilimleri mi, işin o kısmını duymadım ben anket formunu görünce eheh. ben doçent doktor bilmemkim, tatilinizi bölmeyeceksem aca....der demez ooo hocam meleba diyerek çektim formu elinden. kalemim yok hocam dedim, adamcağız şaşırmış bir mutlulukla -mutluluğu şaşırmıştı evet ne var olamaz mı, olabilir olabilir- alın buyrun dedi.
    anketin on dakikada bitmesi benim için üzücü bir son oldu ama.
  • her anket için konuşmuyorum fakat, mesela şöyle bir başlık var edebiyatta otel isimleri. bu başlığın altına girilen entryler, sözlük kurallarına göre anket doldurmak gibi oluyor fakat olaya şu açıdan bakmak lazım; insanların kolay kolay arayıp bulamayacağı veya enteresan değişik bazı bilgiler o başlığın altında yer alıyor. edebiyat çatısı altındaki oteller bir başlığın altına toplanmış. bu, anketten çok ansiklopedik bir çalışma. tanımla bitirmek gerekirse durumuna göre sözlüğü çok güzel geliştirebilecek bir eylemdir.
  • her ne kadar çoğu insana zulüm gibi gelse de benim gerçekleştirirken inanılmaz eğlendiğim bir aktivite. tabi sözlükteki anketleri kastetmiyorum, aslında her ne kadar sözlüğe aykırı olsa da onları da doldurmayı seviyorum yahu. ama böyle bilimsel anketler araştırmalar daha bir hoşuma gidiyor. veri olmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. yalnız hazırlaması zor bir şey. tez için yaparken hocaya beğendireceğim diye göbek çatlatabiliyorsunuz. neyse konu o değil, konu anketlerin çok zevkli, eğlenceli, pratik bir araştırma yöntemi olması.
  • sözlükteki yazarların çoğunun nefret ettiği ` : neden bilmiyorum` ama yapmadan da duramadığı eylem.
  • hani doğruluğunu ya da gerekliliğini savunmuyorum. yeri geldiğinde okuyacak kitap bulamadığımda ya da film izlemek istediğimde açıp bakıyor ve ilgimi çeken şeyi seçip içinden alıyorum. yapan yapar saçma bulan ise uzak durur. ee şimdi ne oldu bize ne anlatmak istiyorsun diyecek olanlara albümün çıkış parçasıyla cevap veriyorum;
    her anketin altına;
    anket dolması
    anket anketyan
    anket anketov
    anket bu
    bla bla bla
    yazanların gözümde
    edit imla
    trol başlığına bkz yazarlığı yapanlardan farkı yok.
    şimdi albümün b yüzünden bir parçayla devam ediyorum. sike sürecek aklınız yok hacım. derdiniz bkz yazarlığı ise pısın kenarda ya da milliyet'te falan haberlere yorum yapın. valla hani uzaktan bakınca komik falan değil bildiğiniz leş görünüyorsunuz.
  • en sevdiğim hobim.
    yanlış anlaşılmasın sözlükteki anketlerden bahsetmiyorum.
    bu kadar zevk aldığım bi'şey daha yok, olamaz, olmamalı.
    kantinde otururken, avm'de dolaşırken denk geliyor bazen, telefon açıyorlar bazen; geri çevirdiğim hiç olmadı. 2 saat oturup sorulara cevap verebilirim.

sözlük yazarları araştırma, çalışma vs amaçlı anket yapacak adam ihtiyacı duyarlarsa hiç çekinmesinler.
  • yapılması durumunda anketi oluşturanın müteşekkir olacağı eylem.

https://docs.google.com/…z2wgg/viewform?usp=sf_link

ellerinizden öper efenim
  • anket denen olguyu cevaplandırmak. eksi sözlükte yapılmaması gereken bir hadise.
hesabın var mı? giriş yap