• ibrahim uslu'yu dinliyorken şu anda ansızın aklıma gelen soru cümlesi.

bugüne kadar türkiye'nin doğusunda batısında, güneyinde ve iç kesimlerinde birer yıldan fazla sürelerde ikamet ettim. özellikle seçim dönemleri ve bulunduğumuz şartlardaki gibi referandum dönemlerinde bir anketörün beni bulup soru sorduğuna rast gelmedim.

sanal anketlerin tek soruluk evet/hayır ya da olabilir gibi seçeneklerinden ziyade herhangi bir ankete de katılmadım.

yaşadığım şehirlerde de hiçbir arkadaşımın böyle araştırmalara özne olduğuna şahit olmadım. bu durum tüm akrabalarım için de geçerli.

yazarlardan herhangi biri bu gibi detaylı araştırmalarda özne olmuş mudur, merak etmekteyim.

edit: bkz.
  • (bkz: kim lan bu erol egemen)

edit; "araştırma yöntemleri" dersi almış bir iletişim fakültesi mezunu olarak, araştırma şirketlerinin yaptığı seçim anketlerinin gerçeği yansıtmadığı kanaatindeyim.

parayı veren düdüğü çalıyor adeta.
  • "yapılan anketlere göre..." diye ifade edilen verilerde kime ve nasıl anket yaptıklarını hep çok merak ediyordum (gerçi istanbul'da birkaç kez denk gelmiş ama es geçmiştim). geçen hafta tesadüfen telefonum çaldı ve anket konuşmasına denk geldim. isim, yaş, yaşanılan şehir, bana sıraladığı birkaç meslek grubundan birine dahil olup olmadığım ve günde kaç saat televizyon izlediğim soruldu (bu baraj sorumdu sanırım). televizyon izlemediğimi söylediğimde birkaç saniye sessizlik oldu. telefondaki kadın "nasıl yani yarım saat bile olsa da televizyon izlemiyor musunuz?" dedi şaşkın bir ifade ile. ben de (o sırada içimdeki troll uyandı ve) "hayır çünkü televizyonumuz yok bizim" dedim. kadında yine bir sessizlik oldu ve "kusura bakmayın bu sorumuza cevap veremediğiniz için anketimizi sonlandırmamız gerekiyor" dedi ve kapattı. genelde bu tarz durumlarda (banka, satıcı, anketör) kapatmaya çalışan ama kapatamayan hep ben olurdum. bu durum bana çok ilginç geldi eheh.
  • bana sormadıkları kesin. ben de zaman zaman merak ederim. "son yapılan anket sonuçlarına göre...", ne zaman yaptınız aga? kime sordunuz?

(bkz: manipülasyon)

(bkz: domine etmek)

edit: imla
  • merak edilen sorundur. gerçekten kime soruyor bu şirketler?
  • bi ara bizim aileye takmışlardı.paso arayıp anket yapıyorlardı sonra baktılar bu böyle telefondan olmuyor bir süre sonra eve gelmeye başladılar sonra annemin bunalıp arkadaşları postalamasıyla bi daha bizim taraflara hiç uğramadılar.
    (bkz: o güzel anketörler o güzel atlara binip gittiler)
  • 80 milyon nüfuslu ülkede anketlerin 2000-5000 kişi ile yapılması nedeniyle hep sorulan sorudur. sektörün içinden bir kardeşiniz olarak basit bir özet geçeyim.
    sayısal lotoda 4 bilme olasılığınız bir seçim anketine denk gelme olasılığınızdan daha fazladır.
    türkiye'nin demografik ortalama değerleri neyse bu birkaç bin insan da bunlara göre belirlenir.
    bu araştırmalarda kota fazlası her insan elenir. bu da tabi ki bir bilgisayar programı aracılığıyla yapılır.yani siz eğitimli, beyaz yakalı sınıfı olarak türkiye yüzdesi içindeki oranınız kadar anketlere katılabilirsiniz.
    objektif sonuçları alabilmek için üzgünüm ama sizin plazanın içi zannettiginiz kadar bizi ilgilendirmiyor.
    en doğru sonuçları alabilmek için birçok filtre vardır. kararsızlara bile en sevmedikleri partiler sorulur. ideolojisi sorulur ve bir şekilde seçimde oy vereceği parti sisteme dahil edilir.
    bir partiden, ülkeden, kuruluştan beslenmeyen her araştırma şirketi yaşayabilmesi için doğru sonuçları ölçmek zorundadır. bu da işin mutfağında olan biri olarak sizin iddia ettiğiniz yöntemlerle yapılamayacak kadar zor bir iştir.
  • yolda falan anket yapanlar genelde en işi gücü olmayan boş tiplere soruyorlar çünkü başka kimse onlara zaman ayırmıyor.

siyasi ankette de durumun farklı olacağını sanmam.
  • ülke o kadar büyük ki, bilemezsiniz
  • anketçilerin "ya bakın işte çok bilimsel, çok titiz çalışıyoruz" şeklinde savunmalarına asla aldırış etmemek lazım. çünkü burası türkiye. türkiye'de ne kitabına uygun yapılıyor ki bu kadar siyasi ve muğlak bir konu kitabına uygun yapılsın. dünya'da anketlerin bilimsel yapılabildiği yerler belki vardır ama türkiye onlardan biri olamaz.
hesabın var mı? giriş yap