şükela:  tümü | bugün
  • gün geçmiyor ki bir anket açıklanmasın. gün geçmiyor ki ekşi’de yeni bir başlık açılmasın.

anket şirketleri, yaklaşık birkaç seçimdir hiçbir seçim sonucunu doğru tahmin edemiyorlar. bazıları tutturuyor dense de ben artık şahsen inanmıyorum. çünkü istatistiki veriler gerçekçi değil. memurlar gerçekten kime oy vereceğini açıklayabilir mi? hükümete yakın bir şirket bu verileri paylaşamaz mı? hükümetle veya yerel yönetimlerle ticareti veya hukuku olan kişi veya kişiler muhalif olduklarını açıklayabilirler mi? kaç kişi bazı ithamlar isnat edilen partiyi veya adayları desteklediğini alenen açıklayabilir?

bu anket şirketleri bu anketleri nerede veya hangi platformda yapıyor? anket şirketleri bu anketleri kime yapıyor? zaten bugüne kadar bir reytinglerin ölçümünü bir de seçim anketlerini nasıl yapıyorlar, kafam basmamıştır. arkadaş kaç yaşına geldik, o kadar seçim gördük, o kadar insan tanıyoruz; hiç mi bize veya çevremize denk gelmiyor bunlar?

bu şirketleri kim finanse ediyor, neden finanse ediyor. siyasi partileri anlarım ama “biz kimseye yakın değiliz” diyenler nasıl döndürüyor değirmenin taşını?

kamuoyunda bir algı oluşturulduğunu hatta bu yöntemle manipülasyon yapıldığını düşünüyorum. en son aziz yıldırım yaptırmıştı anketi, anketörü şimdi jipiyle sıkıştırmış azarlıyordur.

türkiye’de seçim anketleri yapan şirketlere güvenmiyorum. yok onun seçmeni ona kaymış, onun seçmeni buna veriyormuş. kim kime kayıyor, kim kime veriyor? beni methetme kardeşim bana doğru yakın bir tahminle sonuç ver.
  • bende var olan durum.

yaşar okuyan bugün çağlar cilara'nın programında anlatıyordu, bilinen muhalif denebilecek bir anketçi okuyan parti kurduğu zaman anketlerde her ay okuyan'ın partisini %1 arttırmak için aylık 50 bin lira istemiş. okuyan kabul etmediğini belirtti ama 2011 seçimlerinde bu yöntemin dsp'ye uygulandığını, ilk anketlerde %0,01 oy alan dsp'nin seçime doğru %10 seviyelerinde gösterildiğini ama seçimde %0,026 oy aldığını anlattı.