şükela:  tümü | bugün
  • geçtiğimiz yıllarda birebir şahit olduğum bir gerçektir...

şöyle ki...

geçtiğimiz yıllarda haftasonları harçlığımı çıkarmak için adil gür'ün a&g araştırma şirketi bünyesinde anketörlük yaptım.

yiğidi öldür hakkını yeme demişler. adil gür çok disiplinli anket yaptırır ve günü geçmeden anket paralarımızı yollardı. hatta anket ücretleri dışında yemek ve yol paralarımızı da verdirirdi. kendi yaşadığım ilden örnek vermek gerekirse haftasonları sadece izmirde 112 mahalle'ye de anketör yollardı. bu iki yıl içerisinde hem bölge hem de türkiye sorumlusu arkadaşlarla arkadaşlıklar kurdum. anket sonuçlarını birebir öğrenebiliyordum.

özellikle 2016 dan itibaren anayasa değişikliği için halkın nabzı istisnasız her hafta yoklandı. halka sürekli başkanlık, yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı ile ilgili sorular soruldu.

halk yüksek oranda "yeni anayasaya" evet derken, yeni anayasayı tüm partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin oluşturduğu komisyonlarla oluşturulması gerektiğini savunuyordu. yüksek oranda tek adamlığa ise hayır çıkıyordu. adil gür tabiki de hükümete çalışıyor ve bilgileri her hafta erdoğana gönderiyordu.

asıl konumuz bu değil tabiki de... referanduma bir hafta kala çıkan anket sonuçları %55 oranında hayır çıkmıştı. ama ertesi gün adil gür a haber de %55 evet oyları önde demişti. sonra olanları hepimiz biliyoruz...

söylemem o ki; anket şirketleri doğru sonuçları partilere.. manipule edilmiş sonuçları kamuoyuyla paylaşıyorlar.
  • (bkz: tamam)