*

şükela:  tümü | bugün
 • tutankamon'un tahta çıkmasını sağlayan eşidir. kral* akhenaton ile ünlü kraliçe nefertiti'nin kızlarıdır.
 • 13 yaşındayken tutankamon ile evlendirilmişti. firavunun 18 yaşında ölmesi/öldürülmesi ardından suppiluliuma 1'e yazdığı ünlü mektupla bilinir:
  "kocam öldü, çocuğumuz olmadı. senin birçok oğlun olduğu söyleniyor. eğer onlardan birini kocam olmak üzere bana verirsen burada taliplerim arasından istemediğim bir seçim yapmak zorunda kalmayacağım."

  böylesi bir tutum yabancılardan hoşlanmayan mısır için geleneklere tamamen aykırıydı. ama mısır politik arenasında neler oluyorduysa 21 yaşındakı dul kraliçe kendi kaderini kendisi tayin etmek çabasına girmiş görünüyor.
  böylece genç hitit prensi zannanza, kraliçe ile evlenmek üzere yola çıktıysa da mısır sınırlarına girer girmez suikaste kurban gitti. bunun üzerine ankhesenpaaten, a.k.a. ankhesenamun iki talibi horemheb ve ay arasından ay'ı seçti.

  ankhesenpaaten, a.k.a. ankhesenamun'un kaderi bundan sonra günümüz insanına malum olmuyor. nasıl ve ne zaman öldüğü de bilinmiyor. kayıtlar ay'ın mezar taşında eşi olarak ilk karısı tey'in ismini zikrediyor. tarihin en gizemli kralının eşinin belki de resmi bir cenaze töreni bile olmadı.

  http://www.glintofgold.org/…io/ankhesenpaaten.htmli
  http://www.sullivanet.com/mummy/ancksunamun.htm
  http://en.wikipedia.org/wiki/ankhesenamun
 • mısır firavunu akhenaton ve kraliçesi nefertiti'nin üçüncü kızı. asil ismi ankhesenpaaten i tutankamon ile evlendikden sonra ankhesenamen olarak degistirir.
 • firavun akhenaton ile kraliçe nefertitinin kızıdır. babasının ölümünden sonra eski dine dönüşle sonuçlanacak kargaşa döneminde ismi ankhesenamun yani amon için yaşar olarak değiştirilip yarı kardeşi tutankamon ile evlendirilmiştir. iki tane düşük yapmıştır. tutankamonla çocuk sahibi olamamışlar, tutankamonun ölümünün ardından hitit kralı şuppiluliuma'ya mektup yazarak oğullarından birini kendisine eş olarak göndermesini istemiştir. mektup oldukça duygusaldır. hitit kralı olaya başta inanmamış araştırtmış, doğrulamıştır. geç kalsa da prens zannanza'yı yollamıştır. zannanza büyük bir olasılıkla yolda öldürülmüş bu olay da kadeş savaşına kadar sürecek çatışma ortamını yaratmıştır. ankhesenamun bu olaylardan sonra başvezir ay ile evlenmiştir. sonraki yaşamı ve ölümü hakkında çok fazla detay bilinmemektedir.