şükela:  tümü | bugün
 • turkceye yeni kazandirilmis, spor yazarlari sayesinde de yayilacak olan bir kelime. gayet guzel turkce karsiligi olmasina ragmen gerzek sekillerde kullanilmaktadir.
 • 'sıkıntı' anlamına geliyor. psikiyatride bir grup hastalıgın genel adı.
  belirtileri: terleme, titreme, carpıntı vs. gibi bedensel; basına kotu birsey gelecegini dusunme, rezil olmaktan komik duruma dusmekten korkma gb bilişsel (dusunsel) belirtileri vardır.
 • tedavisi mümkün bir hastalık olmakla birlikte tekrarı çok sık olan ve genelde hastalarının yaşam şekli olan sıkıntısal birşey
 • kava kava nin çooook iyi geldigi psikolojik sorun...
 • yaygın anksiyete bozukluğu:

  baslıca özelliği en az 6 ay sureyle hemen her gün ortaya çıkan, bir çok olay ya da etkinlik hakkında aşırı kaygı, endişe, evham ya da huzursuzca bir beklenti içinde olmaktır. kişi gerilimini ve kaygısını kontrol etmekte zorlanır. bu kaygı durumuna huzursuzluk, kolay yorulma, düşüncelerini yoğunlaştırmada güçlük çekme,kaslarda gerginlik hissi ve uyku bozukluğu belirtilerinden en az 3 u de eslik etmektedir

  yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalar nasıl kişilerdir

  kişi halk arasında evhamlı olarak tarif edilen bir yapıya sahiptir. huzursuz, genellikle sabırsız,çabuk heyecanlanan ve ürkek kişilerdir. yüzünün ve vücudunun görünümü gergindir. ciltleri soluk olup, el, ayak ve koltuk altları gibi ter bezlerinin olduğu bölgeler terlidir. bas ağrıları olup,alin ve ense bölgelerinde ağrı bulunmaktadır. bunlara boyun ve sırt ağrıları eslik etmektedir. pek çok kişiye önemli gelmeyen konularda bile endişelendikleri ya da bu konuların olumsuz olabilecek sonuçları hakkında düşünmeden edemedikleri görülür. korku duyulan olayın gerçek olabilme olasılığına ya da ortaya çıkabilecek etkilerine nazaran, kişinin bunlar olmadan hissetimi endişe ve üzüntüsünün yoğunluğu, suresi ve miktarı çok daha fazladır. herhangi bir olayda, olası en kotu olayın basına gelebileceğini düşünüp, kendilerini devamlı olarak diken üzerinde ve ağlamaya hazır hissederler. kabus benzeri korkulu rüyalar görülebilmektedir.

  bu kişilerde rastlanabilecek baslıca endişeler

  bu kişiler islerinde yeni ortaya çıkabilecek sorumluluklar, parasal sorunlar, aile bireylerinin sağlıkları, çocuklarının basına gelebilecek kazalar ya da diğer küçük konular (günlük ev isleri, arabanın onarımı ya da randevularına geç kalma gibi ) günlük, sıradan yasam olayları hakkında çoğu zaman üzüntü duyar ve endişelenirler. endişelerinin konuları zaman içinde değişebilmekte, biri bitip,oburu başlayabilmektedir.

  endişeyle birlikte yaşanabilen diğer belirtiler

  kas gerginliğine bağlı olarak titreme, seğirme kendini sarsak hissetme, kaslarda ağrı olabilir. çoğu kişinin çeşitli vücutsal şikayetleri vardır.

  bunlar arasında soğuk, nemli eller, terleme, mide-bağırsak yakınmaları (ağız kuruluğu, aşırı geğirme hissi, bulantı ya da ishal, ,yutma güçlüğü,),solunuma ait yakınmalar (nefes alma güçlüğü, hızlı nefes alma, boğazda bir yumru hissi ,nefesin yetmediği hissi gibi), idrar yolları ve cinsel sistem ile ilgili (idrara gitmede artış, kadınlarda adet bozuklukları ve cinsel isteksizlik, erkeklerde sertleşme ve boşalma sorunları gibi cinsel işlev bozuklukları), kalp-damar sistemine ait (göğüs üzerinde ağrı,kalp atışlarının hızlanması gibi) ve fazla bir şekilde, sese karsı irkilmeleri ,bulanık görme, el ve ayakta uyuşma ,kulak çınlamaları görülebilmektedir.

  hastalıkta saptanmış olan bulgular

  endişe ve gerilim eğer hafif düzeyde ise beyne giden kan miktarında artış olmakta, ancak gerilim arttıkça ,şiddetli kaygı anında beyne ulasan kan miktarında azalma olduğu gözlenmiştir. yaygın anksiyete bozukluğunda beynin bazı bölgelerinde (oksipital, temporal ve frontal loblar) metabolizma dediğimiz oksijen ve kan ile gelen diğer besleyici maddelerin kullanımının arttığı, o bölgelerdeki çalışmanın arttığı gözlenmiştir. beyinde noradrenerjik sinir hücreleri sisteminin aşırı çalıştığı , gaba sisteminde işlev azlığı, serotonin sisteminde ise reseptör düzeyinde değişmeler saptanmıştır.

  kaynak: http://www.psikiyatrist.net/

  davranışçı görüşe göre anksiyete öğrenilmiş bir süreçtir. koşullu uyaranlar koşulsuz tepkilere neden olur. ayrıca sosyal öğrenme ile ailenin tepkileri de model olarak alınır. (bir öğrencimde bizzat yaşadığım bir süreçtir.)
 • kaygı durumu, sıklıkla nedeni pek de görünürde belli olmayan bir kaygılılık ve bedensel yakınmalarla karakterize durum.
  (bkz: panik bozukluk)
  (bkz: yaygın anksiyete bozukluğu)
 • id - ego- superego'nun birbirleriyle çatışmaları sonucu oluşur. altbenlik*ten haz ilkesi doğrultusunda doyum arayan dürtüler, gerek dış dünyanın gerekçeleri, gerekse bunun bir uzantısı olan üstbenliğin* gerekçeleri nedeniyle benlik* tarafından engellenir. bu engellenme bilinçaltında olur ve bilince çıkmaya çalışan dürtü en az onun kadar bir güçle engellenir. bu engellenme yeterli ya da yetersiz olabilir. yeterli yapılan bastırmada dürtü tam olarak bastırılır. yeterli olmayan bastırmada dürtü bastıralamadığından tehdit devam etmektedir. tehdidin devam ediyor olması bilinçli alanda çatışma olarak yaşanır, bu durum anksiyete'yi meydana getirir. kişi anksiyetenin şiddeti ve süresine koşut olarak yardım gerektiren ruhsal bir durum içine girebilir.**
 • yaşama ölümden daha yakındır
 • hayattan zevk almayı engelleyen hastalık.
 • uyum bozuklugu.
hesabın var mı? giriş yap