• obsesif kompulsif,genel anksiyete bozuklugu ve travma sonrasi stress bozuklugu gibi rahatsızlıkları kapsar
 • (bkz: anksiyete)
 • kisinin kaygisini, endiselerini kontrol edemesi. en kucuk seylerin, onemsiz insanlarin tum gunu, tum haftayi, tum hayati mahvedecek guce ulasmasi. olaylar arasinda olmayan ya da cok ince olan baglari gorup, gereksiz zincir reaksiyonlari ile ruhu, akli, bedeni mahvetmek. kisinin hayatin uzerine tonlarca agirliginda bir filin oturmasi..
 • komplo teorisyenligine giri$ dersi. ba$a gelebilecek en kotu senaryolarin yazilmasini ogreten bir kompozisyon dersiyle ayni pakette sunulur. kredisi pek yuksek olmadigindan cok onemsenmez, ancak diploma yerine antidepresan ilaclar verildiginde durumun ciddiyeti anla$ilir. ya$anan/ya$anabilecek her $eye zaten karanlik du$uncelerle bakiyorken bir de sevdiginiz insanlarin iyice ustunuze gelmeleriyle kaymakli kadayifa donu$ur, tadindan yenmez.
 • temelinde anksiyetenin (yani kaygı, kötü bir şey olacakmış endişesi, tedirginlik, evham denebilecek duygu durumu) rol oynadığı bozukluklar.

  yaygın anksiyete bozukluğu
  okb (obsesif-kompulsif bozukluk)
  panik atak bozukluğu
  fobiler (özgül fobiya da sosyal fobi)
  travma sonrası stres bozukluğu

  bu bozuklukların anksiyete bozuklukları olarak sınıflandırılmasının nedeni, bunların hepsinde anksiyetenin bir şekilde rol oynamasıdır. ancak anksiyete hali başka ruhsal bozukluklarda da yer alabilir. örneğin depresyon, psikotik bozukluklar gibi. ya da anksiyete bozukluğu bunlarla beraber görülebilir. örneğin kişiye hem okb hem de depresyon tanısı konulabilir.
 • dsm 4e göre 12 çeşidi vardır.
  agorafobi ile birlikte gelen panik bozukluk
  agorafobinin eşlik etmediği panik bozukluk(genel panik bozukluk)
  agorafobi
  sosyal fobi
  özgül fobi
  obsesif kompülsif bozukluk
  post travmatik stres bozukluğu
  akut stres bozukluğu
  yaygın anksiyete bozukluğu
  genel tıbbi duruma bağlı olmayan anksiyete bozukluğu
  madde kullanımının yol açtığı anksiyete bozukluğu
  başka türlü adlandırılamayan anksiyete bozukluğu
 • uykuyu uyku olmaktan cikaran; huzuru yok eden, hayattan tad almayi biraktiran; korkularin kuyusuna surukleyip oraya zincirleyen; kafayi surekli me$gul ederek bunyenin duygusal performansini yerle bir eden canavar.
 • boşlukta kalındığı dönemlerde iyiden iyiye hayatı mahvetmeye başlayan hastalık. şöyle ki; düşünecek, kaygılanacak onca şey varken kişi sanki cımbızla çekercesine en önemsiz sorunları bulup üzerine gitmeye başlıyor. bu önemsiz sorunlar öylesine büyüyor, öylesine can sıkmaya başlıyor ki sonunda kişi hayatı için gerçekten önemli olayları takmamaya başlıyor.
 • bir süre sonra anksiteyenin sebebi anksiyetenin kendisi olmaktadır. yani "neden ben huzursuzum lan" diyerek huzursuz olmaktadır insan.
hesabın var mı? giriş yap